Zajrzyj !

    Zadbajmy o bezpieczne zabawki dla dziecka

    Autor dnia 20 października 2012

    Wielu rodziców zastanawia się, jakie zabawki będą najlepsze dla ich dzieci. Wybór na rynku jest ogromny, najważniejsze jednak, aby wszystkie przedmioty, jakie dajemy w ręce naszych dzieci, były przede wszystkim bezpieczne. Każdą zabawkę powinniśmy więc dopasowywać do wieku dziecka, a także do jego płci oraz umiejętności. Jeśli zakupimy dziecku zabawkę, która nie będzie dla niego odpowiednia (zbyt łatwa albo zbytnio zaawansowana) nie będzie ona właściwie stymulowała jego rozwoju, a ponadto może być niebezpieczna w użytkowaniu. Zadaniem rodziców jest zatem dokładne sprawdzenie producenta zabawki oraz atestów bezpieczeństwa, które powinna ona posiadać.

    Zabawki dla małych dzieci nie mogą mieć ostrych krawędzi czy zbyt małych, ruchomych elementów, łatwych do zdemontowania – wszystkie części muszą być trwale zamontowane. Jeśli więc kupujemy dziecku maskotkę musimy przekonać się, czy ma ona mocno przymocowane oczka, rączkę itd. Należy zwracać uwagę na takie detale, ponieważ odpowiadają one za bezpieczeństwo naszego maleństwa. Jednocześnie pamiętajmy o tym, aby zabawki były odpowiednio skonstruowane. Dziecko powinno móc samo uruchamiać zabawkę, a także mieć możliwość samodzielnego użytkowania jej. Pamiętajmy jednak, że małym dzieciom (co najmniej do trzech lat) nie wolno dawać elementów, które mogłyby połknąć. W tym celu producenci umieszczają na opakowaniu informację związaną z wiekiem dziecka, od którego przeznaczony jest dany przedmiot.

    Zabawki nie mogą zawierać także żadnych elementów szklanych ani też porcelanowych. Wszelkiego rodzaju literki, cyferki czy klocki do przyklejania na tablicach nie mogą mieć ani magnesów ani części magnetycznych, ponieważ zagrażają one zdrowiu i życiu dziecka. Najlepiej wybierać więc zabawki, które wykonane są z materiału trwałego i odpornego na uszkodzenia. Tworzywo, z którego zostały wyprodukowane, nie może też zawierać ani wydzielać w trakcie używania szkodliwych substancji. Sprawdzając informacje na ten temat, powinniśmy przeczytać dokładnie skład chemiczny tworzywa, ponieważ produkty skierowane do najmłodszych nie mogą stanowić zagrożenia w bezpośrednim kontakcie np. ze skórą. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać przede wszystkim na zabawki dla dzieci poniżej 3 roku życia, czyli gryzaki, zabawki piszczące czy grzechotki. Mogą one zawierać szkodliwe dodatki m.in. w barwnikach i farbach. Jeżeli taka zabawka nie ma odpowiedniej informacji dotyczącej tworzywa tudzież nie posiada specjalnych atestów, powinniśmy zaniechać jej zakupu. W przypadku urządzeń przeznaczonych do poruszania się, takich jak np. małe rowerki, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy ich system hamowania jest sprawny, muszą być one również stabilne. A jeśli zamierzamy zakupić zabawki dźwiękowe powinniśmy sprawdzić i ocenić, czy zastosowana w nich akustyka nie podrażni nazbyt bębenków słuchowych. Dopiero w momencie, kiedy będziemy stuprocentowo pewni, że zabawka nie będzie stanowić zagrożenia dla naszych pociech, możemy ją nabyć.

    Dokładne regulacje dotyczące zabawek przeznaczonych dla dzieci znajdują się w dyrektywie Unii Europejskiej, w której umieszonych jest kilka podstawowych norm prawnych związanych z bezpieczeństwem. Bezpieczne zabawki to zabawki odpowiednio oznakowane. W krajach należących do UE zabawki dla dzieci powinny być opatrzone czytelnymi symbolami. Zgodność parametrów zabawki z normami europejskimi potwierdzana jest specjalnymi badaniami przeprowadzanymi w niezależnym laboratorium. Takie zabawki będą bezpieczne pod względem konstrukcji, a także wytrzymałości mechanicznej i palności, a wszystkie materiały użyte do ich wykonania bezpieczne dla zdrowia. Zabawki produkowane w Europie okazują się znacznie lepsze pod tym względem, ponieważ normy unijne są o wiele bardziej restrykcyjne niż np. azjatyckie (m.in. w kwestii dodawania szkodliwych substancji). W Polsce materia bezpieczeństwa zabawek regulowana jest dodatkowo przez rozporządzenia rządowe. Dzięki takim regulacjom rodzice są spokojniejsi o zdrowie i życie swoich dzieci, których zabawa powinna być radosna i beztroska. Na podstawie powyższych regulacji prawnych mamy możliwość szybkiego zweryfikowania czy dany produkt jest bezpieczny, a więc warty zakupu, czy też nie. Oczywiście zabawki to nie tylko kwestie zbadanego poziomu bezpieczeństwa. Dzieci bowiem nieraz używają przedmiotów tego typu w sposób, który często zadziwia niejednego dorosłego. Warto zatem zwracać uwagę nie tylko na deklarowaną jakość zabawki, ale również na faktyczny sposób, w jaki dziecko wykorzystuje ją na co dzień. Od tego rodziców nie wyręczą żadne przepisy.

     

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *