Zajrzyj !

  Wyprawka dla niemowlaka ? krótki przegląd najważniejszych ubranek

  Autor dnia 31 lipca 2014

  Body, pajacyki, śpiochy i półśpiochy ? w gąszczu nazw i różnych typów ubranek dla maluchów ciężko się połapać. Co zakładać na gołą skórę, a co traktować jako warstwę wierzchnią? Co jest najwygodniejsze dla mamy i dziecka?

  baby among clothes

  Rodzice podpowiadają sobie, jakie ubranka najlepiej wybierać. Pamiętaj jednak, że każdy rodzic i każde dziecko mają odmienne potrzeby i najlepiej wypróbować różne opcje zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór.

  Jedną z podstawowych części garderoby jest body, czyli koszulka z długim lub krótkim rękawem albo nawet bez rękawków zapinana w kroku na guziki. Zakładamy je na gołe ciało dziecka. Poza długością rękawów body różnią się między sobą sposobem zapinania. Body zakłada się przez głowę, co nie jest bardzo łatwe. Dlatego są one zapinane na ramiączkach lub mają dekolt kopertowy bez guzików. Ponieważ body przylega bezpośrednio do skóry dziecka, powinno być wykonane z naturalnej tkaniny, która nie uczula i przepuszcza powietrze. Zrezygnujmy za to z nadmiernej ilości ozdób ? mogą one niepotrzebnie uwierać dziecko, szczególnie jeśli na body zakładamy kolejną warstwę ubrania.

  Wyprawka dla dziecka nie byłaby pełna bez pajacyka, czyli ubranka z długimi rękawami i nogawkami ze stópkami. Dobierając rozmiar upewnijmy się, że nogawki mają odpowiednią długość, a dziecko może swobodnie rozprostować nóżki. Bawełniane body można założyć bezpośrednio na skórę w cieplejsze dni i noce. Welurowe są cieplejsze i można nałożyć je na body, gdy jest chłodniej i podczas spaceru. Najwygodniejsze i najbardziej popularne są body zapinane na guziki na całej długości. Niektóre ubrania zapięcia mają z tyłu ? ale to może przeszkadzać dziecku, szczególnie jeżeli jeszcze nie potrafi się samodzielnie poruszać. Warto tu wspomnieć o jednym z czołowych sklepów –  Kiddostate.pl, w którym z pewnością znajdziemy coś dla naszego malucha

  Śpioszki to spodenki z długimi nogawkami i stópkami jak pajacyki, ale u góry mają jedynie ramiączka. Półśpiochy kończą się zaś w pasie i wyglądem przypominają rajstopy. Zazwyczaj są rozpinane w kroku, by ułatwić przebieranie i zmienianie pieluchy. Śpiochy zakładamy na body.

  Kaftaniki to bluzki z krótkimi lub długimi rękawami zapinane kopertowo, wiązane na tasiemki lub zapinane na guziki. Podobne do body (nie maja zapięcia na dole), ale nie trzeba ich przekładać przez główkę.

  Nowoczesne ubranka niemowlęce

  Dziś niektórzy rodzice odchodzą od tych tradycyjnych ubranek na rzecz bardziej ?dorosłych strojów? i zastępują body koszulkami, a śpiochy spodenkami. Spodnie dla niemowląt powinny być wykonane z miękkich materiałów, które nie będą przeszkadzać dziecku w poruszaniu się. Nogawki powinny mieć ściągacze ? wówczas nie będą się podwijać oraz przytrzymają skarpetki.

  Sweterki i bluzy mogą być bardzo eleganckie i są odpowiednie na większe wyjścia, ale niektórzy korzystają z nich także na co dzień, szczególnie gdy pogoda jest zmienna ? rozpinaną bluzę łatwo ściągniesz na spacerze. Chociaż bluzy z kapturami wyglądają uroczo, to leżącemu przez większą część dnia na plecach dziecku nie będzie w nich zbyt wygodnie. Zdecydujmy się więc na opcję bez kaptura.

   

  Pamiętaj, że niekoniecznie to, co sprawdziło się przy jednym dziecku, będzie odpowiednie dla drugiego. Z drugiej strony, masz o wiele większą wprawę w ubieraniu dziecka, możesz więc wybrać ubranka, które dawniej trudno byłoby Ci założyć.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *