Zajrzyj !

Dlaczego rowerek biegowy jest lepszy niż tradycyjny ?

Autor dnia 24 lutego 2013

Jazda na rowerze daje dużo radości, a jednocześnie wpływa korzystnie na kondycję zdrowotną. Dlatego rodzice już od najmłodszych lat powinni zachęcać maluchy do tej formy aktywności. Tym bardziej, że dzieci bardzo chętnie przesiadają się z pojazdów czterokołowych (czyt. wózki) na rowerki. I choć jeszcze kilka lat temu standardem były rowery z doczepianymi kółkami, dziś powoli się od tego odchodzi. Tego rodzaju pojazdy zaczynają wypierać rowerki biegowe. Ale czy faktycznie jest to lepsze rozwiązanie ? 

Jedno jest pewne – opanowanie jazdy na rowerze nie należy do łatwych, ponieważ wiąże się z koniecznością utrzymania równowagi. Stąd pojawił się pomysł, by do typowych rowerków doczepiać dodatkowe kółka. Dzięki temu znacznie łatwiej zachować równowagę i pedałować.

Rowerek na czterech kółkach – nie do końca idealne rozwiązanie?

? a to dlatego, że po odczepieniu dwóch pomocniczych kółek dziecko tak naprawdę nadal ma trudności z opanowaniem równowagi. Wychodzi więc na to, że proces nauki jazdy należy zacząć od początku – jednak tym razem już na rowerku z dwoma kółkami. Do tego dochodzi stres, ponieważ samodzielna jazda nie jest wcale łatwa, tym bardziej dla kilkulatka. Kilka nieudanych prób może więc spowodować całkowite zniechęcenie do aktywności na rowerze.

Ponadto musisz mieć świadomość, że o ile jazda na czterokołowcu po prostej drodze nie sprawia żadnych kłopotów, podjazd pod górkę może okazać się sporym wyzwaniem. To samo dotyczy terenów piaszczystych czy bardziej górzystych.

Rowerek biegowy – lepsza alternatywa czterokołowców?

Okazuje się, że rowerki biegowe sprawdzają się znacznie lepiej niż tradycyjne rowerki. Wynika to przede wszystkim z ich konstrukcji oraz możliwości.

Choć rowerki biegowe znane są od stuleci (pierwsze modele pojawiły się w 1817 roku!), to aktualnie podarowano im ?drugie życie?. W ostatnim czasie robią prawdziwą furorę, zyskując zaufanie rodziców.

 

Bezpieczne rowerki biegowe do nauki jazdy dostępne są w sklepie http://kokua.pl/

Rowerek biegowy jest bardzo charakterystyczny – ze względu na prostotę swojej konstrukcji. Pozbawiony jest pedałów, jakiegokolwiek napędu, a nawet hamulca. Jedyne co ma to: rama, kierownica, siodełka i dwa koła. Taka konstrukcja sprawia, że dziecko całą swoją energię wykorzystuje na odpychanie się, podpieranie oraz hamowanie – a to wszystko za pomocą nóg. Jednocześnie powoduje, że nabywanie umiejętności utrzymania równowagi jest dużo łatwiejsze. W ten sposób nauka jazdy nie jest zakłócana przez dodatkowe czynności, dzięki temu jest efektywniejsza.

Z nauki jazdy za pomocą rowerka biegowego mogą korzystać już dwulatki. Bo właśnie z myślą przede wszystkim o najmłodszych powstały takie pojazdy.

Rowerek biegowy – zalety dla dziecka, zalety dla rodziców

Nie ulega wątpliwości fakt, że rowerek biegowy ma mnóstwo zalet – zarówno dla samego dziecka, jak i rodziców.

Prosta konstrukcja rowerka sprawia, że maluch skupia się wyłącznie na nauce jazdy. Co więcej, brak pedałów i konieczność odpychania się od podłoża nogami pozwala na znacznie lepsze opanowanie równowagi. A co za tym idzie – szybszą naukę na większym rowerze. Zdaniem wielu rodziców dziecko, które przesiada się z rowerka biegowego na tradycyjny rower dwukołowy w zasadzie już od razu jeździ samodzielnie.

Niepodważalną zaletą rowerków biegowych jest maksymalny komfort jazdy. Przede wszystkim maluch utrzymuje prawidłową sylwetkę – dziecko siedzi prosto, a nie – jak w przypadku rowerków czterokołowych – jest przechylone do boku. Ponadto rowerki biegowe pozwalają na sprawne pokonywanie trudnych terenów – górzystych czy piaszczystych. Trudności nie sprawia również manewrowanie pomiędzy przeszkodami, ponieważ rowerek biegowy jest niewielki i lekki. To zaś sprawia, że można z niego korzystać nawet w domach – tego natomiast nie dają tradycyjne rowerki.

Dodatkowym plusem jest fakt, że rowerki biegowe niewiele ważą. Średnio ich waga wynosi ok. 3kg. Dla porównania podobnej wielkości rowerek tradycyjny to ciężar nawet 9kg.

Warto, czy nie warto?

Rowerek biegowy to naprawdę świetna inwestycja. Gwarantuje bowiem nie tylko doskonałą zabawę, ale przede wszystkim pozwala na bezstresową naukę jazdy.

Pamiętaj jednak, że rowerek biegowy będący zmodyfikowanym rowerkiem tradycyjnym to nie to samo. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko czerpało z pełnych zalet rowerka biegowego, nie wystarczy bowiem odkręcić pedały.

3 Comments

 1. Ankak

  30 marca 2016 at 20:51

  Rozumiem,że ten tekst jest sponsorowany? dziecko w wieku 2-3 lat nie ma pojęcia o zagrożeniach, a na rowerku biegowym nie jesteśmy w stanie upilnować brzdąca. Ostatnio coraz częściej dzieci na rowerkach biegowych ulegają wypadkom,matka czy też ojciec nie jest w stanie nadążyć na dzieckiem, które raz dwa się rozpędzie i już jest pod samochodem!. Takie rowerki mają rację bytu dla starszych dzieci oraz na pustym placu, gdzie nie ma samochodów itp. Więc zastanówcie się proszę czy bezpiecznie jest zaufać 2 latkowi, że nagle nie zjedzie z chodnika pod jadący ulicą samochód!!

  • Dd

   23 kwietnia 2016 at 10:49

   To się nie jeździ z dziećmi przy ulicy.jest to świetna okazja by uczyć zasad bezpieczeństwa w tym wieku. Mój syn jak miał 2 lata smigal i biegał na rowerku biegowym.

 2. fidziu

  16 maja 2018 at 11:56

  Odgrzeję może kotleta, ale zaobserwowałem to samo zagrożenie co Ankak, a do tego spotkałem już kilka przypadków, że dzieci jeżdżące na rowerkach biegowych mają opory, by wsiąść na rowerek z pedałami.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych – planszówki i pozostałe gry powracają do łask

Gry planszowe były bardzo popularne i przeżywały szczyt swojej popularności na samym początku swojego istnienia, w czasach kiedy gry komputerowe...

Gadżety filmowe coraz bardziej popularne w Polsce!

Każdy szanujący się fan chciałby mieć prawdziwy rekwizyt z planu filmowego. Czasami można je kupić na aukcji, jednak nie wystarczy...

Odzież dziecięca mamatu, czyli wyjątkowe ubrania dla dzieci.

Ubieranie dzieci wbrew pozorom wcale nie jest takie proste.  Z różnych względów trudno jest dostosować odpowiednią odzież dziecięcą na daną porę roku. Nie...

Zamknij