Trądzik niemowlęcy – jak go pokonać?
Chociaż trądzik kojarzony jest przede wszystkim z nastolatkami, zdarza się także u ok. 20% noworodków. Tego typu dolegliwość pojawia się tuż po porodzie – mniej więcej w 3-4 tygodniu życia. Trądzik niemowlęcy nie jest groźny – zdarza się bowiem, że samoczynnie ustępuje już po kilku dniach. Warto jednak poznać sposoby, dzięki którym buzia niemowlaka ponownie będzie gładka i pozbawiona silnego zaczerwienienia.
Czy to trądzik niemowlęcy?
Trądzik niemowlęcy bardzo często mylony jest z objawami alergii czy atopowego zapalenia skóry. W celu postawienia skutecznej diagnozy, warto odwiedzić specjalistę. Najlepiej, jeśli będzie to dermatolog specjalizujący się w dziecięcych chorobach skóry.
Niemniej jednak istnieje kilka charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o pojawieniu się trądziku niemowlęcego. W pierwszej fazie pojawiają się niewielkie krostki na policzkach, na czole oraz w okolicach skroni czy brody – bardzo często przypominają potówki, dopiero potem ?typowe? pryszcze. Z czasem mogą jednak ulec ?rozlaniu?, w efekcie czego będą przypominać czerwone placki. Charakterystyczne dla trądziku niemowlęcego jest to, że zmiany dotykają wyłącznie twarzy i ewentualnie skóry głowy – nie występują na plecach oraz klatce piersiowej.
Jak leczyć trądzik niemowlęcy?
Trądzik, który dotyka niemowlęta nie wymaga stosowania żadnych leków – jak to ma miejsce w przypadku zaawansowanego trądziku młodzieńczego. Wystarczy stosowanie preparatów, które wspomagają gojenie się skóry.
Na trądzik niemowlęcy świetnie sprawdzają się maści zawierające cynk albo witaminę D3 i A. Przy regularnym stosowaniu zmiany znikają w ciągu kilku dni.
W leczeniu trądziku niemowlęcego istotne znaczenie ma również odpowiednia pielęgnacja skóry. Przede wszystkim należy zadbać o to, by skóra niemowlęcia zawsze była czysta i sucha – w innym razie zmiany trądzikowe mogą się nasilać. Należy jednak zrezygnować ze stosowania mydeł, ponieważ one dodatkowo wysuszają skórę. Warto więc sięgnąć po specjalne preparaty myjące – trzeba jednak unikać kosmetyków, które zawierają dużą ilość substancji tłuszczowych. Objawy trądziku niemowlęcego łagodzi także kąpiel w emolientach – kosmetykach, które nie tylko myją, ale również nawilżają skórę.
Warto także unikać sytuacji, kiedy dochodzi do przegrzania malucha. Bo właśnie w takich warunkach trądzik niemowlęcy staje się bardziej intensywny.
Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?
Trądzik niemowlęcy jest dolegliwością, która ustępuje samoistnie. W zależności od nasilenia oraz podejmowanych kroków w zakresie pielęgnacji, zmiany trądzikowe mogą zniknąć nawet w ciągu kilku dni. W takich przypadkach konsultacja lekarska nie jest wymagana.
Z wizytą do dermatologa warto jednak udać się wtedy, gdy trądzik niemowlęcy nasila się i staje się coraz bardziej zaawansowany. Ponadto konsultacja lekarska może być potrzebna, gdy trądzik utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie oraz nawraca po 4. miesiącu życia dziecka.
0 comments