Zajrzyj !

  Pomóż swojemu dziecku zaplanować przyszłość

  Autor dnia 18 marca 2015

  Jak zaplanować przyszłość dziecka i czy warto robić to z dużym wyprzedzeniem ? to jedno z bardziej problematycznych pytań, które prędzej czy później pojawiają się w głowie każdego rodzica. Zabiegani i zorientowani na utrzymaniu rodziny, bardzo mocno skupiają się na finansowym aspekcie przyszłej kariery swoich dzieci. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie? Czy dobra praca wiąże się tylko z dobrym zarobkiem i czy każde dziecko powinno zostać prawnikiem, lekarzem lub biznesmanem? W materiale podpowiadamy, na jakie aspekty osobowości swojej pociechy warto zwracać uwagę już od wczesnego dzieciństwa, by w przyszłości pomóc, a nie utrudniać, start w dorosłe życie.

  szkola-dla-twojego-dziecka

  Zawsze wspieraj swoje dziecko

  Najważniejszą rolą rodzica jest bycie najlepszym przyjacielem swojego dziecka. Choć nie zawsze jest to łatwe zadanie, staraj się być jego/jej powiernikiem na dobre i na złe. Niezależnie czy twoje dziecko święci właśnie ogromny sukces czy przeżywa swoją wielką porażkę ? bądź przy nim. Pamiętaj też, że nie zawsze potrzebna jest twoja rada. Czasem wystarczy to, żebyś był. Bycie rodzicem to przede wszystkim ogromna sztuka obserwowania swojego dziecka i umiejętne motywowanie go do pracy. Pokazywanie, że niezależnie od tego jak idzie mu teraz, zawsze może być lepiej. Jeśli nie w tej dziedzinie, to w innej. Pomóż dziecku oceniać jego potencjał, jego zainteresowania, cechy charakteru, zdolności, umiejętności, jednym słowem, to, co sprawia mu najwięcej radości i w czym jest naprawdę dobre.

  Decyzja należy do niego

  Niezależnie jakie ty masz aspiracje i co ty robiłeś w jego/jej wieku, pamiętaj, ze twoje dziecko nie jest tobą. Nie wszystkie twoje uzdolnienia i pasje przechodzą w genach. Dlatego też jeśli ciebie posyłano w dzieciństwie do szkoły muzycznej, niekoniecznie twoje dziecko okaże się wirtuozem skrzypiec. Wszelkie wybory zarówno na drodze rozwoju zawodowego, jak i te o wyborze dodatkowych zajęć powinny być dokonane samodzielnie przez twoje dziecko. Pozwól mu realizować jego pragnienia i marzenia a nie swoje wizje i ambicje.

  Przed ostatecznym wyborem

  Nim twoje dziecko wybierze szkołę ponadgimnazjalną lub studia pomóż mu poznać specyfikę różnych zawodów i branż, które je interesują. Opowiedz mu o znanych ci stanowiskach pracy i znajdź informacje o rynku pracy. Zbierz z dzieckiem informacje o sieci szkół, typach i kierunkach kształcenia, o warunkach nauki oraz o treści realizowanego programu kształcenia. Poznaj wymogi rekrutacyjne w wybranych szkołach (np. w www.zpsb.pl) i spróbuj ocenić szanse dostania się do nich twojej pociechy. Nie neguj wyborów swojego dziecka, pamiętaj jednak o tworzeniu planów awaryjnych.
  Warto więc, by możliwie wcześnie kształtować w dzieciach chęć zdefiniowania, co chcą robić w życiu. Ułatwi im to w przyszłości podejmowanie ważnych decyzji, które wcale nie są takie proste do podjęcia.

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *