Zajrzyj !

  Dziecko przed komputerem

  Autor dnia 27 lutego 2017

  Komputer to urządzenie, którym potrafią się obecnie posługiwać nawet kilkuletnie dzieci. Ma to swoje zalety, ale również wady. Niekiedy przesadne korzystanie z dobrodziejstw tego urządzenia może mieć negatywne skutki na rozwój emocjonalny małoletnich.

  Niewątpliwie komputer służy dzieciom do nauki, ale w dużej części wykorzystują go także w celach rozrywkowych. Niekiedy czas jaki poświęcają na różnego typu gry znacznie przekracza ten poświęcany edukacji. Ponadto tematyka tych gier bywa bardzo różna, czasami bardzo brutalna. Zabijanie, bijatyki to bardzo powszechne i popularne rodzaje platform, które niestety wybierają dzieci. Fikcja niestety często potrafi mylić się z rzeczywistością i na nią wpływać, zwłaszcza w przypadku młodych umysłów. Dlatego odpowiedzialni rodzice powinni mieć stały nadzór nad czynnościami wykonywanymi przed komputerem przez ich pociechy. Powinni kontrolować jakość i rodzaj wybieranych form rozrywki oraz dozować czas jaki dzieci spędzają przed monitorem.

  Oczywiście istnieją gry przygodowe lub kreatywne, które naprawdę zasługują na uwagę. Rozwijają wiele umiejętności i można je określić mianem edukacyjnych. Opiekunowie muszą także postawić jasne granice, ile czasu dzieci powinny poświęcać na naukę, a ile na przyjemności.

  Internet to ogromna baza wiedzy i możliwości. Jednakże na dzieci czyha tam także wiele zagrożeń. Rodzic jako osoba odpowiedzialna za swoje dziecko musi mieć świadomość, że w sieci można znaleźć dosłownie wszystko, nie zawsze to co jest odpowiednie dla najmłodszych. Ponadto tak powszechne obecnie portale społecznościowe dają perspektywy do nawiązywania kontaktów niekiedy z całkiem obcymi ludźmi. Warto jest zatem zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie, dzięki któremu dorośli mogą mieć wgląd w to, co robi ich dziecko w sieci. Istnieje także możliwość zablokowania konkretnych stron. Takie postępowanie nie jest ograniczaniem wolności małoletnich, a jedynie formą pomocy i dbania o ich bezpieczeństwo.

  Jeden komentarz

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *