Zajrzyj !

  Rodzaj zabawki a wiek dziecka

  Autor dnia 20 października 2012

  Jeśli mamy zamiar podarować dziecku jakąś zabawkę musimy pamiętać o tym, że powinna być ona dostosowana przede wszystkim do jego wieku.

  Dla kilkumiesięcznych maleństw idealna będzie grzechotka. Rodzajów grzechotek jest bardzo wiele, dlatego też każdy z całą pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla swojego podopiecznego. Doskonałym pomysłem są wielobarwne grzechotki przytwierdzane do łóżeczka, muzyczne karuzele z pozytywką itp. Każde dziecko powinno również posiadać gryzaczki – bezpieczne, a jednocześnie niezastąpione w okresie wyrastania pierwszych ząbków. Kiedy dziecko nieco podrośnie, grzechotki i gryzaczki należy zamienić na zabawki i gry edukacyjne, które dostarczają maksimum uciechy oraz rozwijają różne umiejętności. Musimy pamiętać o tym, że dziecko od najmłodszych miesięcy zaczyna poznawać świat wszystkimi zmysłami, dlatego też chętnie dotyka różnych przedmiotów, niekiedy wkłada je do buzi, aby poznać smak albo uderza o ramy łóżka, żeby sprawdzić ich wytrzymałość. Takie zachowanie dziecka powinno uświadamiać nam, że zaczyna ono interesować się wszystkim, co je otacza. Jeśli więc kupujemy dziecku plastikową piłkę, warto aby była ona ozdobiona np. kształtami figur geometrycznych, a jeśli będą to klocki, to najlepiej z literkami alfabetu. Dzięki temu dziecko będzie się bawić i jednocześnie uczyć nowych rzeczy.

  A maluchy uczą się bardzo szybko. Najpierw stawiają pierwsze kroki, później doskonalą swoją umiejętność chodzenia, a także mówienia czy malowania prostych obrazków. Niestety równie szybko się nudzą, dlatego też warto zadbać o to, aby wybierać dla nich różnorodne zabawki, stymulujące do przyswajania nowych wiadomości o świecie. Powinny mieć intensywne barwy, a jednocześnie wydawać różne dźwięki. Umysł dziecka jest najbardziej chłonny i dociekliwy w wieku przedszkolnym. To właśnie wtedy maluch zadaje najwięcej pytań, ponieważ zaczyna myśleć i analizować rzeczywistość, która ma wobec niego wiele tajemnic i niejasności. Wtedy powinniśmy zachęcać przedszkolaka do rysowania kredkami czy flamastrami, malowania akwarelami, robienia wycinanek czy lepienia z plasteliny. Wówczas dzieci również najchętniej bawią się zabawkami, które imitują przedmioty typowe dla dorosłych, a więc samochody, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do majsterkowania, kasy sklepowe, komórki, komputery, sztućce czy kubki itd.

  Dużo radości sprawiają dzieciom także ubrania i rekwizyty do przebierania się. Maluchy chętnie naśladują swoich rodziców, do tego bohaterów z bajek czy filmów. Istotną rolę odgrywają również zabawy związane z treningiem pamięci, a także rozwijające myślenie, czyli np. quizy, labirynty, rebusy, zagadki itp. Przedszkolaki powinny ćwiczyć swoją spostrzegawczość oraz logiczne myślenie, liczenie i wzbogacać swoje słownictwo. Zabawy tego rodzaju muszą być jednak odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Równie atrakcyjne, a jednocześnie niezwykle rozwijające są gry edukacyjne i planszowe. Na rynku obecnie można znaleźć bardzo wiele gier tego typu, które mogą przynosić mnóstwo radości nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Gry takie uczą pracy zespołowej, a także umiejętności przewidywania, opracowywania strategii itd. Z kolei puzzle i wszelkiego rodzaju układanki rozwijają w dziecku wytrwałość i spostrzegawczość.

  Dzieci w wieku szkolnym bardzo intensywnie kształtują swoje zainteresowania. Wtedy właśnie zaczyna się ich właściwy proces edukacyjny, spotykają się z różnorodnymi dziedzinami wiedzy i rozwijają swoją indywidualność. Zabawki dostosowane do ich wieku powinny więc mieć charakter bardziej intelektualny, zmuszać do myślenia i korzystania z nabytej wiedzy. Sprawdzają się również zabawki udoskonalające sprawności manualne, a także rozwijające wyobraźnię przestrzenną. Warto zatem zachęcać pierwszoklasistę do tego, aby rozwiązywał jak najwięcej łamigłówek i układanek edukacyjnych, a także zainwestować w zabawki logiczne, które zmuszają do znajdowania nowych rozwiązań, dlatego też pozytywnie wpływają na rozwój intelektualny. W wieku szkolnym dzieci powinny ćwiczyć również sprawności manualne, dlatego też świetnie sprawdzą się w zabawie m.in. modele do składania, klocki konstrukcyjne czy makiety.

  Jak więc widzimy, możliwości na rynku jest bardzo wiele. Każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla swojego dziecka, co nie tylko będzie interesujące i pozwoli mu doskonale się bawić, ale również rozwijać różnego rodzaju umiejętności i zdolności. Warto jednak przede wszystkim zwracać uwagę na to, aby były to produkty jak najbardziej bezpieczne. Nie mniej istotne znaczenie w tym przypadku ma dostosowanie zabawki odpowiednio do wieku naszego dziecka.

   

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *