Zajrzyj !

  Co prócz opieki może nam zaoferować żłobek?

  Autor dnia 13 października 2016

  Do żłobka rodzice oddają swoje dzieci w sytuacji, kiedy sami nie mają możliwości zajęcia się nimi, a nie mogą prosić o pomoc babci, cioci czy dziadka. Żłobek zapewnia fachową opiekę i stymulację rozwoju dziecka poprzez wychowanie wraz z rówieśnikami. Co jeszcze można uzyskać w ramach oferty żłobkowej?

  pocket-1506514_640

  Zabawa z dziećmi w przedszkolu

  Wiele dzieci, które w wieku od 1 do 3 lat pozostają w domu, jeśli nie ma rodzeństwa, przez najwcześniejsze lata dzieciństwa nie spędza odpowiednio dużo czasu ze swoimi rówieśnikami. Dzieci widuje na placu zabaw, albo na spotkaniach towarzyskich rodziców, o ile ich przyjaciele czy członkowie rodziny również mają już własne pociechy w podobnym wieku.

  W żłobku jest inaczej. Maluch bardzo wcześnie zaczyna życie w grupie społecznej i jest uczony samodzielności. Dzięki temu jest bardziej zaradny i łatwiej radzi sobie z codziennymi czynnościami. Dobry żłobek powinien zapewnić dziecku dogodne, a co najważniejsze bezpieczne warunki do zabawy. Wszystkie zabawki i wyposażenie wewnątrz żłobka, jak i na przylegającym do niego placu zabaw powinno mieć certyfikat. Zapewnia go np. Żłobek Kum Kum na warszawskiej Woli.

  W placówce powinny być organizowane zajęcia plastyczne i muzyczne, dzięki którym dziecko lepiej się rozwija. Szybciej uczy się swojej ojczystej mowy. Rozwój psychiczny dziecka dla osób prowadzących żłobek i pracujących z dziećmi powinien być traktowany na równi z rozwojem fizycznym. Każdy nauczyciel i wychowawca powinien prezentować indywidualne podejście do każdego dziecka.

  Dodatkowe atrakcje i zajęcia

  Wszechstronna oferta żłobka może obejmować między innymi zajęcia z psychologiem czy logopedą. Co prawda nauka mowy i prawidłowego wypowiadania słów trwa nawet do okresu rozpoczynania szkoły podstawowej, ale jednak już we wczesnym dzieciństwie dzieci mogą pracować z wykwalifikowanym logopedą.

  Ciekawostką w żłobkach są szczególne terapie: bajkoterapia, dogoterapia czy arteterapia – wszystkie trzy są stosowane w żłobku na Woli w Warszawie, a z pełną ofertą tej placówki można zapoznać się na stronie http://www.kum-kum.pl/. Naukowcy dowiedli, że dzieci wychowujący się w rodzinach o uzdolnieniach artystycznych, gdzie maluch dorasta wraz z psem albo tam, gdzie często czyta się bajki, rozwijają się lepiej niż rówieśnicy bez podobnej stymulacji. Jeśli we własnym domu nie możemy mieć psa, być może pies w żłobku będzie namiastką czworonożnego przyjaciela dla naszego syna lub córki.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *