Zajrzyj !

  Bajki w formie audio – tak czy nie?

  Autor dnia 16 marca 2013

  To, że czytanie bajek przez rodziców posiada wiele zalet, wiadomo od dawna. Dzięki nim dziecko nie tylko chętniej zasypia, ale przede wszystkim rozwija swoją wyobraźnię. Część rodziców jednak rezygnuje z codziennego czytania na rzecz słuchowisk audio. Czy jest to jednak dobre rozwiązanie?

  Teoretycznie, biorąc pod uwagę fakt, że w obu przypadkach dziecko jest słuchaczem, nie powinno być żadnej różnicy. Zarówno bajki audio, jak i bajki czytane bezpośrednio przez rodziców pobudzają wyobraźnię. Wiedz jednak, że – choć pewnie Cię to zaskoczy – słuchowiska mogą nieść więcej zalet.

  Jedna bajka – wiele korzyści

  Słuchowiska – w przeciwieństwie do bajek telewizyjnych, a nawet książeczek – nie mają obrazu. Nie jest to jednak żadną ujmą. Wręcz przeciwnie – to największa zaleta. Dzięki temu wyobraźnia dziecka może być jeszcze bardziej pobudzona. Maluch, który słucha opowiastki, a nie ma dostępu do żadnych obrazków, puszcza wodze fantazji. Przenosi się do krainy, w której toczą się kolejne wydarzenia bajki. Do głowy dziecka dochodzą jedynie głosy ze słuchowiska, a więc nic nie ogranicza jego myśli. Słuchowiska są świetnym sposobem na naukę przekładania słowa mówionego na obraz. A to już ogromny krok, pozwalający na rozwój kreatywności.

  Jednak to nie jedyna korzyść, z jakiej może czerpać dziecko podczas słuchania bajek w formie audio. Pamiętaj, że słuchowiska:

  • ćwiczą pamięć – nawet nie jesteś w stanie wyobrazić sobie tego, jak szybko Twoja pociecha przyswoi sobie wybrane fragmenty bajki czy tekst piosenki,
  • uczą koncentracji – umiejętność skupienia się na treści bajki to spora sztuka, którą maluch praktykuje już od najmłodszych lat; dzięki temu znacznie łatwiej będzie koncentrował się na zajęciach lekcyjnych w szkole,
  • rozwijają staranną wymowę – bajki w formacie audio są najczęściej czytane przez aktorów, dzięki czemu pociecha osłuchuje się z poprawną polszczyzną, prawidłowym akcentem oraz poznaje melodykę języka.

  Ponadto bajki w formie audio mają także inne walory edukacyjne. Słuchowiska najczęściej zawierają treści, dzięki którym dziecko uczy się rozpoznawać dobro od zła, a także może nabyć praktyczne umiejętności liczenia czy poznawania otaczającego świata.

  bajki_audio

  Szeroki wybór bajek edukacyjnych znajdziesz w asortymencie sklepu internetowego audio-bajki.pl

  Kiedy słuchać bajek audio?

  Decydując się na słuchowiska, istotne znaczenie ma pora ich uruchomienia. Najlepiej sprawdzają się takie bajki wieczorem, kiedy dziecko szykuje się do spania. Jednak wcale nie musisz ograniczać się do pory snu.

  Słuchowiska są doskonałym urozmaiceniem monotonii podróży w samochodzie, a także spokojnej zabawy.

  Słuchowiska czy bajki w formie książeczek?

  Nie ulega wątpliwości fakt, że słuchowiska są jak najbardziej polecane. Tym bardziej, że mają więcej zalet niż typowe książeczki. A to dlatego, że czytane są przez aktorów, którzy w odpowiedni sposób intonują określone fragmenty tekstu. Pozwala to na łatwiejsze zrozumienie treści. Czy zatem powinny całkowicie zastąpić bajki-książeczki?

  Na pewno nie jest to dobre rozwiązanie. Znacznie lepiej postawić na różnorodność, decydując się jednego dnia na słuchowisko, a innego – na bajkę z książeczki. Musisz także pamiętać, by – włączając dziecku bajkę w formie audio – nie wychodzić z pokoju. Jeśli będziesz przebywać z pociechą podczas takiego ?seansu?, wówczas nie zatracisz kontaktów z maluchem. A właśnie to zarzucają słuchowiskom ich przeciwnicy.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *