Zajrzyj !

    Zdrowe kości ? dlaczego warto dbać o nie od najmłodszych lat?

    Autor dnia 5 czerwca 2017

    Zdrowe, mocne kości to prawdziwy skarb. To właśnie układ kostny umożliwia nam swobodne poruszanie oraz ochrania narządy wewnętrzne. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Kierując się tym mądrym porzekadłem warto zadbać o kości już od najmłodszych lat. Od tego, jak zostaną ukształtowane w dzieciństwie i latach młodości zależy bowiem ich przyszły los.

     

    Prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego zależy od wielu czynników, m.in. od aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety.

    Ważna aktywność fizyczna

    Siedzący tryb życia to prawdziwa zmora naszych czasów.

    Niestety, dotyczy ona nie tylko dorosłych. Również współczesne dzieci i młodzież coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów i telewizorów, rezygnując tym samym ze spędzania czasu na świeżym powietrzu.

    Mało aktywny sposób spędzania czasu sprawia, że już najmłodsi narażeni są na groźne konsekwencje, wynikające ze złych nawyków.

    Coraz częściej zdarza się, że już kilkuletnie maluchy cierpią na wady postawy czy otyłość.

    Ich układ kostny staje się więc nie tylko przeciążony, ale również mało odporny.

    Kluczowa dieta

    Chcąc utrzymać zdrowe i silne kości, kluczowe jest również utrzymanie zdrowej, odpowiednio skomponowanej diety. Co lubią kości? Podstawowym pożywieniem kości są wapń oraz witamina D.

    Wapń i witamina D

    Choć optymalną dawkę wapnia możemy dostarczyć organizmowi wraz z pożywieniem, w przypadku witaminy D sytuacja wygląda nieco inaczej. Witamina D jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy naszym organizmem a kośćmi, to dzięki niej białko zawarte w pokarmie staje się budulcem naszego szkieletu. Gdy witaminy D brakuje, kości słabną – nie mogą się regenerować i stają się kruche.

    Witamina D, zwana również witaminą słońca jest syntetyzowana w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Choć jej niewielkie ilości znajdują się również w produktach żywieniowych (podrobach, żółtku jajka czy tłustych rybach), jak pokazują badania ? wraz z pożywieniem jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi jedynie 20% zapotrzebowania na ten cenny składnik.

    Chcąc wytworzyć w swoim ciele jak najwięcej witaminy D, konieczne jest przebywanie na słońcu minimum 20 minut dziennie. Co ważne, stosując ochronę w postaci preparatów z filtrami znacząco ograniczamy jej produkcję. W przypadku dzieci, których delikatna skóra łatwo ulega słonecznym poparzeniom może być to sporym kłopotem.

    Włącz do diety suplement

    Z badań przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka wynika, że niedobory witaminy D ma 99 proc. czterolatków!

    Jej niedobór nie tylko osłabia kości i zęby, powoduje również obniżenie odporności, stany depresyjne, zmęczenie i znużenie.

    Jeśli chcesz należycie zadbać o zdrowe kości swojego malucha, sięgnij po preparat z witaminą D np. Meltiki.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *