Zajrzyj !

    Czy warto mieć własną położną?

    Autor dnia 10 marca 2016

    Poród – czy pierwszy, czy kolejny wiąże się z niesamowitymi emocjami – strachem, radością, stresem oraz niewiedzą. Przyszli rodzice bardzo często są zagubieni, ponieważ z każdej strony słyszą inne porady dotyczące przygotowania do porodu, samego przebiegu, a także pakowania wyprawki dla niemowlaka. Tym samym łatwo jest się pogubić, jednak z pomocą zwykle przychodzi doświadczona położna. Czy warto w czasie ciąży mieć własną, prywatną czy może lepiej postawić na opiekę w szpitalu ze strony samego personelu?

    Stetoskop medycznyMieć własną położną czy też nie? Niejedna kobieta zadawała sobie to pytanie, jednak nigdy nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Wszystko jest uzależnione od przebiegu ciąży, doświadczenia samych rodziców oraz emocji, jakie im towarzyszą. Jednak z doświadczenia widać, że coraz więcej rodzin decyduje się na dodatkową opiekę ze strony położnej.

    Pomoc przez cały okres ciąży i porodu

    Położna – w odróżnieniu od lekarza, wspiera kobietę od samego początku ciąży, aż po poród i późniejszą opiekę nad dzieckiem w domu. To ona towarzyszy podczas samego porodu i bardzo często odbiera dziecko, gdy lekarz jest tylko na wezwanie, na wypadek komplikacji.

    Wiele kobiet jadąc na porodówkę za pierwszym razem, nie wie czego się spodziewać. Zapewne usłyszały już dziesiątki historii porodów koleżanek czy kuzynek, a nie każda z tych opowieści była przyjemna. Dlatego dla komfortu psychicznego, jak i fizycznego dobrze jest, gdy na oddziale czeka zaufana położna, którą się zna, która potrafi przeprowadzić w spokoju przez cały ten okres, okazać wsparcie, pomoc przy parciu oraz późniejszej opiece nad niemowlęciem.

    Opieka szpitalna, choć dobra to…

    Powstaje zasadnicze pytanie – co może własna, prywatna położna, czego nie zapewni nam szpitalna opieka? Przede wszystkim znajoma twarz w sali porodowej sprawia, że kobieta się rozluźnia i czuje się bezpieczniej. Nie boi się zadawać pytań, czy informować o dyskomforcie, czy bólu. Podobnie przyszły ojciec, aktywniej uczestniczy w porodzie, ponieważ jest wcześniej przygotowany przez położną na to, co może się stać oraz instruowany jak pomóc swojej partnerce przy tym wydarzeniu.

    Opieka szpitalna, chociaż jest dobra, to brakuje indywidualnego podejścia. Każda pacjentka jest tylko pacjentką, którą trzeba się zaopiekować, ale na oddziale jest ich więcej. Tym samym położna ze szpitala musi ten czas wykorzystać na wiele osób, a nie tylko jedną konkretną spędzając niekiedy bardzo mało czasu. Warto też pamiętać, że pozostawienie kobiety w niewiedzy jest najbardziej stresujące podczas porodu i pobytu w szpitalu.
    W przygotowaniu artykułu pomogła strona zaplodnieni.pl

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *