Zajrzyj !

  Moczenie nocne u dzieci

  Autor dnia 4 sierpnia 2015

  Jak często występuje moczenie nocne u dzieci ?

  Bardzo często. Większość dzieci musi nosić pieluchy lub spodnie ochronne w nocy, aby uniknąć moczenia łóżka, aż do co najmniej pięciu lat. W wieku czterech lat prawie jedno na troje dzieci moczy się w nocy, spada to do około jeden na 10 dzieci w wieku sześciu lat. Niektóre nastolatki także się moczą podczas snu. Jest to szczególnie powszechne, jeśli rodzic lub inny członek bliskiej rodziny miał z tym również problem w tym samym wieku.

  moczenie-nocne

  Co powoduje moczenie się w nocy?

  • Istnieje wiele przyczyn moczenia nocnego. Nie są znane wszystkie.
  • Niektóre dzieci zmoczą łóżko z powodu bycia w głębokim śnie. Nie obudzą się, by iść do toalety w tym czasie.
  • Inne dzieci mają mniejsze pęcherze, które nie mogą trzymać dużo moczu w ciągu nocy.
  • Niektóre dzieci nie wytwarzają wystarczająco dużo hormonu zwanego hormonem antydiuretycznym, znanym jako ADH. Hormon ten pomaga w koncentracji moczu w ciągu nocy. Dzieci, które nie wytwarzają wystarczającej ilości ADH mają dużo rozcieńczonego moczu i dlatego moczą łóżko.
  • Dzieci z zaparciami mogą mieć problemy z moczeniem nocnym. Ale również mogą mieć problemy z dziennym oddawaniem moczu.
  • Moczenie nocne u dzieci często zdarza się tam, gdzie część rodziny ma z tym problem. Ale jeszcze nie znaleziono genu odpowiedzialnego za to.
  • W rzadkich przypadkach istnieje medyczna przyczyna. W związku z tym zawsze trzeba udać się z tym problemem do lekarza.
  • Moczenie nocne nie jest powodem problemów z zachowaniem podstawowym. Nigdy nie karć dziecka na moczenie nocne. Ono śpi kiedy to się dzieje, i nic na to nie poradzi.

   

  Czy moje dziecko wyrośnie z tego?

  Tak, większość dzieci wyrasta z moczenia nocnego. Ale kiedy twoje dziecko ma już 6 lat warto wziąć pod uwagę zabieg. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli dziecko czuje wstyd. Może również pojawić się problem gdy dziecko chce spać na noc w domu przyjaciela.

  Jakie zabiegi są dostępne?

  Leczenie, które wydaje się działać najlepiej to ochraniacz na łóżko z alarmem. Istnieje wiele rodzajów na rynku, a niektóre szpitale i apteki wypożyczają je. Specjalna warstwa wykrywa, kiedy dziecko zaczyna moczyć łóżko. Wtedy dźwięk alarmu budzi dziecko (i całą rodzinę!). Twoje dziecko musi następnie wstać, wyłączyć alarm, pójść do toalety, opróżnić pęcherz, wrócić do łóżka i ponownie ustawić alarm. Istotne jest, by dziecko przejęło kontrolę i robiło kroki samo. Jeśli zrobisz to zamiast niego, dłużej będzie trwało nauczenie się obudzenia, gdy dziecko poczuje parcie na pęcherz. Być może trzeba będzie pomóc dziecku przejść przez te kroki , przez pierwsze kilka nocy. Ale to ono powinno być w stanie samemu podjąć tę metodę.
  Większość ekspertów sugeruje korzystanie z alarmu, aż dziecko prześpi 14 suchych nocy z rzędu. Po 7 suchych nocach, niektórzy lekarze doradzają „wyzwanie”, czyli zwiększenie ilości podawanego dziecku płynu wieczorem przez 7 dni. Daje to pewność, że w końcu dziecko będzie gotowe przestać spać z ochraniaczem i alarmem.
  Nagradzamy dziecko (np. znaczki, naklejki) za każdym razem gdy wstanie i skorzysta z toalety. Leczenie z wykorzystaniem ochraniacza i alarmu może trwać do 12 tygodni, więc takie nagradzanie pomoże im utrzymać motywację w tym czasie.

  Syntetyczna forma ADH jest również dostępna. Jest ona stosowana głównie do krótkich pobytów jednodniowych lub jeśli leczenie metodą z ochraniaczem i alarmem nie powiedzie się.

  Przydatne wskazówki

  Upewnij się, że dziecko spożywa dużo napojów równomierne podawanych przez cały dzień. Nie ma dowodów na to, że ograniczenie ilości płynów zmniejsza częstotliwość moczenia nocnego – może to być nawet złe!
  Nie podawaj napojów z kofeiną (np. gorąca czekolada, Coca-Cola) późno w nocy.
  Postaraj się by dziecko nosiło tylko górę od piżamy bez spodni podczas procesu. W ten sposób alarm włączy się, gdy tylko wyczuje krople płynu (moczu).

  Jak mogę zaradzić na jedną noc np. obóz szkolny?

  Tu mogą pomóc leki. Sztuczna forma ADH działa przez zastąpienie naturalnego hormonu. Lek jest dostępny w postaci tabletki lub aerozolu.
  Lek jest bezpieczny tak długo, jak będziemy pamiętać o dwóch sprawach. Pierwsza : podawanie właściwej dawki. Druga: nie pić wieczorem po kolacji.
  Lek działa szybko. Niektóre dzieci będą spać na sucho po pierwszej nocy. Wielu lekarzy sugeruje korzystanie z leku przez 3 miesiące, a następnie odstawić i sprawdzić czy dziecko może pozostać suche bez niego. Jeśli dziecko zaczyna moczenie w przypadku zatrzymania leku, można zacząć od nowa. Porozmawiaj z lekarzem o tym.

  Pamiętajmy o dobrych nawykach snu. Przewietrzony i ciemny pokój, wyciszenie się przed spaniem, wygodne łóżko i właściwy materac, np. materace lateksowe zdrowo podpierają kręgosłup leżącego.

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *