Zajrzyj !

  Wpływ zabawy na placu zabaw na rozwój dzieci w wieku przedszkolnym

  Autor dnia 8 czerwca 2015

  Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu, a taka forma aktywności dobrze wpływa na ich rozwój oraz samopoczucie. Do zapewnienia dzieciom rozrywki, przydatne są odpowiednie sprzęty i zabawki, które urozmaicą im czas i pobudzą kreatywność.

  Plac zabaw i jego zalety

  Praca, nauka i zabawa to są trzy elementy, które stanowią podstawowe formy działalności każdego człowieka, aczkolwiek z wiekiem zmienia się czas przeznaczony na daną czynność. Dorośli skupieni są przede wszystkim na pracy, młodzież na nauce, natomiast dzieci najwięcej czasu spędzają na zabawie. Trzeba jednak podkreślić, że zabawa dla dzieci nie jest jedynie formą rozrywki. Wręcz przeciwnie, każda zabawa powinna zawierać w sobie pierwiastek nauki i tym samym sprzyjać rozwojowi psychicznemu oraz fizycznemu dziecka.

  Jakie formy zabawy są polecane dla dzieci?

  Psycholodzy dziecięcy wyraźnie podkreślają fakt, że szczególnie zabawy i gry ruchowe mają duży wpływ na rozwój dzieci. A tego typu zajęcia najlepiej się sprawdzają na świeżym powietrzu. Dlatego też, dzieci tak bardzo lubią chodzić na plac zabaw. I nie tylko chodzi tutaj o osiedlowe, ogólnodostępne place, ale także te organizowane w przydomowych ogrodach.

  wspinaczka na placu zabawRóżnego rodzaju elementy zabawy, w których może brać udział dziecko na placach zabaw, gwarantują wszechstronne pobudzenie całego organizmu malucha. Wpływają więc na narządy i układ mięśniowy, stawowy, kostny, krążenia, a nawet oddechowy. Podnoszą także ogólną wydajność fizyczną organizmu dziecka. Ruch na świeżym powietrzu może po prostu zapobiec wielu chorobom. Zabawa, np. na placu zabaw daje także sposobność zachowania prawidłowej postawy, działa odprężająco, a także bezpośrednio wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną i psychiczną.

  Rodzice na pewno powinni ograniczać dziecku czas przeznaczony na oglądanie bajek lub granie w gry komputerowe, ponieważ tego typu zajęcia ograniczają zdolności intelektualne dzieci, niekorzystnie wpływają także na ich rozwój fizyczny. Zabawa na świeżym powietrzu działa natomiast niezwykle stymulująco na rozwój mózgu, a także zapewnia właściwą ilość bodźców, tak potrzebnych do rozwoju każdego dziecka.

  Plac zabaw to z pewnością bardzo wartościowe miejsce na zabawy dla dzieci i z dziećmi. Warto przy tym zaznaczyć ogromną rolę rodziców w organizowaniu i nadzorowaniu zabawy na placu zabaw. Wbrew pozorom, mamy lub ojcowie nie muszą, a nawet nie powinni biernie się przyglądać na bawiące się dziecko. Szczególnie dla tatusiów może to być świetny czas na większe zbliżenie się emocjonalne do dziecka, gdyż nic tak nie łączy, jak właśnie wspólna zabawa.

  Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to, jak dany plac zabaw wygląda, w jakim stanie są sprzęty, urządzenia oraz zabawki i czy po prostu jest bezpiecznie. Place zabaw gwarantujące nie tylko bezpieczeństwo maluchom, ale również szeroką gamę ciekawych i pozytywnie wpływających na rozwój maluchów sprzętów można znaleźć na stronie http://ogrodolandia.pl/dla-dzieci.

  Urządzenia na placu zabaw i ich rola w procesie rozwoju dziecka

  liny na placu zabawKażdy plac zabaw musi być dobrze przemyślany. Tak naprawdę, to żadne urządzenie nie może być przypadkowe, ale ma czemuś służyć. Odpowiedni dobór sprzętów zapewnia więc możliwość urozmaiconej zabawy zarówno z innymi dziećmi, jak i z rodzicami. W celu inspiracji można zajrzeć na stronę http://ogrodolandia.pl/place-zabaw .

  Jak już wcześniej wspomniano, rola rodzica nie powinna się ograniczać do zaprowadzenia dziecka na plac zabaw. Dzieci bardzo lubią wspólne zabawy z rodzicami i nie należy o tym zapominać. Idealnym miejscem jest, na przykład piaskownica, która daje naprawdę szerokie pole możliwości wymyślania ciekawych zajęć. Każde dziecko będzie na pewno zadowolone z pomocy taty w budowie wspaniałego zamku, ułożenia toru dla samochodzików lub lepienia babek. Rodzice mogą podpowiadać różnego rodzaju pomysły i delikatnie kierować zabawą tak, aby dziecko jak najpełniej skorzystało z czasu spędzonego w piaskownicy na kreatywne zajęcia. Przecież nawet zwykłe stawianie babek z piasku ma niezwykle pozytywne znaczenie w rozwoju malucha, ponieważ doskonali koordynację oraz precyzję ruchów.

  Również huśtawka jest świetnym urządzeniem na wspólne zabawy z dziećmi oraz nawiązywanie bardzo bliskich relacji emocjonalnych z maluchem. Dziecko, bujane przez mamę lub tatę nie tylko ma z tego powodu dużo radości, ale także uspokaja się. Jednocześnie huśtawka znakomicie ćwiczy koordynację ruchów dziecka, kształtuje zmysł utrzymania równowagi, a nawet wzmacnia siłę mięśni. Podobnie się dzieje w przypadku karuzeli. Bardzo dobrym pomysłem dla rodzin posiadających ogród jest szeroka huśtawka rodzinna, na której cała rodzina razem może się delikatnie pohuśtać lub posiedzieć.

  Zabawa na drabinkach wręcz wymaga odpowiedniej asekuracji rodziców, szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci. To wytwarza poczucie bezpieczeństwa u malucha oraz zaufania do mamy i taty. Naprzemienne ruchy rąk i nóg fantastycznie wpływają na pracę obu półkul mózgowych, a także ćwiczą równowagę i wyrabiają moc w rękach.

  Bardzo dobrą rolę w rozwoju dziecka mają też zjeżdżalnie, które uczą doskonałego balansowania ciałem i kształtują zmysł równowagi. Na pewno młodsze maluchy wymagają ciągłej asekuracji, a czasem nawet zachęty ze strony rodziców, gdyż po prostu boją się samodzielnego zjeżdżania.

  Pomysłów na wspólną zabawę z dziećmi może być dużo więcej. Czasami na placu zabaw pojawiają się połączone całe zestawy urządzeń, które dają sposobność organizowania mini zawodów. A przecież także rywalizacja świetnie stymuluje rozwój każdego dziecka.

  Plac zabaw jest więc nie tylko wspaniałym miejscem na naukę przez zabawę, rozwijanie zdolności ruchowych oraz kształtowanie siły fizycznej, ale także idealnym terenem na rozwój wszelkich umiejętności społecznych. Wspólna zabawa z innymi dziećmi lub z rodzicami uczy malucha kreatywności, samodzielności i współpracy, co z pewnością zaowocuje w jego późniejszym życiu. Zabawa jest również podstawą wychowania dziecka.

  4 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *