Zajrzyj !

    Ważna profilaktyka, czyli pakiety badań dla dzieci

    Autor dnia 16 lipca 2014

    Czy dziecko się prawidłowo rozwija, czy nie ma ukrytej choroby, czy jakieś zachowania albo objawy są zgodne z normą? Te i wiele innych pytań zadają sobie rodzice, troszcząc się o zdrowie swych pociech. By spokojnie cieszyć się rozwojem i postępami dziecka, warto wykonywać badania profilaktyczne. Tym bardziej jest to konieczne, gdy pewne symptomy wzbudzają niepokój rodziców.

    bilans-dziecka

    Badania bilansowe i badania profilaktyczne – czy to jest to samo?

    Badania bilansowe są obowiązkowe, więc każde dziecko przechodzi je w wieku dwóch, czterech, sześciu, dziesięciu, czternastu i osiemnastu lat. W wieku młodszym mają one na celu ocenę poziomu rozwoju psychofizycznego. Lekarz bada dziecko osłuchowo i palpacyjnie, mierzy ciśnienie, sprawdza wzrok, słuch i rozwój mowy. Sześciolatki ponadto ocenia się pod kątem dojrzałości do nauki szkolnej, badanie dziesięciolatków jest rozszerzone o badanie rozwoju psychospołecznego, co pozwala wykryć ewentualną nadpobudliwość. W przypadku nastolatków badanie obejmuje także ocenę dojrzałości płciowej, zachowań prozdrowotnych (palenie, używki itp.).

    Badania bilansowe są w pewnym sensie badaniami profilaktycznymi, bo w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości dziecko jest kierowane na specjalistyczne badania i poddane leczeniu czy rehabilitacji.

    Pakiet badań dla dzieci

    Badania bilansowe są jednak wykonywane rzadko. Tymczasem dziecko powinno być przebadane profilaktycznie raz w roku np w multimed.pl. To pozwoli na wykrycie nieprawidłowości czy choroby we wczesnym stadium i umożliwi szybkie podjęcie leczenia w razie potrzeby. Dla rodziców i dzieci wygodną formą jest pakiet badań. Obejmuje on wizytę u pediatry oraz wiele badań laboratoryjnych (z pobranej krwi i moczu) oraz badanie USG brzucha.

    Jakie badania znajdują się w pakiecie?

    U dzieci stosunkowo często pojawiają się bóle brzucha, nieprawidłowości metabolizmu. Najdokładniejsze badanie, które powala ocenić stan wątroby, dróg żółciowych, trzustki, śledziony, nerek i nadnercza, także pęcherz moczowy i narządy rodne dziewczynek to badanie USG. Jest to badanie nieinwazyjne, a umożliwia zdiagnozowanie lub wykluczenie podejrzewanej choroby czy wady.

    Każdemu dziecku wykonywane są też badania laboratoryjne krwi i moczu. Morfologia z rozmazem pozwala na wykrycie infekcji, stanu zapalnego oraz anemii. Wyniki badania OB stwierdzają bądź wykluczają obecność infekcji. Badanie ogólne moczu pozwala na wykrycie nieprawidłowości: obecność białka, cukru, krwi i zwiększona liczba leukocytów oznacza zakażenie układu moczowego.

    W klinikach i przychodniach przeprowadza się też badania dzieci podejrzewanych o żółtaczkę. W tym celu wykonuje się badania stężenia bilirubiny (ten barwnik nadaje żółtą barwę skórze i białkówce oczu podczas choroby), obecność wirusa HCV (powodującego zapalenie wątroby typu C) i także na obecność antygenu HBS, co świadczy o zapaleniu wątroby typu B.

    W pakiecie znajduje się też badanie stężenia mocznika oraz kreatyniny, co pozwala ocenić pracę nerek. Natomiast badanie poziomu glukozy we krwi umożliwia rozpoznanie bądź wykluczenie cukrzycy.

    Badania nie są uciążliwe dla dziecka, bowiem wykonuje się po jednym pobraniu krwi oraz na jednej próbce moczu.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *