Zajrzyj !

  Przedszkole dla dzieci autystycznych

  Autor dnia 20 października 2014

  Rozwój każdego dziecka, bez względu na to czy zdrowego czy z jakimiś deficytami rozwojowymi, jest sprawą niezwykłej wagi. To od nas dorosłych zależy, czy dziecko nabędzie wszelkie umiejętności potrzebne do prawidłowego funkcjonowania w świecie, który jest przecież pełen różnorodności.

  Początek drogi poznawczej dziecka ma miejsce w rodzinie, domu, jednak integracja przebiega w innym kierunku, jeśli dziecko styka się z grupą rówieśniczą. Inicjuje się wówczas rozwój społeczny a co za tym idzie komunikacja. Pokierowanie dzieckiem, tak by właściwie odbierało rzeczywistość nie jest łatwym zadaniem. Proces ten nabiera innego wymiaru, jeśli chcemy usprawnić dziecko z autyzmem.

  141380562634020000

  Dzieci autystyczne wymagają wybitnie indywidualnego podejścia, tak by odkryć potencjał dziecka, wsłuchać się w jego potrzeby i opracować indywidualny program terapeutyczny oraz edukacyjny.
  Przedszkole dla dzieci autystycznych, musi z samej swej „natury” być miejscem szczególnym, jego zadaniem jest stworzenie nie tylko odpowiedniej bezpiecznej atmosfery ale także spowodowanie by dziecko chciało, potrafiło czy próbowało poukładać swój wewnętrzny świat. Deficyty rozwojowe w różnym stopniu wpływają na aspekt poznawczy dziecko, zadziałanie odpowiednimi metodami jest szansą na wyrównywanie tych różnic, jest także początkiem edukacyjnej drogi, usłanej zarówno sukcesami jak i porażkami. Rolą przedszkola jest to, by tych porażek było jak najmniej. Przykładem takiego przedszkola jest: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/2/przedszkole/

  Pedagodzy specjalni, psychologowie, specjaliści i terapeuci, pracując z dzieckiem autystycznym, współpracują zarazem z rodzicami czy opiekunami dziecka. Jest to z pewnością działanie mające na celu harmonizowanie rozwoju dziecka. Uczestniczenie w tym procesie ma pozytywny wydźwięk dla wszystkich, każde dziecko wnosi swoją osobowością nowe doświadczenia, dzięki czemu każdy uczy się, bez względu na przebyte lata doświadczeń.

  Odpowiednie poprowadzenie dziecka pozwala polepszyć komunikację, zakres słownictwa, pozwala usamodzielnić się i usprawnić zachowania społeczne. W przedszkolu odbywają się wszelakie formy terapii,tak by dotrzeć do każdego dziecka. Najczęściej program terapeutyczny obejmuje terapię sensoryczną, zajęcia ruchowe, muzyczne czy plastyczne, stymulację poprzez pracę indywidualną, w małych czy większych grupach. W wyniku różnych działań dziecko ma ułatwiony kontakt ze światem, jego funkcjonowanie w grupie nie wymaga tak dużego wsparcia, dzięki czemu może zacząć dalszą edukację bądź przygotować się do innych procesów poznawczych.

  Wspomaganie rozwoju dzieci autystycznych daje niesamowitą satysfakcję, jeśli udaje się dziecko wprowadzić w świat z zwiększoną samooceną a tym samym z różnymi umiejętnościami, które są potrzebne do funkcjonowania w rodzinie, grupie czy społeczeństwie.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *