Zajrzyj !

    Posiłki dla najmniejszego malucha

    Autor dnia 27 sierpnia 2016

    Pierwsze posiłki i napoje podawane bardzo małemu dziecku mogą zaważyć nie tylko na jego zdrowiu, ale i ogólnym rozwoju psychofizycznym. Warto więc nie tylko podążać za radami babć, mam i koleżanek, ale przede wszystkim dowiedzieć się, co na ten temat mówi współczesna nauka i medycyna. I pamiętać, że niekoniecznie to, co było uznane za normę w żywieniu niemowląt dwadzieścia lat temu, obowiązuje do dziś.

    newborn

    Kiedy wprowadzamy nowe pokarmy?

    Już na ten temat zdania bywają bardzo podzielone. Pierwsze posiłki dla niemowlaka nie składające się wyłącznie z mleka powinno się jednak wprowadzić nie później niż w szóstym miesiącu życia ? przy karmieniu wyłącznie piersią ? i około czwartego – piątego przy karmieniu czy też dokarmianiu butelką i mleczkiem modyfikowanym. Na pewno nie warto odkładać tego na przykład do ósmego miesiąca, bowiem nawykłe do mleka niemowlę może wówczas z większym trudem zaakceptować jakiekolwiek nowości.

    Owocki czy warzywka?

    Najlepszym pomysłem na pierwsze z pierwszych posiłków dla niemowlaka są nie przeciery owocowe, a właśnie warzywne. Bierze się to z tego, że dziecko dopiero będzie się uczyło rozpoznawać nowe smaki ? a jeśli od początku pozna smak słodki owoców, może potem po prostu nie chcieć niczego innego. Wybieramy warzywa dobrze przetarte, o konsystencji papki ? nie zupki, ale właśnie przeciery. Na zupki przyjdzie jeszcze czas kilka miesięcy później. Dobrym pomysłem jest podanie dziecku ugotowanej marchwi lub po prostu marchewki ze słoiczka. Drugim warzywem, jakie zwykle się wprowadza, jest ziemniak. Z czasem wprowadzamy też inne rzeczy ? dynię, kalafiora, jabłko, banan ? ale tak, aby podawać je osobno i w niewielkich ilościach ? na przykład tylko dwie łyżeczki naraz. Cały czas obserwujemy dziecko pod kątem ewentualnych alergii i innych reakcji uczuleniowych ? mogą to być wysypki, bóle brzuszka, czy wymioty. Pamiętaj przy tym, że takie reakcje nie muszą pojawiać się od razu, ale do nawet dwóch dni po spożyciu danego pokarmu!

    Pierwszy cały posiłek

    Po ukończeniu pierwszego półrocza życia zamieniamy dziecku jedna dzienną porcję mleka na cały posiłek warzywny. Może to być cały słoiczek zupki lub przecieru. W okolicach siódmego miesiąca możemy też wprowadzić kolejny, cały posiłek mięsny ? oczywiście z mięsa gotowanego lub specjalnie przygotowanego dla niemowląt. Pierwszym mięskiem bywa najczęściej chudy kurczak lub cielęcina, ale z czasem wprowadza się i inne rodzaje. Wówczas też warto wprowadzić pierwsze posiłki dla niemowlaka w pełni deserowe ? czyli złożone ze słodkich owoców z dodatkiem kaszki lub biszkopta. Ważne jest jednak to, aby nie przesadzić z nimi, bowiem jak już wiadomo, dziecko łatwo przywyka do pokarmów bardzo słodkich.

    Słoiczki czy gotowanie w domu?

    Także tu zdania ? zarówno rodziców, jak i pediatrów ? są podzielone. Na pewno domowe posiłki są wskazane z wielu powodów. Po pierwsze, dają nam dużą kontrolę nad składem pokarmów dla dziecka. Znakomicie też pomagają nam poczuć się mamami w pełnym tego słowa znaczeniu, są wyrazem miłości do malucha. Można dzięki nim bardzo urozmaicić dietę dziecka. Z drugiej jednak strony wielu lekarzy uważa, że jako pierwsze posiłki dziecięce warto wybierać raczej gotowe dania ze słoiczków. Argumentacja jest tu prosta ? dzięki nim nie możemy popełnić wielu błędów, takich jak niedokładne zblendowanie warzyw czy ich niewłaściwe doprawienie. Należy pamiętać, że gotowe dania dla niemowląt są przygotowanie pod pełną kontrolą, a dotyczące ich normy są dużo bardziej wyśrubowane niż w przypadku konserw dla dorosłych ? te rzeczy nie mają więc prawa być zepsute, złej jakości czy niezdrowe!

    Oglądaj więcej na https://www.youtube.com/user/NestleZdrowyStart

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *