Zajrzyj !

  Zabawa dzieci w ogrodzie – czym się kierować wybierając zabawki i sprzęt do zabawy?

  Autor dnia 8 czerwca 2015

  Każde dziecko potrzebuje wypoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. W ciepłe, letnie dni i nie tylko, świetnym rozwiązaniem jest zabawa na placu zabaw, który zapewnia wiele form aktywności fizycznej. Dzieci spędzające czas na placach zabaw, wśród rówieśników, lepiej się rozwijają i są bardziej kreatywne. Coraz bardziej popularne staje się również stawianie placów zabaw koło domu.

  Rozwój dziecka a zabawa na świeżym powietrzu

  huśtawkaKażdemu rodzicowi zależy na tym, by jego dziecko rozwijało się w prawidłowy sposób. Kluczową rolę w tej kwestii może odbywać zabawa na świeżym powietrzu, najlepiej w ogrodzie lub na placu zabaw, gdzie dziecko będzie posiadało odpowiednią przestrzeń do zabawy. Bardzo istotny jest w związku z tym zakup odpowiednich zabawek ogrodowych lub wyposażenie terenu zielonego wokół domu czy mieszkania, w plac zabaw z dużym wyborem sprzętów do zabawy.

  Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu posiadają wiele zalet dla dzieci. Przede wszystkim pobudzają one rozwój serca, płuc, mięśni i kości, a także dotleniają mózg, co pobudza rozwój komórek nerwowych, usprawniając istniejące między nimi połączenia i wpływając w konsekwencji na odpowiedni rozwój dziecka. Dzięki ruchowi na świeżym powietrzu dziecko poznaje świat z innej perspektywy niż telewizor czy komputer co zmniejsza ryzyko uzależnienia się w przyszłości od wszechobecnego sprzętu elektronicznego. Jeśli pokażemy dziecku odpowiednią drogę, dając także przykład poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach w ogrodzie lub na placu zabaw, zwiększymy szanse na to, że uniknie ono w przyszłości problemów zdrowotnych. Dlatego gdy tylko jest ładna pogoda, trzeba zachęcać dziecko do zabawy na świeżym powietrzu wykorzystując do tego odpowiednie zabawki i sprzęt.

  Czym się sugerować wybierając zabawki dla dzieci do ogrodu?

  Wybierając zabawki dla dzieci do ogrodu, warto jest zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim zabawki te powinny być bezpieczne. Chodzi tutaj zarówno o wykorzystanie w ich produkcji bezpiecznych materiałów, brak ostrych krawędzi, jak i stabilność. Najlepiej wybierać produkty certyfikowane. Dzięki temu uzyskujemy pewność, że dziecko nie zrobi sobie nimi krzywdy.

  Oprócz tego ogrodowe zabawki dla dzieci powinny także zapewniać odpowiedni rozwój ruchowy i intelektualny dziecka. Doskonałym rozwiązaniem są również zabawki ogrodowe, z których może korzystać dwójka lub więcej dzieci jednocześnie. Takie zabawki pozwalają na rozwój społeczny dziecka ucząc kontaktu i współpracy z innymi dziećmi.

  Wśród zabawek do ogrodu idealnych do zabawy w ogrodzie, warto jest wymienić chociażby drewniane i wykonane z tworzyw sztucznych domki, zjeżdżalnie, dmuchane baseny i zamki, a także ruchome pojazdy dla dzieci w formie samochodu, czy lokomotywy. Przykłady zabawek, które można zakupić do ogrodu dla dzieci, znajdują się na stronie internetowej: http://ogrodolandia.pl/dla-dzieci

  Place zabaw czyli idealny sposób na zabawę dzieci na świeżym powietrzu

  bujawkaJeśli chcemy zapewnić dziecku urozmaiconą zabawę, warto jest wybrać się z nim na plac zabaw. Nie zawsze jednak możemy taki plac zabaw znaleźć w najbliższej okolicy, szczególnie jeśli mieszkamy na przedmieściach lub na terenach wiejskich. Posiadając przydomowy ogród można zastanowić się wówczas nad zamontowaniem mini-placu zabaw, a jeśli mamy sąsiadów, którzy też posiadają małe dzieci – nad zakupem i zamontowaniem, po wspólnym sfinansowaniu, nieco większego placu zabaw z większym wyborem sprzętów, w dopasowanej pod względem odległości od domów lub mieszkań wszystkich zainteresowanych rodziców lokalizacji. Przykłady placów zabaw, które można zakupić do ogrodu lub zamontować na terenach zielonych, można znaleźć na stronie internetowej: http://ogrodolandia.pl/place-zabaw

  Place zabaw powinny być wyposażone w sprzęty zarówno do samodzielnej zabawy dziecka, która może się odbywać pod okiem rodzica, jak i do wspólnej zabawy z nami lub innymi dziećmi. Podstawowymi sprzętami, które koniecznie muszą się znaleźć na takim placu zabaw są: zjeżdżalnia z solidną konstrukcją oraz drabinką do wspięcia się na górę, a także huśtawka przymocowana do solidnej konstrukcji. W tej kwestii istnieje wybór pomiędzy zamontowaniem krzesełek do bujania lub huśtawki rodzinnej o dużym siedzisku, na której wraz z dzieckiem może bujać się cała rodzina. Decydując się na zakup mini-placu zabaw, który składa się na huśtawkę ze zjeżdżalnią lub huśtawkę z drabinką wspinaczkową czy schodami, warto jest postawić na konstrukcje wykonane z drewna. Nie tylko posiadają one stylowy wygląd, ale są one także o wiele bardziej bezpieczne dla dzieci niż konstrukcje metalowe.

  Jeśli z placu zabaw będzie korzystała większa ilość dzieci, można zdecydować się na zestawy składające się z większej ilości huśtawek i różnokolorowych zjeżdżalni uzupełnionych dodatkowo o stylowe wieżyczki osłaniające przed słońcem. Większe konstrukcje placów zabaw wyposażone są także w takie w sprzęty urozmaicające zabawę, jak kratownica i liny do wspinaczki czy pobudzający wyobraźnię dziecka pomost. Tak duży wybór sprzętów powoduje, że dziecko się nie nudzi, a my możemy mu pomóc wymyślając co i rusz nowe rodzaje zabaw. Zabawa na takim placu zabaw pozwala zatem nie tylko na rozwój ciała dziecka i wzrost jego kondycji fizycznej, ale także na rozwój dziecka pod względem intelektualnym poprzez pobudzenie myślenia i zachęcenie do kreatywności. Jest to niezwykle ważne pod kątem dalszych etapów życia, czyli szkoły i dorosłości.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *