Zajrzyj !

  Przykłady ciekawych zabawek edukacyjnych

  Autor dnia 20 października 2012

  Celem każdego dziecka jest beztroska, radosna zabawa. Zadaniem każdego rodzica jest zaś zadbanie o to, aby była ona bezpieczna, a jednocześnie pożyteczna. Trzeba pamiętać, że dzieci mają niezwykle chłonne umysły – najwięcej podstawowych umiejętności ludzie nabywają właśnie w okresie dzieciństwa. Wtedy człowiek zaczyna najintensywniej rozwijać się emocjonalnie, psychologicznie, manualnie itd. Warto zatem wybierać wartościowe zabawki, które będą nie tylko bawić, ale również uczyć. Najlepszym rozwiązaniem są w tym przypadku zabawki edukacyjne, które łączą przyjemne z pożytecznym. To gwarancja wartościowej rozrywki, która rozwinie w naszym dziecku wiele niezbędnych w codziennym życiu umiejętności. Zabawki edukacyjne są również doskonałym sposobem na idealny prezent dla dziecka w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami.

  Zabawką edukacyjną dla dzieci od pierwszego roku życia jest tzw. krzesełko uczydełko. Jest typową zabawką interaktywną, która służy do siedzenia, a jednocześnie rozwija w dziecku zdolności manualne, umysłowe i muzyczne. Oprócz typowego siedziska posiada zestaw różnorodnych akcesoriów do zabawy i nauki. Siedząc na krzesełku dziecko może się więc uczyć alfabetu, cyfr i liczenia, kolorów, nazw geograficznych, odgłosów zwierząt itd. Takie „krzesełka uczydełka” stają się coraz bardziej popularne i można je znaleźć w większości sklepów z akcesoriami dla dzieci. Różnią się nie tylko ceną, ale również oferowanym wyposażeniem oraz różnorodnymi funkcjami. Podobnym typem zabawki jest interaktywny domek, który również sprzyja rozwijaniu umiejętności manualnych oraz logicznego myślenia. W zestawie z domkiem zazwyczaj otrzymuje się również klocki w różnych kolorach i kształtach (np. figury geometryczne). Zadaniem dziecka jest zaś właściwe dopasowanie klocków do specjalnych otworów znajdujących się w takim domku, co uczy rozpoznawania różnych kształtów.

  Niewielu rodziców zwraca uwagę na fakt, że dzieci, które skończyły dwanaście miesięcy, są w stanie bardzo szybko uczyć się języków obcych. I nie trzeba wcale maluszka wysyłać do szkoły językowej, wystarczy podarować mu interaktywną zabawkę! Zabawek tego typu jest bardzo wiele i mogą przybierać różnorodne formy, np. farmy ze zwierzętami. Dzięki takiej zabawce dziecko ma możliwość poznawania różnych zwierząt, uczenia się kolorów i liczb, a -co najważniejsze – języka obcego (oczywiście najczęściej jest to język angielski). Zabawka rozwija umiejętności językowe, a dodatkowo trenuje pamięć oraz zdolności logicznego myślenia. Zabawki tego typu zazwyczaj dostępne są w czterech stopniach trudności, dlatego też można idealnie dopasować właściwy model do wieku dziecka. Interaktywne przybory do zabawy oraz nauki języków obcych dostępne są w sklepach za stosunkowo niewielkie pieniądze. Podobną funkcję spełnia interaktywny stoliczek, który posiada tablicę, liczydło oraz kolorowe elementy przesuwane. Pozwala on dziecku poznawać liczby oraz uczyć się liczenia.

  Dla maluszków, które skończyły szósty miesiąc życia stworzone zostały misie-przytulanki, które jednak służą nie tylko do przytulania, ale również do zabawy i nauki. Taka maskotka posiada specjalne przyciski, które po naciśnięciu pozwalają dziecku słuchać wesołych piosenek, a także jakichś zabawnych zdań. Może ona uczyć nawet liter alfabetu, nazw części ludzkiego ciała czy poszczególnych kolorów. Propozycja dla nieco starszych dzieciaków, które ukończyły już trzy latka, to specjalny globus służący do zabawy, a jednocześnie nauki. Dzięki takiemu globusowi dzieci mogą poznać nazwy kontynentów, narodowości i rozmaitych krain geograficznych. Globusy tego rodzaju są obsługiwane zazwyczaj poprzez joystick.

  Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i posługiwać się przedmiotami, które są przywilejem starszych. Nic więc dziwnego, że maluch chętnie sięga po nasz telefon komórkowy i udaje, że wykonuje rozmowy telefoniczne. Dzięki zabawce w formie komórki sprawimy mu ogromną radość. Na rynku obecnie możemy znaleźć bardzo wiele gadżetów tego typu. Telefony-zabawki mogą pełnić także funkcje edukacyjne, bo niektóre modele posiadają przyciski w formie literek, cyferek albo nazw zwierząt, które wydają odgłosy. Podobne funkcje spełnia zabawka w formie laptopa, która przeznaczona jest dla najmłodszych pociech. Można ją zdobyć w różnych wariantach i cenach. Jest nieco bardziej zaawansowana niż wspomniany wcześniej telefon i zapewnia mnóstwo doskonałej zabawy, a jednocześnie pozwala dziecku rozwijać umiejętności liczenia oraz rozwiązywania różnorodnych zagadek.

   

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *