Zajrzyj !

    Najczęstsze choroby skóry u dzieci

    Autor dnia 8 lipca 2014

    Dzieci dość często narażone są na choroby skóry. Niektóre z nich mają charakter przewlekły, inne zaś ustępują samoistnie bez konieczności stosowania jakichkolwiek środków leczniczych. Warto jednak poznać najczęstsze choroby skóry u najmłodszych – wraz z przyczynami i objawami, by w razie konieczności podjąć odpowiednie kroki.

    zapalenie-skory

    Trądzik niemowlęcy

    Jest to zupełnie niegroźna dolegliwość, która najczęściej dotyczy noworodków – aż 20% dzieci boryka się z tą przypadłością. Pojawia się zwykle między 3. a 4. tygodniem życia. Objawia się występowaniem zmian skórnych – przede wszystkim na twarzy oraz głowie. Początkowo są to czerwone plamy, które z czasem przybierają postać grudek. W kolejnym etapie mogą zlewać się ze sobą, tworząc czerwone place.

    Trądzik niemowlęcy nie wymaga specjalistycznego leczenia. Wystarczy tylko odpowiednia pielęgnacja delikatnej skóry, czyli stosowanie łagodnych kosmetyków nawilżających. Należy natomiast unikać nadmiernego przegrzewania malucha, co może prowadzić do nasilenia zmian trądzikowych.

    Konsultacja lekarska jest wymagana (www.esteticmed.pl), gdy trądzik przyjmuje postać zaawansowaną, trwa dłużej niż 2 tygodnie oraz powraca po 4. miesiącu życia.

    Świerzb

    Jest to choroba skóry, którą wywołują roztocza należące do rodzaju świerzbowca drążącego. Schorzenie objawia się wysypką w postaci grudek i drobnych pęcherzyków. Mają one wielkość kilku milimetrów, a typowe jest ich szarawe wybrzuszenie.  Wysypka pojawia się zwykle na rękach i nadgarstkach, a także w fałdach pod pachami, na podeszwach stóp, na głowie oraz szyi. Pojawieniu się grudek towarzyszy silny świąd.

    Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy zakażenia, należy udać się do specjalisty. Leczenie polega na podawaniu preparatów przepisanych przez lekarza. Obejmuje przede wszystkim łagodzenie uporczywych objawów, m.in. silne swędzenie.

    Atopowe zapalenie skóry

    Jest to przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym, która dotyka nawet 20% populacji dziecięcej na całym świecie. Dotyczy przede wszystkim dzieci pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia. Bardzo często objawy utrzymują się do piątego roku życia, samoistnie ustępując. Ale zdarzają się przypadki, kiedy atopowe zapalenie skóry dokucza przez całe życie. Schorzenie objawia się wysypką – są to grudki o podłożu rumieniowym. Najczęściej zmiany pojawiają się na policzkach, z czasem obejmują całą buzię. Typowa dla AZS jest sucha i silnie łuszcząca się skóra, a także swędzenie.

    Leczenie polega przede wszystkim na prawidłowej pielęgnacji skóry. Ważne jest systematyczne nawilżanie i natłuszczanie za pomocą emolientów. Niekiedy jednak koniecznością jest wizyta u lekarza, który – w razie uporczywego swędzenia – przepisze leki przeciwhistaminowe albo antybiotyki – gdy z powodu drapania doszło do zakażenia bakteryjnego.

    Grzybica

    Choć powszechnie uważana za jedną z najbardziej popularnych chorób u dorosłych, grzybica może dotykać również dzieci. Za powstawanie dolegliwości odpowiadają najczęściej drobnoustroje z grupy dermatofitów. Atakowane są przede wszystkim te osoby, których układ odpornościowy jest osłabiony, a ponieważ u dzieci (szczególnie tych najmłodszych) jest on jeszcze niedostatecznie wykształcony, zapadalność na grzybicę jest spora. Choroba atakuje dość powoli i nie daje nagłych objawów w postaci wysypki. Jeśli już wyraźne symptomy się pojawią to znak, że grzybica jest mocno zaawansowana. Zmiany zwykle dotykają naskórek na dłoniach i stopach, paznokcie oraz skórę głowy.

    Przy leczeniu grzybicy koniecznością jest konsultacja lekarska. Tylko lekarz jest w stanie przepisać odpowiednie środki lecznicze o działaniu miejscowym, które działają przeciwgrzybiczo. Taka terapia trwa najczęściej kilka tygodni.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *