Zajrzyj !

  Szukasz filmu w kinie? Zamiast niego zabierz dziecko do teatru !

  Autor dnia 12 maja 2014

  Od czasu, w którym w każdej większej miejscowości znajduje się multipleks, chodzenie do kina stało się jedną z najbardziej popularnych rodzinnych rozrywek. Kina zapraszają repertuarem skierowanym do najmłodszych widzów, w tym organizują specjalne projekcje dla rodziców z dziećmi, kuszą filmami w 3D, zapachem popcornu i smakiem coli. Kino w porównaniu z teatrem nie jest jednak aż tak bardzo rozwijającą i wartościową rozrywką dla dziecka. Dlatego ci rodzice, którzy dbają o kulturalne wychowanie swoich dzieci, zamiast kina wybierają spektakle teatralne. Dlaczego to tak dobra alternatywa?

  kacik_zabaw_teatr-malego-widza

  Rozrywka na żywo i interakcja z widzami

  Teatr to przede wszystkim spektakl na żywo, a nie obraz odtwarzany z taśmy. Żywi aktorzy, którzy grają na scenie, i zmieniająca się scenografia stanowią niezwykłą oprawę, która wprowadza dziecko w całkiem nowy świat niemożliwy do odtworzenia w kinie. W teatrze wszystkie kwestie odgrywane są bez powtórek, ale przy tym są znacznie bardziej interaktywne i wciągające. Spektakl może być dodatkowo urozmaicony muzyką czy efektami specjalnymi, które powodują, że jest on dla małych widzów jeszcze bardziej fascynujący. Oczywiście, nie każde dziecko będzie czuło się w teatrze dobrze ? niektóre maluchy siedzą w fotelach jak zaczarowane, inne natomiast nudzą się już po kilku minutach od rozpoczęcia przedstawienia. Głównie jest to kwestia dobrania odpowiedniej sztuki, która będzie odpowiadała wiekowi i zainteresowaniom dziecka. Najłatwiej trafić w gust dziecka wybierając teatr dla dzieci, czyli miejsce stworzone specjalnie dla niego.

  Dlaczego warto chodzić z dzieckiem do teatru?

  Teatr ze względu na swoją specyfikę znacznie lepiej niż kino wpływa na rozwój psychospołeczny dzieci. Dzięki niemu maluch może rozwinąć wyobraźnię i kreatywność, poznawać lepiej świat, rozwijać w sobie empatię oraz łatwiej wcielać się w inne role. Na uwagę zasługuje również poprawa zasobu słownictwa, lepsza koncentracja uwagi oraz spostrzegawczość. Chodzenie do teatru wraz z rodzicami może stać się specjalnym wydarzeniem. Trzeba ubrać się bardziej elegancko niż na co dzień, pamiętać o tym, że w teatrze nie wolno zachowywać się głośno. Bilety nie są przy tym wcale takie drogie i nieraz można kupić je w niższych cenach niż te kinowe.

  teatr-malego-widza2

  Specjalne spektakle dla najmłodszych

  Teraz wiele teatrów gra specjalne spektakle dla dzieci i młodzieży ? zarówno klasykę, w tym najpiękniejsze baśnie i bajki, jak i musicale czy znane powszechnie bajki w nowoczesnych interpretacjach. Aktualny repertuar można teraz łatwo sprawdzić na stronach internetowych teatrów i na portalach poświęconych kulturze. Zwykle przy opisach można znaleźć także informacje na temat tego, dla jakich wiekowo widzów polecany jest konkretny spektakl. Warto zwrócić przy tym uwagę na długość trwania spektaklu ? dla najmłodszych widzów najlepsza to 30-45 minut, dla nieco starszych mogą być to już nawet 2 godziny, oczywiście z przerwą.

  Teatr jest zatem doskonała alternatywą dla kina i ma wiele pozytywnych walorów. Już od najmłodszych lat warto zaznajamiać dziecko z teatrem, nie tylko podczas spektakli, ale także warsztatów teatralnych czy zabaw, które można urządzić w domu. Gdy nie chodzisz ze swoim dzieckiem zbyt często do teatru lub w ogóle nie było jeszcze do tego okazji, nie warto zwlekać i już teraz sprawdzić repertuary i zarezerwować bilety

  2 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *