Zajrzyj !

  Problemy ze wzrokiem u dziecka

  Autor dnia 10 stycznia 2014

  Problemy ze wzrokiem nie dotyczą tylko osób starszych, ale niestety coraz częściej również dzieci. Pierwszym objawem alarmującym nas o tym jest mrużenie oczu. Bardzo często też dzieci znajdują własne nazwy na to takie jak „tańczące” czy „znikające” literki. Innymi objawami wskazującymi na problemy ze wzrokiem są między innymi: marszczenie brwi (występuje równocześnie z mrużeniem oczu), zaczerwienienie oczu przez pocieranie ze zmęczenia, łzawienie oczu, przysuwanie blisko twarzy oglądanych przedmiotów lub czytanych książek. Nie należy lekceważyć takich sygnałów. Nasza szybka reakcja może zatrzymać ten proces lub nawet spowodować że zniknie. Gdy zauważymy u naszego dziecka objawy świadczące o problemie ze wzrokiem, niezwłocznie udajmy się z pociechą do lekarza specjalisty który zdiagnozuje problem. Dobrych specjalistów od badania wzroku dzieci znajdziecie np w www.optimeda.com.pl

  okulary dla dzieci warszawaŹródło: www.optimeda.com.pl

  Dostępne są różne metody leczenia wad wzroku. Lekarz zaproponuje nam różne możliwości. Jednak okulary dla dzieci są najprostszym rozwiązaniem. Często też najskuteczniejszym. Dzięki szybkiemu przystosowywaniu się dzieci do nowych rzeczy, łatwo przyzwyczaić dziecko do ich noszenia na stałe. W niektórych przypadkach okulary dla dzieci stosuje się tylko przez kilka godzin dziennie. Warto pamiętać o tym że okulary dla dzieci swoim działaniem pozwalają zwalczyć skutecznie małe wady wzroku.

  Okulary dla dzieci sprawdzają się przy takich wadach jak:

  dalekowzroczność: inaczej nadwzroczność – polega na ogniskowaniu światła za siatkówką przez układ optyczny oka i jest spowodowana za słabą mocą załamywania promieni świetlnych przez układ optyczny lub za krótką gałką oczną. Osoby z tą wadą mają problem w widzeniu zarówno z bliska jak i z daleko. Wadę tą koryguje się soczewkami skupiającymi czyli tzw. dodatnimi.

  krótkowzroczność: polega na ogniskowaniu światła przez siatkówką przez układ optyczny oka; jest spowodowana za dużą mocą załamywania promieni świetlnych przez układ optyczny lub za długą gałką oczną. Osoby z tą wadą dobrze widzą z bliska ale źle z daleka; wadę tą koryguje się soczewkami rozpraszającymi czyli tzw. Minusami.

  astygmatyzm: charakteryzuje się asymetrycznością rogówki oka ? jest bardziej zakrzywiona, od zdrowej która prawidłowo jest okrągła; astygmatyzm występuje równolegle z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. U osób z tą wadą promienie świetlne skupiają się w dwóch osiach wynikiem czego widzi się źle zarówno z daleka jak i z bliska; wadę tą koryguje się specjalnymi cylindrycznymi soczewkami dodatnimi lub ujemnymi – w zależności od wady występującej równolegle.

  okulary dla dzieci warszawaŹródło: www.optimeda.com.pl

  zez: wada ta uniemożliwia nakierowanie obu gałek ocznych jednocześnie w jeden punkt; jest powodowany przez szereg czynników: wady genetyczne, niekorygowana wada wzroku, może go wywołać również uraz mózgu; można go poznać po nieskoordynowanych ruchach gałek ocznych; metoda leczenia tej wady jest opracowywana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Czasem w wyjątkowych sytuacjach lekarz może zalecić noszenie soczewek kontaktowych.

  Dobierając okulary dla dzieci należy zwrócić uwagę na szereg różnych cech.

  Okulary dla dzieci powinny być lekkie, jest to możliwe dzięki plastikowym soczewkom które są o wiele lżejsze od szklanych. Ważne jest też aby soczewki były odporne na stłuczenia czy inne uszkodzenia mechaniczne w trakcie użytkowania, dzięki czemu dziecko będzie mogło bawić się bez obawy że je zniszczy. W przypadku oprawek najlepiej sprawdzają się te wykonane z metalu lub innego tworzywa sztucznego. Eliminuje to dodatkowo zbędny ciężar. Na rynku są dostępne okulary dla dzieci produkowane specjalnie z myślą o nich. Są one dodatkowo wzmacniane dzięki czemu nie połamią nawet przy wielokrotnych upadkach z noska naszego dziecka. Okulary dla dzieci są też często wyposażone w specjalnie zakrzywione nauszniki co zabezpiecza przed zsuwaniem się ich z noska. Dobrze też kiedy soczewki są pokryte specjalną powłoką anyrefleksyjną. Pozwoli to na znaczną redukcję odblasków i zmniejszenie dyskomfortu wynikającego z korzystania np. komputera lub przebywania w pomieszczeniach oświetlonych sztucznym światłem.

  www.optimeda.com.plŹródło: www.optimeda.com.pl

  Okulary dla dzieci powinny mieć nieco większe oprawki. Dzięki temu w wypadku zsunięcia się ich lekko z noska, dziecko wciąż będzie patrzyło przez soczewki a nie nad nimi. Jest to ważne też ze względu na to że dziecko szybko rośnie. Oprawki kupione lekko na wyrost nie będą uwierały np. w skronie co zapewni komfort noszenia gdy nasze dziecko podrośnie. Również wygląd samych oprawek ma znaczenie. Przy wyborze warto kierować się upodobaniami dziecka i brać pod uwagę jego zdanie. Zdecydowania chętniej dziecko będzie chciało nosić kolorowe oprawki lub w jakieś wzory. Poza tym okulary dla dzieci w żywych kolorach dobrze zdecydowanie lepiej wyglądają na małych twarzyczkach. Przy zakupie okularów warto wyposażyć dziecko również w trwały futerał. Będzie on zabezpieczał je w czasie gdy nie będzie z nich korzystało.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *