Zajrzyj !

  Zazdrość o młodsze rodzeństwo – jak temu zaradzić?

  Autor dnia 26 lutego 2017

  Każda rodzina wielodzietna staje przed ogromnym wyzwaniem i to nawet nie tyle finansowym, co przede wszystkim wychowawczym. Nawet, jeśli będziemy korzystali z pomocy różnych placówek i ośrodków to nie zwolni nas to z obowiązku poświęcania czasu swoim potomkom, który to jest niezbędny dla prawidłowego ich rozwoju oraz wychowania. W życiu jest też tak, że więcej czasu trzeba poświęcać najmłodszym pociechom, a to z kolei może wywołać zazdrość wśród starszego rodzeństwa. Jak sobie poradzić z tym całym natłokiem spraw?

  Przede wszystkim najlepsza jest szczera rozmowa. Dzieciom trzeba tłumaczyć każdą sprawę stosownie do ich wieku, a nie zatajać przed nimi powodów naszego postępowania, przez co będą czuły się odrzucone. Oczywiście pomimo poświęcania większej ilości czasu młodszemu rodzeństwu niezwykle istotne jest także to, aby szczerze porozmawiać ze starszymi już wychowankami o ich problemach, marzeniach, nadziejach, pokazać im, że się je kocha tak samo jak to miało miejsce dawniej. Rozmowa w dzisiejszych czasach jest niezwykle niedoceniana, a przecież jest to zdecydowanie najpotężniejsze narzędzie każdego rodzica, za pomocą którego można sprawić wiele radości, jak i również przykrości.

  Dobrym sposobem będzie także ofiarowanie drobnych prezencików, które nie będą w żaden sposób formą przekupstwa, ale dodatkiem do szczerej i miłej rozmowy. Można to także wykorzystać jako formę spędzania razem czasu wolnego. Jeśli Twoje dziecko interesuje się na przykład piłką nożną, to warto zakupić bilety na jakiś mecz w okolicy lub nawet pójść pooglądać niższe ligi piłkarskie i spędzić z nim trochę czasu w jego środowisku. Dzięki temu na pewno będzie wniebowzięte, a i zarzuty o to, że bardziej kochasz swoje młodsze pociechy na pewno ustaną. Przecież dziecko przede wszystkim czuje, a nie myśli i jeśli zrobisz wszystko co w Twojej mocy, to możesz sprytnie temu wszystkiemu zaradzić i wyeliminować zazdrość o młodsze rodzeństwo.

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *