Zajrzyj !

    Smartfon a dzieci – jak używać nowych technologii z głową

    Autor dnia 23 lutego 2018

    Nowoczesne technologie są naszą codziennością. Z zachwytem spoglądamy na nasze maluchy, które z łatwością potrafią nie tylko obsłużyć telewizor, ale też bez najmniejszej trudności obsługują się smartfonem czy tabletem bez znajomości czytania. Można spotkać się nawet z opinią, że współczesne dzieci są mądrzejsze.

    Smartfon a dzieci

    Oczywiście w powyższym stwierdzeniu jest sporo racji, ale należy wziąć także pod uwagę fakt, że wspomniane urządzenia są dla nich naturalnym otoczeniem. Co więcej, nasze pociechy są bacznymi obserwatorami, a więc swoją znajomość obsługi nabywają dzięki rodzicom, którzy nie rozstają się ze smartfonem.

    Mając na uwadze nie tylko korzyści płynące z tego urządzenia, ale i szereg zagrożeń, warto zadać sobie pytanie o to, jak używać smartfona przy dzieciach, by te skupiały się na dobrych rzeczach.

    Smartfon oprócz swoich oczywistych zalet jest także źródłem zagrożeń – o czym nasze dzieci nie wiedzą. To na rodzicach spoczywa obowiązek ochrony swoich maluchów nie tylko przed niepowołanymi treściami, ale też przed nadmiernym jego użytkowaniem.

    Ta ostatnia rzecz może stać się pierwszym krokiem do uzależnienia, ignorowania rzeczy najważniejszych, w tym innych osób w realnym świecie, a także zmniejszeniem zainteresowania otaczającą przestrzenią. Wbrew pozorom smartfon, jak i tablet może stać się wrogiem nauki, logicznego myślenia i nawiązywania kontaktów. Warto więc zadbać o mądre jego użytkowanie.

    Smartfon a rodzice

    Wiemy, że dzieci ? i te małe i w nastoletnim wieku są naszymi naśladowcami. Żeby uzmysłowić im, że smartfon to wyłącznie urządzenie, które powinno być pomocne w określonych momentach, sami musimy przeprowadzić zmiany w swoim życiu.

    Pokażmy dzieciom, że potrafimy zaplanować aktywnie czas bez jego pomocy, tym samym w czasie wolnym odłóżmy go na bok, a nawet pozwólmy sobie na zignorowanie go, gdy dzwoni.

    Pielęgnujmy nasze pasje i nie przedkładajmy ich na surfowanie po mediach społecznościowych czy innych stronach, które w danym momencie nie są nam praktycznie potrzebne.

    Nie zapraszajmy smartfona do wspólnego stołu, a gdy prowadzimy rozmowę z dziećmi czy inną osobą oderwijmy wzrok od ekranu, a najlepiej w ogóle odłóżmy urządzenie.

    Słowem pokażmy, że smartfon jest takim samym urządzeniem jak np. lodówka – potrzebnym, koniecznym, ale nie najważniejszym.

    Artykuł powstał we współpracy z twórcami planera rodzinnego Familiowo.pl

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *