Zajrzyj !

    Alternatywa dla kołyski i nie tylko: huśtawka elektryczna w pokoju dziecięcym.

    Autor dnia 14 sierpnia 2019

    Przemyślane wyposażenie wnętrza pokoju dziecinnego czyni je bardziej funkcjonalnym. Oprócz najbardziej typowych i potrzebnych mebli – łóżeczka, półek na różne przedmioty, blatu do przewijania – można umieścić tam również takie rozwiązania, które będą jednocześnie ładne i praktyczne. Meblowanie pomieszczenia warto przeprowadzić tak, by w miarę rozwoju dziecka nie wymieniać całej aranżacji, a jedynie lekko ją modyfikować. Cel ten pomogą zrealizować nowoczesne sprzęty, nierzadko – przynajmniej częściowo – zautomatyzowane. Dzięki nim młody człowiek znajduje się stale pod kontrolą rodziców (np. poprzez zastosowanie elektronicznej niani), ale nie wymaga ciągłej ich obecności. Oczywiście trzeba też zadbać o to, by w otoczeniu dziecka nie brakowało bodźców różnego rodzaju – oddziaływanie na wyobraźnię i stymulowanie rozwoju psychoruchowego są niezwykle ważne od pierwszych dni życia. Meble i przedmioty mogą być kolorowe, a przy dekorowaniu wnętrza nie można zapominać o ruchomych elementach np. geometrycznych lub wydających dźwięki.

     

    Ponadczasowe huśtawki w nowoczesnej wersji

    Niezależnie od różnorodności i jakości wyposażenia pokoju dziecka, nie może zabraknąć w nim zabawek lub sprzętów, które połączą rozrywkę z konkretnymi funkcjami. Jednym z najciekawszych produktów, nadających się dla młodszych i starszych dzieci, jest huśtawka elektryczna – w przypadku niemowląt może ona fantastycznie zastąpić kołyskę, a dla starszych maluchów będzie atrakcyjną zabawką i lekarstwem na nudę. Nie ma chyba dziecka, które nie lubi się huśtać, nie bez powodu różnego rodzaju huśtawki dostępne na placach zabaw są oblegane przez użytkowników w dowolnym wieku. Umieszczona w pomieszczeniu dziecięcym huśtawka będzie przydatna już od pierwszych dni życia maleństwa. Gdy dziecko podrośnie, sprzęt najprawdopodobniej zostanie wymieniony na nowszy model, dostosowany do „gabarytów” użytkownika. Konieczność zakupu nowej huśtawki wiąże się z wydaniem pewnej kwoty, ale poprzednią można sprzedać i poniesiony wydatek zwróci się.

    Jaką huśtawkę kupić?

    Modele huśtawek przeznaczone dla niemowląt spotykane są w sprzedaży również jako leżaczki lub elektryczne kołyski. Pierwszym kryterium wyboru sprzętu powinno być zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, stąd należy zwrócić uwagę na huśtawki wyposażone w pasy mocujące, poręcze i bezawaryjną konstrukcję. Innym istotnym kryterium jest oczywiście wygoda korzystania. Huśtawka elektryczna powinna być komfortowa i dla dziecka – które będzie przecież jej jedynym użytkownikiem – i dla rodziców, obsługujących sprzęt każdego dnia. Na wygodę wpływa na przykład możliwość regulacji położenia „leżaczka”, jego wykończenie czy też sama konstrukcja. Kupując pierwszą huśtawkę, warto wybrać taką o odpowiednim udźwigu. Powszechnie dostępne są modele dla niemowląt z udźwigiem do około 10-12 kg. To praktyczny i bezpieczny zakup. Intensywnie użytkowany leżaczek będzie się niestety brudził, do zabrudzeń może dojść też podczas przenoszenia lub przewożenia huśtawki. Wykończenie powinno być łatwe do czyszczenia lub prania, przyda się także pokrowiec.

    Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

    Producenci wyposażenia przeznaczonego dla najmłodszych wiedzą doskonale, że wśród innych kryteriów przemawiających za ewentualnym wyborem ich produktu dla dziecka, tym najważniejszym jest zawsze bezpieczeństwo. I to kryterium weryfikuje się samo – w dobie łatwego dostępu do Internetu można bez problemu wpisać na forum lub gdziekolwiek indziej negatywną opinię o zakupie, można też zajrzeć przed podjęciem decyzji i sprawdzić, która huśtawka elektryczna cieszy się największym zainteresowaniem innych rodziców. We wcześniejszych paragrafach zostało już wspomniane, że nowoczesne rozwiązania dla najmłodszych użytkowników są nie tylko wyposażane w różne zabezpieczenia, ale także wykonywane są z najwyższej jakości produktów. Jednym z podstawowych zabezpieczeń, które musi posiadać każda huśtawka, są pasy służące do przypięcia dziecka wewnątrz leżaczka tak, by nie mogło się stamtąd wysunąć. Pasy muszą być na tyle elastyczne, by przy tym nie ściskały i nie krępowały niewielkich ruchów maleństwa.

    Podpatrzenie działającej huśtawki w pokoju dziecka znajomych lub kupienie takiego sprzętu spontanicznie często sprawia, że rodzice nie wyobrażają sobie życia bez tego przydatnego gadżetu. Co na to dziecko? Dla malucha możliwość zasypiania w powoli bujającym się leżaczku to coś przyjemnego i uspokajającego, natomiast większa prędkość bujania to opcja w sam raz na spędzenie czasu bardziej aktywnie. Można z całą pewnością stwierdzić, że huśtawki elektryczne to nowoczesna alternatywa dla kołysek czy łóżeczek na biegunach. Mały użytkownik nie musi być ręcznie bujany przez rodziców, więc mają oni wolne ręce i mogą robić wiele innych rzeczy – mogą nawet pozostawić dziecko na dłuższą chwilę w leżaczku, korzystając z opcji automatycznego wyłączenia ruchu po upływie zaprogramowanego czasu. Wśród ciekawych „bajerów” w jakie wyposażone bywają huśtawki, warto wspomnieć odgrywanie melodyjek. Są to albo znane piosenki lub kołysanki z ustalonej bazy, albo też urządzenie ma możliwość nagrania wybranych utworów, które później będzie odtwarzać dziecku.

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *