Zajrzyj !

    Plac zabaw w ogrodzie – kupić czy zrobić samemu?

    Autor dnia 8 listopada 2017

    Duży ogród wokół domu to idealne miejsce na plac zabaw dla dzieci. Która opcja sprawdzi się lepiej – zakup gotowego zestawu drabinek i zjeżdżalni czy ich samodzielne skonstruowanie? Jakie wady i zalety mają obie opcje?

    Dlaczego warto zafundować maluchom plac zabaw?

    Place zabaw usytuowane w przydomowym ogrodzie mają wiele zalet. Przede wszystkim pozytywnie wpływają na sposób spędzania czasu wolnego, zachęcając dzieci do aktywności na świeżym powietrzu. Atrakcyjne konstrukcje, takie jak ściany wspinaczkowe czy zjeżdżalnie sprawiają, że maluch z mniejszym oporem odchodzi od komputera czy telewizji i zamiast spędzać czas przed ekranem, bawi się z rówieśnikami na dworze. Zabawa w ogrodzie ma korzystny wpływ na odporność i sprawność dziecka, co sprzyja dobremu zdrowiu.
    Umiejscowienie placu zabaw w ogrodzie to frajda dla maluchów, ale też wygoda dla rodziców. Kiedy dzieci bawią się przed domem, nie trzeba specjalnie organizować wyjścia na miejski plac zabaw w parku, a tym samym dorośli zyskują więcej czasu dla siebie. Mogą sprawować opiekę nad dziećmi, odpoczywając na tarasie albo wykonując obowiązki domowe. Większe pociechy wystarczy kontrolować, od czasu do czasu zerkając przez okno.

    Jak wytyczyć teren pod plac zabaw w ogrodzie?

    Od czego rozpocząć przygotowania miejsca do zabawy dla dzieci w ogrodzie? Najlepiej od wybrania terenu. Ten krok jest istotny zwłaszcza w przypadku małych podwórek, ponieważ rozmiar obszaru może znacznie wpłynąć na wybór akcesoriów do zabawy – jeśli teren jest niewielki, z części atrakcji trzeba będzie zrezygnować lub ograniczyć ich rozmiar.
    Jak wybrać teren pod plac zabaw? Przede wszystkim dbając o bezpieczeństwo dzieci. Istotną rolę odgrywa ogrodzenie, które zabezpieczy przed dostaniem się do ogrodu niepowołanych osób, a także zmniejszy ryzyko, że maluch wybiegnie na ulicę na przykład po piłkę. Jeśli teren domu nie jest ogrodzony, dobrym pomysłem może być płotek wokół samego placu zabaw.
    Inna kwestia to usunięcie z terenu przeznaczonego do zabawy trujących roślin, a także elementów mogących powodować zranienia – wystających konarów drzew czy podłoża z kamieni. Warto zadbać również, żeby teren do zabawy znajdował się przynajmniej częściowo w cieniu – inaczej konstrukcje będą się nagrzewać, a dziecko będzie narażone na przegrzanie, a nawet udar słoneczny podczas upalnych, wakacyjnych dni na podwórku.

    Kupić czy zrobić samodzielnie?

    Kiedy już wybrany zostanie teren pod plac zabaw, czas na najważniejszą decyzję – kupujemy gotowe konstrukcje czy decydujemy się na ich samodzielny montaż? Jedno i drugie rozwiązanie ma plusy i minusy.
    Zakup gotowego placu zabaw jest wygodne – wystarczy złożyć konstrukcję i miejsce dla dzieci gotowe. Minusem są wysokie koszta oraz brak możliwości idealnego dopasowania placu zabaw do potrzeb dziecka. Choć w sklepach dostępne są zarówno pojedyncze elementy, takie jak zjeżdżalnie czy huśtawki ( https://ogrodolandia.pl/hustawki-dla-dzieci ), jak i gotowe zestawy, składające się dodatkowo z mostka, drabinek czy domku, to te rzadko kiedy dokładnie odpowiadają wyobrażeniom. Może wystąpić również problem z dopasowaniem gotowego placu zabaw do rozmiaru podwórka, zwłaszcza jeśli to jest niewielkie.
    Samodzielne zbudowanie placu zabaw zajmuje trochę czasu i wymaga minimum podstawowych umiejętności technicznych. Wiąże się jednak z wieloma korzyściami. Przede wszystkim budując miejsce do zabawy dla maluchów samodzielnie, rodzice mają możliwość spełnienia marzeń swoich dzieci, realizując projekt dopasowany do ich upodobań. Po drugie, plac zabaw będzie wtedy zaprojektowany z myślą o konkretnym terenie, a tym samym świetnie dopasuje się do innych elementów zagospodarowania. Teren zostanie maksymalnie wykorzystany, a rozmiar zjeżdżali czy mostków będzie można dopasować do rozmiarów ziemi, którą dysponuje dom. Jedną z ważniejszych zalet budowania placu zabaw są też znacznie niższe koszty, bowiem do tego celu wykorzystać można materiały z recyklingu, na przykład stare opony samochodowe czy drewniane palety.

    huśtawka na placu zabaw

    Jakie materiały wykorzystać do samodzielnego zbudowania placu zabaw?

    Do konstrukcji placów zabaw wykorzystać można różne materiały. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wybierając surowce, najważniejsze to zadbać o to, by były bezpieczne dla dziecka. Łącząc elementy należy prawidłowo zadbać o wykończenie, tak by żadne ostre krawędzie nie stwarzały ryzyka skaleczenia.
    Najczęściej wykorzystywane do budowania placów zabaw materiały to:

    • Drewno – Pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wyszlifowane i pokryte lakierem jest i bezpieczne i trwałe. Przy okazji jest to materiał ekologiczny, dobry dla środowiska. Drewniany plac zabaw będzie ładnie się prezentował i nie będzie nagrzewał się w trakcie upałów. Listewki i deski są też stosunkowo tanie, a do wielu elementów, jak domek czy ścianka do wspinaczki można wykorzystać na przykład stare palety drewniane.
    • Plastik – Plastik często jest stosowany w gotowych, dostępnych w sklepach placach zabaw. Rzadko używa się go do samodzielnego budowania. Plastik jednak nie jest zbyt praktyczny – szybko się nagrzewa i niszczy, a wykonane z plastiku elementy są chybotliwe i dość niebezpieczne w związku z tym.
    • Guma – A konkretniej: opony samochodowe. Te są niedrogie, a mają wiele zastosowań, jeśli chodzi o plac zabaw. Można wykorzystać je do zrobienia huśtawki albo drabinki do wspinaczki. Idealnie nadadzą się także na tor przeszkód. Duża opona (np. z traktora) nada się też na niewielką piaskownicę.
    • Metal – Metal nadaje się np. na zjeżdżalnię. W przypadku innych sprzętów jest raczej niepraktyczny, bo szybko się nagrzewa, więc źle się z niego korzysta w czasie wysokich temperatur.
    • Sznury – Nadają się np. do huśtawki, ale mogą być także samodzielną atrakcją. Jeśli zawiesić je np. na gałęzi drzewa posłużą do wspinaczki i sprawią dzieciom, które lubią aktywność fizyczną, wiele frajdy.

    Jakiej nawierzchni użyć pod plac zabaw?

    Jeszcze jedną ważną kwestią, którą należy przemyśleć, budując plac zabaw, jest nawierzchnia. O tej często się zapomina, a w znacznym stopniu wpływa ona na bezpieczeństwo dzieci. Stanowczo powinno się unikać żwiru czy kamieni, które w razie upadku mogą stać się przyczyną poważnych zranień. Lepszą opcją jest miękka trawa, choć rozwiązanie, które zapewni dzieciom maksimum bezpieczeństwa to amortyzująca pianka stworzona specjalnie z myślą o miejscach zabaw. Piankę warto położyć jeśli nie na całym terenie przeznaczonym dla maluchów, to chociaż bezpośrednio przy wysokich konstrukcjach i huśtawkach – jeśli dziecku zdarzy się z nich spać, jest duża szansa, że nie obetrze sobie kolan ani się nie skaleczy. Dedykowana placom zabaw pianka jest dodatkowo bardzo odporna na działanie temperatury oraz wilgoć, więc szybko się nie niszczy. Jej montaż jest prosty i rodzice z powodzeniem poradzą sobie z nim samodzielnie. Amortyzująca powierzchnia dostępna jest w wielu kolorach i wzorach, dzięki czemu może stać się także elementem dekoracyjnym, który uatrakcyjni ogród wizualnie.

    Jeden komentarz

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *