Zajrzyj !

    Niezdrowe jedzenie jest wszędzie…

    Autor dnia 23 czerwca 2016

    Jest to dość oczywiste, ze nawet krótki spacer po każdym sklepie spożywczym, uświadamia nam, jako dużo jest tam niezdrowej żywności, a niestety większość z tych produktów skierowanych jest do dzieci. Nie tylko subtelne reklamy telewizyjne, ale przede wszystkim jawne marketingowe łapówki (np. dodawanie zabawki do posiłku czy produktu spożywczego) kształtują świadomość naszych dzieci na temat odżywiania. Z pewnością większość rodziców dbających o zdrowe odżywianie swoich pociech nie jest zadowolona z tego faktu. Otyłość i cukrzyca typu 2, pojawiają się w coraz młodszych grupach wiekowych. Na pewno większość rodziców zgadza się, że podstawowe środki spożywcze, takie jak białka i zdrowe zielone warzywa są ważnymi elementem diety najmłodszych. Tempo życia wzrasta i nie tylko dorośli, ale coraz częściej i dzieci są bardzo zabiegane. Najzwyczajniej w świecie brakuje czasu na pożywne, wartościowe posiłki w odpowiednich porach. Często posiłki spożywane są szybko i niestety niezdrowo. Zamiast pełnowartościowego obiadu serwuje dzieciom jakąś zimną przekąskę lub danie z fast foodów, a takie produkty pozbawione są składników odżywczych. Innym czynnikiem, który wypacza zdrowe, pożądane nawyki jest traktowanie jedzenia, jako swoistej nagrody. Od najmłodszych lat nagradzamy dzieci słodyczami na urodziny, osiągnięcia szkolne posiłkami na zewnątrz, dobre uczynki lodami itd. W praktyce bardzo często zdarza się, że dzieciom nie są serwowane odżywcze posiłki przez większość dnia. Gdy po wyczerpującym dniu docierają w końcu do domów są zbyt zmęczone, aby wyjść i pograć w piłkę lub pojeździć na rowerze. Niestety, taki dzień zakończony jest grą na komputerze lub oglądnięciem filmu w telewizji. W takich przypadkach bardzo ważne jest, alby nawyki żywieniowe zmienić i to jak najszybciej!W takim razie sprawdźmy, ?co? jeść!

    Co podawać dziecku do jedzenia?

    Podczas, gdy większość rodziców zgadza się na korzyści płynące z jedzenia warzyw i zdrowych białek takich jak mięso, komosa ryżowa, amarantus i wiele innych, to jest wiele produktów, które wywołują wątpliwości wśród rodziców. Czy podawać sok owocowy? Jeśli tak, to ile? Czy cukier jest ok, czy raczej zastąpić go syropem z agawy lub ksylitolem? Czy używać zwykłej soli kuchennej czy raczej soli różowej himalajskiej?

    Chociaż może rodzice często nie zdają sobie sprawy, ale tak na prawdę jest bardzo duży wybór produktów żywnościowych, które są bardzo odżywcze i smaczne i z powodzeniem można podawać je dzieciom. Wiele z nich zyskało miano tzw. Super foods, czyli najbardziej odżywczych produktów na świecie, wśród nich zwracają uwagę nasiona chia: http://sprobuj.to/super-foods/145-nasiona-chia-cena-gdzie-kupic.html

    Istnieje kilka podstawowych grup żywności, na których dieta dziecka powinna się koncentrować.

     

    1. Dobre źródła białka:

    Białka (aminokwasy) są wykorzystywane w każdej funkcji w organizmie i są absolutnie niezbędne dla nas wszystkich, zwłaszcza tych, których kości i mięśnie wciąż się tworzą. Zdrowe mięso, które nie jest nafaszerowane antybiotykami z pewnością jest jednym z lepszych źródeł białka. Regularne, codzienne spożycie czystej, ekologicznej wołowiny, kurczaka, indyka i jajek, sprawi, że zapotrzebowanie na białka będzie wystarczająco uzupełnione. Niestety, o takie ekologiczne mięso jest bardzo trudno, a jeśli już uda nam się gdzieś je znaleźć okazuje się, że jest bardzo drogie.

    Niezastąpionym źródłem bardzo zdrowego białka jest komosa ryżowa.

    2. Warzywa i owoce

    Może zauważyliście, że napisane jest warzywa i owoce, a nie odwrotnie. To było zamierzone. Badania pokazują, że Polacy jedzą dużo więcej owoców niż warzyw. Jest to trend, który powinien być odwrotny. Podczas, gdy owoce są wspaniałe, warzywa są równie (lub bardziej) ważne i mają o wiele mniej cukru. Mimo, że owoce zawierają naturalny cukier, fruktozę, to spożywanie jej w dużych ilościach (nawet z owoców) może być szkodliwe. Poza tym, dzieci częściej wybierają owoce niż warzywa. Bardzo często spożywanie warzyw kończy się na frytkach z keczupem. Pomimo powszechnie uznanym faktom, że warzywa zmniejszają ryzyko niemal każdej choroby, nadal nie królują na talerzach naszych dzieci. Dobre wieści? Jako rodzice mamy o wiele większy wpływ niż myślimy na dietę naszych dzieci. Najlepiej jeść warzywa zielone i liściaste (szpinak, sałata, kapusta włoska, boćwina, rzepa, itd.) oraz kolorowe (papryka, pomidory, cebula, bakłażan, kabaczki, marchew, seler, brokuły, kalafior, kapusta, ogórki, awokado, jagody, banany, winogrona, itp)Na rynku można znaleźć wiele produktów, które są pochodzenia roślinnego (z owoców lub warzyw), a które mogą być traktowane jako przekąski. Różnego typu chipsy warzywne i owocowe. Zdrowe lizaki bez cukru, czekolady z ksylitolem itd. Jeśli dziecko jest już przyzwyczajone do słodkich przekąsek, można przerzucić się na takie zamienniki. Jeśli nie podawaliśmy dziecku słodyczy i nie ma ono potrzeby, aby je spożywać, wówczas nie wprowadzajmy do jego jadłospisu wymienionych zamienników.

    Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowywanie koktajli owocowych i warzywnych. Są one bardzo smaczne i pełne witamin. Aby zachęcić dziecko ciekawym kolorem podanego shake?a można dosypać do łyżeczkę sproszkowanej młodej trawy jęczmiennej. Napój zyska przepiękny, zielony kolor, ale przede wszystkim dostarczy dziecku bardzo wiele niezbędnych składników odżywczych. Młoda trawa jęczmienna wspomoże pracę układu pokarmowego oraz ochroni najmłodszych przed nowotworem. Więcej o młodym jęczmieniu przeczytasz tutaj: http://sprobuj.to/super-foods/146-mlody-zielony-jeczmien-cena.html

    eating-796490_1920

    3. Zdrowe Tłuszcze

    Niektórzy rodzice, z najlepszymi intencjami, ograniczają ilość tłuszczu w diecie ich dzieci, aby zapobiec przyrostowi masy ciała. Niestety ograniczona dieta tłuszczowa u dzieci może prowadzić do problemów zdrowotnych, niedoboru witamin głownie A, D, E i K, a nawet ADHD. Mleko matki, uważane za najbardziej kompletny pokarm dla niemowląt i małych dzieci posiada ponad 50% całkowitej zawartości tłuszczu i 40-50% tłuszczów nasyconych. Dlaczego dzieci nagle miałyby przejść z diety, gdzie tłuszcz wynosił niemal 50% do znacznie mniejszej jego ilości? Brak niezbędnych tłuszczów w diecie, szczególnie tłuszczów nasyconych, może spowodować zmniejszenie komórek mózgu, powodując niekontrolowane lub szybkie impulsy ?pożaru? w mózgu, który przedstawia się, jako ADD lub ADHD. Dzieci do lat 14 szczególnie potrzebują odpowiedniej ilości tłuszczu (w tym tłuszczów nasyconych) i ich spożycie powinno stanowić 30% ich całkowitej diety.

    Należy oczywiście uważać, wybierać zdrowe tłuszcze i przede wszystkim unikać trans tłuszczów.

     

    Najlepsze źródła tłuszczu w diecie:

     

    • Kokos w różnych postaciach:

    > Olej kokosowy ( surowy, do smażenia i przyrządzania potraw)

    > Mąka kokosowa (do przyrządzania omletów, naleśników, placuszków, ciasteczek)

    > Mleko kokosowe (jako zamiennik mleka krowiego lub jako składnik potraw, dań obiadowych)

    > Wiórki i chipsy kokosowe (jako składnik owsianki, musli, jako dodatek do mixów bakaliowych, ciasteczek domowej roboty)

    • Awokado,
    • Oliwki / oliwa z oliwek,
    • Ryby, podroby, dziczyzna,
    • Orzechy (najwięcej zdrowych tłuszczów maja orzechy brazylijskie, orzechy macadamia, orzechy włoskie, laskowe oraz migdały. Można je pożywać solo lub jako dodatek do musli, owsianki, ciasteczek. Można też wyprodukować w domu bardzo zdrowe masło orzechowe lub migdałowe, tak uwielbiane przez dzieci)
    • Nasiona (polskie nasiona typu dynia i słonecznik dostarczają bardzo dużo zdrowych, nienasyconych kawasów tłuszczowych. Naprawdę warto wdrożyć je do diety dziecka już od najmłodszych lat)

    Polecamy również uzupełnienie diety w omega-3 (ryby, owoce morza, olej lniany) i witaminę D.

    Teraz już wiesz, co podawać swojemu dziecku. Nie zwlekaj i zacznij już dzisiaj dbać o rozwój swoich pociech, podając im pełnowartościowe posiłki. Włączaj do diety dziecka jak najwięcej produktów z powyższej listy, a na pewno będzie cieszyło się zdrowiem przez długie lata.

     

     

    2 Comments

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *