Zajrzyj !

    Pierwsze nosidło ergonomiczne dla niemowlaka

    Autor dnia 3 lipca 2018

    Początki rodzicielstwa nie są łatwe. Życie obojga rodziców zostaje wywrócone do góry nogami i wszystkie dotychczasowe przyzwyczajenia idą w zapomnienie, aby skupić się na nowej, najważniejszej istocie pojawiającej się w ich życiu. Podczas pierwszych chwil w nowej roli, warto ułatwiać sobie życie. Dlatego dzisiaj napiszemy o nosidełkach ergonomicznych dla niemowlaka, które mogą się przydać podczas pierwszych dni z najmłodszym członkiem rodziny.

     

    Bardzo ważną zasadą przy zakupie nosidełka ergonomicznego dla dziecka jest fakt, że możemy nosić w nim dziecko dopiero wtedy, kiedy opanuje umiejętność siedzenia. Wcześniej lepiej zdecydować się na chustę, która daje możliwość uzyskania prawidłowej pozycji dziecka, czyli takiej, która odciąża jego kręgosłup oraz wspiera rozwój stawów biodrowych i utrzymuje tę pozycję przez cały okres noszenia.

    Szeroki czy wąski panel?

    Poszukując nosidełka dla dziecka, mamy wybór pomiędzy nosidełkami z szerokim lub wąskim panelem. Panel to ta część nosidełka, która opatula plecy dziecka. Nosidełko, które posiada szeroki panel powinno sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego, czyli powinno stanowić podporę nie tylko dla kości miednicy dziecka, ale także dla kości udowych na całej ich długości. Jeśli wybierzemy nosidełko z wąskim panelem, to musimy mieć świadomość tego, że panel będzie służył głównie jako podpora dla kości miednicy, nie uwzględniając podparcia dla kości udowych. Takie nosidełka, posiadające wąski panel, określane są jako wisiadła, a Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder uznał je za potencjalnie szkodliwe dla rozwoju stawów biodrowych niemowląt. Dlatego nie wybierajmy nosidełka, w którym dziecko będzie wisiało na kroczu. Biorąc pod uwagę ten aspekt, warto rozważyć zakup nosidełka ergonomicznego Fidella, które otula całkowicie plecy i uda dziecka, a nosidełko rośnie razem z dzieckiem.

    Miękkie czy sztywne?

    Szukając odpowiedniego nosidełka dla niemowlęcia, musimy odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie ? miękkie czy sztywne? Dobry sprzęt powinien dawać możliwość ciasnego opatulenia ciała dziecka na całej długości jego kręgosłupa tak, aby stanowił właściwą podporę. Jest to bardzo ważne szczególnie, kiedy dziecko zasypia w nosidełku, które powinno podtrzymać niemowlę w stabilnej i bezpiecznej pozycji. Dodatkowo, jeśli dziecko będzie przyklejone do ciała rodzica to lepiej odciąży to osobę noszącą, co także ma bardzo istotne znaczenie.

    Warto wybrać nosidełko dla dzieci, które ma panel uszyty z miękkich tkanin, niczym nie wypełniony. Taki panel bez problemu dostosuje się do kształtu placów dziecka i da podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości także przy odcinku szyjnym. Przykładem nosidła typu miękkiego będzie Bondolino.

    Nosidła wiązane MEI-TAI

    MET-TAI to azjatyckie, jedne z najbardziej popularnych nosideł miękkich wiązanych. Czym się charakteryzują? Są całkowicie wiązane, co oznacza, że posiadają wiązany pas biodrowy oraz wiązane pasy naramienne. Bardzo często takie nosidła posiadają dwustronny panel, a ich konstrukcja umożliwia łatwe zakładanie zarówno na lewą, jak i prawą stronę. Mimo że na pierwszy rzut oka długość pasów w nosidełku może odstraszać, to jego założenie nie jest ani skomplikowane ani czasochłonne.  Decydując się na takie nosidełko, warto wybrać np. LennyLamb czy Fidella FlyTai.

    Nosidełka hybrydowe

    Hybrydowe nosidełka dla dzieci posiadają pas biodrowy, który posiada wiązane pasy naramienne oraz jest zapinany na klamrę. Zakłada się je bardzo podobnie, jak w przypadku nosideł mei-tai, a różnica polega na tym, że pas biodrowy nie jest wiązany na supeł, a zapina się go na klamrę lub na rzep. Jednym z przykładów nosideł hybrydowych jest Storchenwiege Babycarrier.

    Nosidła klamrowe

    Nosidła klamrowe dla dzieci, nazywane są najczęściej nosidłami ergonomicznymi. Nie oznacza to, że nosidła, o których napisaliśmy wyżej nie są ergonomiczne. Nosidła klamrowe charakteryzują się tym, że pas biodrowy oraz pasy naramienne zapinane są na klamry. Ten rodzaj nosidła posiada inny sposób mocowania pasów naramiennych, ponieważ jedna ich część jest przyszyta do panelu mniej więcej w połowie jego wysokości. Jest to ważne, bowiem kręgosłup dziecka w nosidle klamrowym poddawane jest naciskowi miejscowemu w dolnej części odcinka piersiowego. Z tego względu, w pierwszym roku życia dziecka, poleca się wybór nosidła wiązanego (mei-tai lub hybrydowego). Łatwiej właśnie w tych nosidełkach zaokrąglić kręgosłup dziecka i tym samym odciążyć go. Przykład nosideł ergonomicznych jest LennyLamb czy Tula.

    Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego, jak ?nosidełko uniwersalne? czyli takie, które będzie pasowało każdemu dziecku i każdemu rodzicowi. Nosidełka posiadają różne wymiary i konstrukcje. Dlatego przed zakupem nosidełka ergonomicznego dla dziecka, warto znaleźć lokalną wypożyczalnie lub inne miejsce, w którym można takie nosidełko przymierzyć czy wypożyczyć na sprawdzenie i przetestowanie przed zakupem.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *