Zajrzyj !

    Wszystko co musisz wiedzieć o bawełnie organicznej dla dziecka

    Autor dnia 27 października 2015

    Zakup ubranek dla dzieci, zwłaszcza najmłodszych maluchów, jest dla rodziców sporym wydarzeniem. Na forach internetowych można znaleźć dziesiątki porad, czym się kierować wybierając odzież na najmłodszych. Wśród wielu wskazówek na pierwszy plan wysuwa się coraz częściej konieczność zwrócenia uwagi na skład i pochodzenie materiału, z którego uszyte są ubrania i prym wiedzie tu bawełna organiczna. Sprawdźmy, dlaczego tak dużym zaufaniem darzą ją lekarze i rodzice.

    bawelna_organiczna

    Wybór ubrań dla dzieci jest podyktowany wieloma czynnikami. Dla niektórych rodziców najbardziej istotna jest cena. Dzieci wyrastają z ubrań w tempie ekspresowym, więc zakup droższych rzeczy może być przy ograniczonym budżecie dość sporym obciążeniem. Inni kierują się wygodą lub modą. Dla sporej grupy bardzo istotna jest jakość. Materiał, z którego uszyte są ubrania dla dzieci ma bowiem wpływ nie tylko na ich samopoczucie, ale i zdrowie.

    100% natury

    Rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób powstają ubrania, po które sięgamy na co dzień. ?Uprawa tradycyjnej bawełny należy do najbardziej szkodliwych dla środowiska. Zużywane w ogromnych ilościach chemikalia zaburzają lokalne ekosystemy, trując glebę, wodę i powietrze. Wiele z tych niebezpiecznych składników przenika do materiału i może wywoływać szereg niekorzystnych skutków dla zdrowia, począwszy od astmy, alergii, podrażnień skóry aż do zaburzeń ze strony układu nerwowego? ? mówi Patrycja Wierzbicka ze sklepu www.merinodzieciaki.pl

    Tymczasem lekarze podkreślają, że materiał, który bezpośrednio przylega do delikatnej skóry dziecka powinien być najwyższej jakości. Wolny od toksycznych barwników, miękki i przewiewny. Takie właściwości ma właśnie bawełna organiczna. Jest w 100% naturalna. Sposób uprawy i zbiorów sprawia, że na żadnym etapie jej produkcji i obróbki nie ma kontaktu z pestycydami i chemicznymi dodatkami.

    Zanim nasiona bawełny organicznej trafią do ziemi, podłoże przechodzi minimum trzyletnią kwarantannę, by oczyścić się ze środków ochrony roślin i chemicznych nawozów. Dalszy wzrost rośliny jest zgodny z naturalnym rytmem przyrody. Zakazane jest sztuczne pobudzanie wzrostu, używanie pestycydów. Wykorzystywane są tylko naturalne środki zwalczające szkodniki i użyźniające glebę. Plantacje naturalnej bawełny nie eksploatują nadmiernie wody. Bawełnę organiczną zbiera się ręcznie. Olej z nasion nie zanieczyszcza włókien, jak w przypadku tradycyjnej bawełny, którą trzeba czyścić później agresywnymi środkami chemicznymi. Taki sposób produkcji nie oznacza, że końcowy produkt przypomina szare produkty z recyclingu. Wręcz przeciwnie. Ubrania z bawełny organicznej wyróżniają się estetyką i kolorem, z tą różnicą że barwniki użyte do koloryzacji są wyłącznie pochodzenia naturalnego.

    Bawełna organiczna znacznie przewyższa jakością konwencjonalną bawełnę. Ponieważ przy jej uprawie i obróbce nie są wykorzystywane środki chemiczne, jej kontakt ze skórą nie powoduje żadnych alergii i podrażnień. Włókna są bardziej sprężyste i wytrzymałe, co ma wpływ na trwałość materiałów. Ubranka z bawełny organicznej nie tracą fasonu i koloru nawet po długim czasie użytkowania.

    Nie tylko dla natury

    Nie bez znaczenia jest również wymiar etyczny. Uprawa konwencjonalnej bawełny stanowi ogromny problem społeczny. Nierzadko mamy do czynienia z niewolniczą pracą dzieci czy wyzyskiem pracowników. Uprawa bawełny organicznej podlega ścisłej kontroli nie tylko w wymiarze ekologicznym. Sprawdzane są również warunki pracy. Znaczek fair trade, który często znajduje się na ubraniach z bawełny organicznej oznacza, że producent zobowiązał się do przestrzegania praw pracowniczych i zapewnienia godziwej płacy.

    Rodziców, którzy od pierwszych dni życia swojego dziecka zwracają uwagę na jego bezpieczny rozwój z pewnością ucieszy coraz większy wybór ubranek z bawełny organicznej. Kolorowe, delikatne i oddychające ubranka to najlepsza inwestycja w przyszłe zdrowie malucha.

    3 Comments

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *