Samodzielna nauka jedzenia – akcesoria potrzebne na start
Samodzielna nauka jedzenia to dla dziecka kolejny, ogromny krok w rozwoju. Dla rodziców jest to przede wszystkim wielkie wyzwanie, gdyż zanim dziecko nauczy się samo jeść sztućcami i pić z kubeczka, wkoło niego panuje istny chaos. Więcej jedzenia znajduje się na stoliku i dziecku niż w brzuszku malucha. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które ochronią ubranka dziecka przed zabrudzeniem, ale i zachęcą malucha do podejmowania prób samodzielnego jedzenia.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia?
Każde dziecko jest inne, dlatego nie ma jednego, sprawdzonego rozwiązania, które sprawi, że maluch będzie od razu chętnie sam jadł, wszystko, co tylko dostanie na talerzu. Jedno, o czym powinieneś pamiętać, to żeby uzbroić się w cierpliwość, nie stresować się i nie denerwować. Do wszystkiego podchodzić z humorem, by pokazać dziecku, że nawet jak coś mu się nie uda, może spróbować jeszcze raz, a jedzenie samemu przy pomocy łyżeczki czy widelczyka to doskonała zabawa.
Dobry śliniak ? Twój największy przyjaciel
Zanim rozpoczniecie pierwsze próby samodzielnego jedzenia, warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka śliniaków, które ochronią ubranko dziecka przed zabrudzeniem. Jest to o tyle ważne, że jako pierwsze pokarmy stałe z reguły podajemy dziecku musy marchewkowy lub jabłkowy, z których plamy bardzo trudno doprać.
Najpopularniejsze są klasyczne śliniaki tetrowe, które chronią tylko przód ubranka. Jednak dla najmłodszych dzieci warto wybrać śliniaczek z rękawami,
lub śliniaczek rosnący z dzieckiem, posiadający wyprofilowaną kieszonkę w którą wpada wszystko to co maluch zgubił z łyżeczki.

znajdziesz w: http://babysdream.pl/sliniaczki-fartuszki-do-karmienia-dzieci
Innym ciekawym rozwiązaniem jest śliniak z dołączonym gryzakiem np. klonowym lub silikonowym. Jest to propozycja przede wszystkim dla dzieci, które wchodzą w okres ząbkowania.
Na czas jedzenia gryzaczek można odpiąć, a później przymocować ponownie dzięki specjalnym zaczepom. Jest to też bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż gryzak nigdy nie zgubi się wśród innych akcesoriów dla dziecka.
Jakie krzesełko do karmienia wybrać?
Najpopularniejsze krzesełka do karmienia to modele stojące z możliwością złożenia. Są to praktyczne krzesełka, które zajmują niewiele miejsca. Przed wyborem krzesełka warto zwrócić uwagę, na jego konstrukcję oraz to, z jakich materiałów jest wykonane. Wszelkie elementy, z którymi styczność ma skóra dziecka oraz jedzenie powinny mieć atesty bezpieczeństwa. Istotne jest też to, do jakiego wieku dziecko może korzystać z takiego krzesełka, warto wybrać takie, które ma możliwość regulacji wysokości, albo składa się z siedziska i stolika. Pozwala to korzystać z krzesełka nawet do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat.
Krzesełko rosnące z dzieckiem to świetny wybór na lata.
znajdziesz na: https://babysdream.pl/pl/p/Childhome%2C-Krzeslo-do-karmienia-Evolu-2-3w1-navy-blue/2331
Talerzyk, miseczka, kubeczek?., czyli specjalna zastawa dla dziecka
Maluch uczący się samodzielnego jedzenia powinien mieć własną zastawę stołową oraz sztućce. Wszystko powinno być dostosowane wielkością do potrzeb dziecka, chodzi tutaj szczególnie o sztućce, które muszą być odpowiednio wyprofilowane, by dziecko mogło nimi swobodnie się posługiwać. Warto wybierać te, które mają gumowane rączki ułatwiające chwyt.
Jeżeli chodzi o naczynia dla dziecka takie jak talerzyki czy miseczki, to warto wybierać te wykonane z nietłukących się tworzyw dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Przykładem może tu być melamina, która oprócz tego, że nie tłucze się, jest wyjątkowo lekka i można na niej nadrukowywać najróżniejsze wzory, np. z ulubionymi bohaterami dziecięcych bajek. Wielu producentów oferuje gotowe zestawy dla dzieci, w skład których wchodzą sztućce i talerzyk, bądź miseczka.
Moim faworytem jest silikonowy talerzyk amerykańskiej marki EZPZ. Posiada on przyjemny dla małego oka kształt, przez co posiłki pozytywnie kojarzą się maluszkowi a do tego jest szalenie praktyczny. Trójdzielny talerzyk pozwala podzielić posiłek na części, silikonowa podkładka mocno przywiera do stołu, bezpieczny – absolutnie godny polecenia.
znajdziesz na: https://babysdream.pl/pl/p/EZPZ-Silikonowy-talerzyk-z-podkladka-2w1-Happy-Mat-niebieski/2489
Kolejnym ważnym elementem pierwszej zastawy Twojego dziecka jest kubeczek.
Samodzielne picie z kubeczka to prawdziwe wyzwanie dla malucha. Świetnym rozwiązaniem są kubeczki pełniące kilka funkcji są to kubeczki rosnące z dzieckiem. Mogą służyć jako butelka ze smoczkiem, kubeczek z dziubkiem a także jako otwarty kubek z uchwytami. Na początku można też kupić kubek ze specjalną nakładką ? kubek niekapek, który stanowi etap przejściowy między butelką a ?dorosłym? kubkiem.
Pamiętaj o kolorach i urozmaicaniu posiłków
Już od momentu, kiedy dziecku zaczynasz podawać do jedzenia więcej niż jedną rzecz, zadbaj o to, by jego posiłki nie były monotonne. Podawaj je ładnie ułożone na talerzu i postaraj się, aby na talerzu było 3-5 kolorów ? taki posiłek będzie dla dziecka atrakcyjny. Starszemu dziecku możesz położyć na talerzu np. marchewkę, kawałek mięsa, groszek, ziemniaki.
Istotny jest też kolor talerzyka i sztućców. Jeśli Twój maluch to niejadek to podawaj mu jedzenie na talerzyku lub w miseczce w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub żółtym, te kolory pobudzają apetyt i na pewno zachęcą dziecko do jedzenia.
Pamiętaj każdy etap w rozwoju dziecka jest szalenie istotny!!!
Samodzielne jedzenie jest trudnym wyzwaniem dla naszych pociech ale i dla nas samych.
Zaopatrujemy się więc w nadzwyczajne moce i pokażmy naszym maluchom jak cudowne jest odkrywanie nowych doznań takich jak smak czy samodzielność.
Więcej artykułów wspomagających naukę jedzenia znajdziesz na:
https://babysdream.pl/karmienie-akcesoria
Jeden komentarz