Zajrzyj !

  Problem wieku dojrzewania – trądzik

  Autor dnia 8 lipca 2014

  Trądzik to przypadłość, która dotyka przede wszystkim młodzież. Zawirowania hormonalne – typowe dla okresu dojrzewania – są jedną z przyczyn powstawania nieestetycznych zmian trądzikowych, które mogą doprowadzić do poważnych kompleksów. Dlatego młodzi ludzie szukają sposobów, dzięki którym będą w stanie pokonać niedoskonałości, odzyskując pewność siebie.

  girl

  Poznaj przyczyny trądziku

  Skuteczna walka z trądzikiem powinna opierać się przede wszystkim na poznaniu przyczyn schorzenia. Tylko wtedy możliwe jest podjęcie środków, które faktycznie pomogą uporać się z niedoskonałościami.

  Wpływ na powstawanie trądziku mają zawirowania hormonalne. W okresie dojrzewania dochodzi do przewagi androgenów, które pobudzają gruczoły łojowe. Następstwem tej stymulacji jest nadmierna produkcja łoju, co prowadzi do zaczopowania ujść. W takich warunkach dochodzi do namnażania się beztlenowych bakterii wywołujących stany zapalne i prowadzących do powstania zaskórników.

  Warto mieć świadomość, że na powstawanie trądziku młodzieńczego – typowego w okresie dojrzewania – ma również nieodpowiednia dieta. Choć wpływ niektórych produktów spożywczych na powstawanie zmian trądzikowych nie został do końca wyjaśniony, odradza się spożywanie w nadmiarze czekolady oraz pikantnych dań.

  Także stres może być jedną z przyczyn powstawania zmian trądzikowych. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z wyrzutem steroidów nadnerczowych.

  Jak walczyć z trądzikiem?

  Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można pokonać trądzik. Do lamusa jednak powinny odejść dość popularne metody domowe, np. stosowanie spirytusu salicylowego czy wody utlenionej, wyciskanie pryszczy oraz opalanie skóry. Są to bowiem działania, które początkowo – z uwagi na efekt wysuszający – będą dawać zadowalające rezultaty. Szybko jednak zmiany trądzikowe pojawią się znów i będą miały charakter bardziej nasilony.

  Spośród domowych sposobów można natomiast sięgnąć po maseczki oraz napoje drożdżowe, a także miejscowe środki (np. okłady z cebuli) – jeśli zmiany trądzikowe nie są nasilone.

  Warto także skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Gabinety dermatologii i medycyny estetycznej posiadają bogatą ofertę zabiegów, które wspomagają leczenie trądziku. Warto zacząć od mikrodermabrazji korundowej (redukującej również widoczność blizn potrądzikowych) lub mezoterapii. Dobre efekty przynosi także peeling z wykorzystaniem kwasu migdałowego lub glikolowego ( o odpowiednio dobranym stężeniu). Warto również zainteresować się innowacyjnymi zabiegami laserowymi (Mosaic eCO2?, Fraxel Re:Store, Pixel), leczeniem fotomodulacją LED triWings czy zabiegiem Intraceuticals Clarity.

  Kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?

  Trądzik młodzieńczy jest schorzeniem, które może charakteryzować się różnym stopniem nasilenia. Jeśli postać zmian trądzikowych jest bardzo zaawansowana, wówczas warto wybrać się do dermatologa – być może konieczne będzie specjalistyczne leczenie. W wielu przypadkach potrzebne jest podawanie antybiotyków – najpierw w formie maści, a jeśli to nie pomaga – jako element leczenia ogólnego. Niekiedy podaje się również retinoidy.

  Trądziku nie można bagatelizować. Zmiany nieleczone lub leczone nieprawidłowo mogą pozostawiać po sobie pamiątkę w postaci nieestetycznych blizn.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *