Najważniejsze minerały w organizmie człowieka
Bez odpowiednich minerałów nasz organizm nie mógłby działać prawidłowo. Zarówno ich niedobory, jak i nadmiar mogą dawać nieprzyjemne objawy, a nawet zwiększać ryzyko zachorowań. Jakie są najważniejsze minerały w organizmie człowieka?
Dzisiaj najczęściej dostarczamy je z pożywieniem, ale coraz częściej także z odpowiednimi suplementami diety – składniki mineralne to podstawa, jeżeli chcemy wieść zdrowe życie. Poniżej prezentujemy te, które są po prostu niezbędne. Warto je poznać, aby wiedzieć, jak wpływają na nasze samopoczucie.
Magnez
Odpowiada za metabolizm, działanie układu nerwowego, w tym działanie mięśni, serca, ciśnienie krwi, przenoszenie bodźców nerwowych, wytwarzanie hormonów i wzrost kości. Jego niedobory powodują osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czynności serca, nerwowość, zwiększoną łamliwość kości.
Jeżeli chcesz podwyższyć poziom magnezu, wybierz preparat Magvit B6 (Magvit.com.pl), w którym zastosowano najlepszy duet dla najlepszego wchłaniania, czyli mleczan magnezu i witaminę B6. Więcej informacji o suplemencie znajdziemy na stronie: Magvit.com.pl.
Wapń
Jest odpowiedzialny za zdrowe kości i zęby, wspomaga szybkie gojenie się ran, odpowiada za właściwą krzepliwość krwi i działanie mięśni. Niedobory wapnia najczęściej dają się odczuć jako zwolnione tętno, mrowienie i drętwienie kończyn, skurcze mięśni, bóle stawowe.
Potas
Odpowiada za gospodarkę wodną organizmu, działanie mięśni, przenoszenie bodźców nerwowych i funkcjonowaniem komórek. Gdy jest go za mało, możemy odczuwać bóle głowy, zakłócenia rytmu serca, zaparcia, może także pojawić się nadmierna suchość skóry.
Jod
Wspiera wzrost ciała, odpowiada za utrzymanie jego właściwego ciężaru, witalność, przemianę cholesterolową. W przypadku niedoborów mogą pojawić się spadek wydajności fizycznej, zaburzenia koncentracji, drżenie kończyn, znużenie, marznięcie.
Żelazo
Pełni ważną rolę przy powstawaniu czerwonych krwinek i zaopatrywaniu komórek w tlen. Wspiera też działanie enzymów, prawidłową pracę serca, układ odpornościowy. Przy braku żelaza może pojawić się anemia, zaparcia, znużenie.
0 comments