Zajrzyj !

  O czym warto pamiętać, wyruszając z dziećmi w podróż?

  Autor dnia 20 maja 2016

  Nawet długa podróż okaże się dla dzieci przyjemnie i komfortowo spędzonym czasem, jeśli tylko wcześniej wszystko dobrze zaplanujesz. Znalezienie najkorzystniejszego połączenia, odpowiednie przygotowanie auta, wybór najlepszej pory na podróż i wreszcie skompletowanie apteczki to najważniejsze elementy dobrze zaplanowanej podróży.

  Perspektywa podróży z dzieckiem – dla niektórych nic bardziej naturalnego, dla innych źródło nieprzespanych nocy. Czy maluch będzie wymiotować? Czy wytrzyma długie siedzenie w jednym miejscu? Co trzeba koniecznie zabrać, a bez czego można się obyć? Nie pozwól, aby niepokój odebrał Tobie i dzieciom radość z wakacji – oczywiście musisz wziąć wszystko pod uwagę, jednak głównie myśl o czekających Was przyjemnościach. Wyruszając z pociechami w podróż, warto pamiętać o kilku elementach.

  dziecko

  Dobrze zaplanuj trasę

  To prawda, że dziecku najwygodniej podróżuje się samochodem w wygodnym foteliku. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeśli wybierasz się z maluchami w podróż środkami takimi jak autokar, pociąg czy samolot, poszukaj jak najlepszego połączenia. Czym krócej będzie trwała podróż, tym dzieci mniej się zmęczą. Na stronach takich jak goeuro.pl znajdziesz informacje o dostępnych połączeniach, czasie trwania podróży i jej kosztach.

  Auto dobrze przygotowane

  Wybierając się w podróż samochodem, pamiętaj o wcześniejszej kontroli stanu pojazdu i jego wyposażenia. Upewnij się, że fotelik jest wygodny i sprawdź, czy przypadkiem maluch już z niego nie wyrósł. W trakcie podróży nie przesadzaj z klimatyzacją – oczywiście można jej używać, jednak różnica temperatur między tą na zewnątrz i wewnątrz auta nie powinna przekraczać 5-6?C. Specjaliści z portalu dla pacjentów pediatria.mp.pl zalecają także wcześniejsze przeczyszczenie i odgrzybienie klimatyzacji, ponieważ w przeciwnym razie może ona stać się przechowalnią patogenów, np. legionelli. Zadbaj też o odpowiednie rozrywki dla małych podróżników – niemowlęta chętnie zajmą się kolorowymi zabawkami przymocowanymi do fotelika, starszaki z kolei będą wolały książeczkę lub tablet.

  Apteczka małego podróżnika

  Podczas pakowania walizki pamiętaj o skompletowaniu leków dla swoich dzieci. Nie musisz jednak wykupować przed wyjazdem połowy apteki i jednej trzeciej drogerii! Ważne, aby w apteczce małego podróżnika znalazły się: termometr, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, probiotyk, proszek z elektrolitami, doustny lek antyhistaminowy, woda utleniona, plaster, środek przeciwko owadom oraz krem z wysokim filtrem. Zanim wyruszysz w podróż, upewnij się też, czy Twoje dzieci mają za sobą wszystkie aktualne szczepienia – kalendarz szczepień znajdziesz m.in. na stronie Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli wyjeżdżasz na wakacje do egzotycznego kraju, zapytaj pediatrę lub pracownika biura podróży, czy nie należałoby pomyśleć o dodatkowych szczepieniach.

  Najlepsza pora na podróż

  Walizka spakowana, trasa zaplanowana, pozostaje pytanie – kiedy jechać? Wielu rodziców wybiera porę nocną lub wczesny poranek, kiedy maluchy smacznie śpią – dzięki temu podróż nie jest dla nich męcząca. Jeśli wybieracie się w podróż samochodem, unikaj jazdy w godzinach szczytu i w trakcie największych upałów. W ferworze przygotowań nie zapomnij też o własnym wypoczynku – wsiadanie za kierownicę w stanie przemęczenia zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że zawsze najważniejszym aspektem każdej podróży jest bezpieczeństwo.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *