Zajrzyj !

  Mleko dla dziecka – jaki skład mleka zapewni mu zdrowy rozwój?

  Autor dnia 27 sierpnia 2016

  Podstawą diety niemowlęcia jest mleko. Oczywistym jest, że najlepsze i najzdrowsze jest dla dziecka mleko mamy i to właśnie ono powinno być podawane dziecku jak najdłużej, minimum przez pierwsze pół roku życia dziecka. Niestety, koleje losu nie zawsze pozwalają matkom karmić naturalnie. Problemy z laktacją, brak dostatecznej ilości pokarmu, problemy zdrowotne – to tylko niektóre z powodów, przez które musimy przerwać karmienie. Czym je zastąpić? Jaki skład mleka będzie najodpowiedniejszy dla naszego dziecka?

  niemowle-butelka

  Mleko dopasowane do potrzeb dziecka

  Nasze babcie w sytuacji, w której karmienie piersią było niemożliwe lub niewystarczające sięgały często po mleko krowie i to właśnie nim karmiły swoje dzieci. Dziś wiemy, że skład mleka krowiego nie jest odpowiedni dla dzieci, które nie osiagnęły 3 roku życia i może poważnie zaszkodzić ich zdrowiu!

  Czym więc karmić dziecko, które nie może być karmione piersią? Rozwiazaniem jest nowoczesne mleko modyfikowane, którego skład stara się jak najbardziej przypominać skład mleka kobiecego. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie odwzorować go w stu procentach. Niemniej jednak dzisiejsze mieszanki, które dostępne są na rynku są dla dzieci bezpieczne i dostarczają im wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin.

  Mleko modyfikowane – czym właściwie jest?

  To pytanie zadaje sobie wiele mam, które nie mogą karmić naturalnie. Chcą mieć bowiem pewność, że skład mleka, które będzie podawane dziecku jest dla malucha odpowiedni.

  Warto więc napisać nieco więcej o tym, czym jest mleko modyfikowane. Jest to nic innego jak mleko pochodzące od krów z specjalnych hodowli,  którego skład zmodyfikowano tak, aby maksymalne upodobnić go do mleka kobiecego.  Modyfikacja mleka to przede wszystkim zmniejszenie ilości białka i zmiana jego składu, zmniejszenie ilości tłuszczu,  zmniejszeniu zawartości sodu, potasu, chloru oraz wzbogacenie go witaminami takimi jak A, E, C, D, K i probiotykami.

  Istnieje obecnie wiele rodzajów mleka modyfikowanego przeznaczonego dla dzieci w różnym wieku. Dopasowanie idealnego mleka odpowiadającego potrzebom dziecka nie powinno być problemem.

  Na rynku możemy bowiem znaleźć mleka początkowe, które przeznaczone są dla dzieci od 0 do 6 miesiąca życia, mleka następne dla dzieci do 12 miesiaca, oraz mleka typu junior, które dziecko powinno pić do ukończenia 3 roku życia. Oprócz tego są również mleka specjalistyczne, które przeznaczone są min. dla dzieci zmagającymi się z alergiami. Wybór odpowiedniego mleka dla naszego dziecka warto skonsultować z lekarzem pediatrą, który pomoże nam podjąć odpowiednią decyzję.

  Podsumowując, każda mama powinna jak najdłużej podawać dziecku własną pierś – jest to bowiem najlepsze dla rozwoju maluszka. Niemniej jednak, jeśli karmienie nie jest możliwe, nie warto się zadręczać. W dzisiejszych czasach mamy bowiem dostęp do bezpiecznego mleka modyfikowanego, które z powodzeniem może stać się podstawą diety naszego dziecka.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *