Układanie puzzli, czyli jak pobudzić wyobraźnię dziecka
Jeśli chcesz, by zabawki, z którymi ma do czynienia Twoja pociecha, nie tylko dawała wiele radości i wypełniała wolny czas, wybierz puzzle. Już dawno udowodniono, że układanki pobudzają u maluchów wyobraźnię przestrzenną. Jednak to nie jedyne ich zalety.
Puzzle to doskonała zabawka dla pociechy w każdym wieku. W sklepie pojawia się szeroki wybór tego asortymentu, dzięki czemu z łatwością można wybrać coś dla malucha – uwzględniając stopień trudności.
Puzzle to nie tylko świetna zabawa
Układanie puzzli niesie ze sobą wiele zalet. Poza rozwijaniem wyobraźni przestrzennej, pozwalają ćwiczyć pamięć oraz uczą koncentracji. Dopasowanie elementów układanki wymaga skupienia, a jednocześnie mobilizacji i wytrwałości. Szczególnie wtedy, jeśli składają się z ponad 100 klocków. Są to więc cechy, które przydają się w przyszłości.
Miej również świadomość, że układanie puzzli pozwala na wypracowanie zdolności manualnych. Ponadto układanki pogłębiają koordynację wzrokowo-ruchową.
Dobierz puzzle do wieku dziecka
Ogromne znaczenie ma dobór układanek do wieku pociechy. Pamiętaj, że układanki wyróżniają się zróżnicowanym stopniem trudności. Jeśli kupisz puzzle zbyt trudne, wówczas maluch szybko zniechęci się do dalszego układania, nie czerpiąc z takiej zabawy żadnej przyjemności. Jeśli natomiast kupisz układanki zbyt proste, doprowadzisz do szybkiego znudzenia układaniem.
Wiedz, że puzzle dostępne są już dla 18-miesięcznych maluchów. Najczęściej się to układanki z dużymi elementami. Za doskonały przykład mogą służyć choćby puzzle piankowe. Dzięki nim dziecko nabywa umiejętności manualne, ćwicząc sprawność rączek.
Takie puzzle piankowe, które będą jednocześnie ciepłą matą podłogową, znajdziesz na: http://szkolnis.pl/pl/p/Maty-piankowe-male/463.
Dzieciom nieco starszym (tak ok. 3. roku życia) spodobają się z pewnością nieco trudniejsze układanki. Mogą to być zarówno puzzle drewniane, jak i tradycyjne układanki. Bardzo ważne jest jednak to, by składały się one z maksymalnie kilkudziesięciu elementów, zaś obrazek do ułożenia był prosty. Warto pomyśleć o tym, by puzzle pozwalały ułożyć ulubionego bohatera kreskówki. To może zachęcić pociechę do większej aktywności. A warto to zadbać, ponieważ układanie puzzli w tym wieku ułatwia naukę pisania i czytania w późniejszym okresie oraz pozwala na szybszą naukę liter i cyfr – dzięki temu, że podczas zabawy w układanie kształtowane są zdolności dokonywania analizy wzrokowej.
W przypadku uczniów świetnie sprawdzają się bardziej skomplikowane puzzle, posiadające ponad 200 elementów. Ich układanie pozwala na pogłębienie wszystkich umiejętności rozwijanych w dzieciństwie. Młodzieży można zakupić również puzzle powyżej 1000 elementów.
Puzzle to świetna zabawa dla całej rodziny
Układanie puzzli dają wiele radości nie tylko samym dzieciom. Wiedz, że wspólne ich układanie to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Pozwala pogłębiać więzi między rodzicami i rodzeństwem. Jest świetnym sposobem na spędzenie wspólnego czasu, szczególnie w długie zimowe wieczory.
0 comments