Zajrzyj !

  5 podpowiedzi, jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

  Autor dnia 24 grudnia 2015

  Zapewnienie dziecku bezpiecznej podróży to obowiązek każdego rodzica. Nie każdy z nas zna się jednak na doborze odpowiedniego fotelika samochodowego. Nie wiemy, na co dokładnie zwracać uwagę, kiedy zmienić fotelik na większy, czy warto oszczędzać i postawić na ten używany, czy może lepszym wyborem będzie nowy. Pytań jest mnóstwo i zanim zdecydujemy się na najlepszy model, warto poznać na nie odpowiedzi i wybierać świadomie. Chodzi w końcu o bezpieczeństwo naszego malucha.

   

  Weź pod uwagę wagę, nie wiek

  Wiemy, że fotelik powinien pasować do samochodu. Musi być także łatwy w montażu oraz obsłudze. Pamiętać należy też jednak o tym, aby dostosować go nie tylko do własnych potrzeb, ale i do wagi malucha. Wiek ma w tej kwestii dużo mniejsze znaczenie. Dzieci rozwijają się różnie i ciężko dopasować fotelik, bazując tylko na tym kryterium. W tej kwestii foteliki samochodowe dzielą się na trzy grupy:

  • Grupa 0+ – waga fotelik samochodowy 0-13 kg, 40-85 cm wzrostu, do około 12 miesięcy
  • Grupa 1 – waga fotelik samochodowy 9-18 kg, 80-105 cm wzrostu, do około 4 lat
  • Grupa 2/3 – waga fotelik samochodowy 15-36 kg, 100-150 cm wzrostu, do 12 lat

   

  System zabezpieczenia fotelika

  Stawiając na bezpieczeństwo użytkowania fotelika, warto wybrać odpowiedni system zabezpieczenia – Isofix. Jest to międzynarodowy system mocowania fotelików w samochodzie. Dzięki niemu zapewniamy sobie bezpieczny, łatwy, szybki i przede wszystkim poprawny montaż sprzętu w aucie bez użycia samochodowych pasów bezpieczeństwa. Powinniśmy sprawdzić, czy nasz pojazd wyposażony jest w Isofix. Posiada go każde auto wyprodukowane po 2006 roku oraz większość pojazdów stworzonych we wcześniejszych latach.

   

  Testy bezpieczeństwa ADAC

  ADAC to niemiecki klub automobilowy, przeprowadzający testy bezpieczeństwa fotelików samochodowych dla dzieci. Rodzice pragnący zakupić sprzęt najwyższej jakości, powinni brać pod uwagę to, czy dany model takie testy przeszedł. Biorą one pod uwagę bezpieczeństwo, komfort, użytkowanie, czyszczenie oraz zawartość szkodliwych substancji zawartych w materiałach, z których wyprodukowany został fotelik.

   

  Gdzie dokonać zakupu?

  Pomimo tego, że używane foteliki kuszą niższymi cenami i jest ich sporo zarówno na pobliskim bazarze jak i na ogłoszeniach sprzedaży lub aukcjach internetowych, fotelik najlepiej kupić w sklepie. Stawiając na nowy model, mamy pewność, że nie uczestniczył on w żadnym wypadku i jest wciąż zdatny do bezpiecznego użytkowania. Nie warto kierować się ładnym wyglądem używanego sprzętu i tym, że jest on zadbany. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić ewentualnych wewnętrznych uszkodzeń, co sprawia, że nie wiemy tak naprawdę jakiej jakości siedzisko kupujemy.

   

  Kiedy wymienić fotelik na większy?

  Kupno pierwszego fotelika samochodowego dla dziecka to nie lada wyzwanie. Pamiętajmy jednak, że maluch będzie potrzebował kolejnego. Kiedy przyjdzie na to pora, fotelik zwrócony tyłem do kierunku jazdy będzie trzeba wymienić na nowszy, większy i przystosowany do wagi i wzrostu dziecka model. Jak określić ten moment? Fotelik wymienia się zazwyczaj, kiedy dziecko przekracza wagę 13 kilogramów lub kiedy jego głowa wystaje poza oparcie fotelika. Pamiętajmy więc, aby dokładnie obserwować rozwój naszego malucha i dobrać do niego odpowiedni sprzęt, sprzyjający bezpieczeństwu podróżowania.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *