Zajrzyj !

  Gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych – planszówki i pozostałe gry powracają do łask

  Autor dnia 10 listopada 2015

  Gry planszowe były bardzo popularne i przeżywały szczyt swojej popularności na samym początku swojego istnienia, w czasach kiedy gry komputerowe nie były aż tak bardzo rozpowszechnione. Obecnie można jednak zauważyć, że wracają one do łask i powiększa się grono ich zwolenników. Należy zauważyć przede wszystkim, że gry takie posiadają wiele zatem: uczą spostrzegawczości, pomagają rozwijać charakter, uczą cierpliwości, pomagają kreatywnie spędzać czas. W ostatnich latach gry planszowe są również coraz częstszym prezentem okolicznościowym zwłaszcza wśród przyjaciół.
  10-671402_0 10-671423_0 10-942750_0

  (foto.: http://maxzabawki.pl/)

  Trzeba zauważyć, że gra nie jest równa grze dlatego producenci dzielą je na odpowiednie kategorie: wiekowe czy tematyczne. Gry różnią się między sobą również ilością osób, które mogą w danej grze uczestniczyć.
  Gry planszowe i inne gry podobne przeznaczone są już dla kilkuletnich dzieci. Zazwyczaj stosuje się tu zasadę ?od lat 3? aby dziecko mogło bezpiecznie uczestniczyć w takiej grze. Do najpopularniejszych gier dla najmłodszych w ostatnim czasie należą: ?Gra na dobranoc?, w której trzeba położyć zwierzęta spać wykonując przy tym różnego rodzaju zadania związane z historiami i bajkami dla dzieci oraz ?Gdzie jest Nemo?, w której należy pomóc małej rybce dotrzeć do Taty uważając przy tym na niebezpieczeństwa jakie czekają na graczy po drodze.
  Powyżej przedstawione przykłady gier pokazują pozytywny wpływ tego typu rozrywki na dzieci od najmłodszych lat. Dzieci uczą się nie tylko kreatywności ale przede wszystkim przenoszą wzorce zachowania z gry na prawdziwe życie, co jest istotną rolą takich gier.

  Gry dzielą się na różne kategorie. Na rynku można znaleźć zarówno gry proste, jak i skomplikowane. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami poleca się gry proste takie jak na przykład ?Chińczyk? gdzie zadaniem jest przeprowadzenie pionków od startu do mety poprzez rzucanie kostką i przesuwanie się o taką ilość pól ile jest oczek na kostce.

  10-244730_0 10-715585_0 10-944301_0
  (foto.: http://maxzabawki.pl)

  Trudniejszymi grami, które przeznaczone są dla starszych osób jest ?Eurobiznes? lub ?Monopoly? ? bardzo popularne od lat i chętnie wybierane przez klientów sklepów zabawkowych. Jest to gra typowo towarzyska ponieważ im więcej osób w niej uczestniczy tym ciekawiej przebiega gra. Uczy ona umiejętności biznesowych, kalkulacji oraz negocjacji ? można kupować, sprzedawać różnego rodzaju obiekty, wymieniać się i targować. Ponadto jest to bardzo ciekawa gra, nawet kilka godzin przy planszy nie sprawi, że towarzystwo będzie znudzone. Gra Monopoly wydana została w wielu wersjach ? również w wersji Junior dzięki czemu dzieci od najmłodszych lat mogą uczestniczyć w tego typu zabawie, a gdy podrosną będą królować w tradycyjnym Monopolu. DO najbardziej rozbudowanych gier, należą te w które gra młodzież jak i osoby dorosłe. należą do nich duże światowe tytułu oparte m.in. na Grze o tron, Spartacusie, Zewie Cthulu i innych. Wielostronicowe instrukcje, stosunkowo skomplikowane i mnogie zasady, do tego niekiedy wersje gry tylko w języku angielskim – mimo wszystko tytuły te są niezwykle atrakcyjne dla graczy.

  10-603878_0 10-634886_0 10-690405_0
  (foto.: http://maxzabawki.pl oraz http://idealneupominki.pl)

  Największą grupę na rynku stanowią gry rodzinne, do nich można zaliczyć między innymi: ?Pingwiny w akcji?, ?Budowa zamku? czy ?Bingo?. Powyższe gry oprócz ciekawego spędzenia czasu spełniają również inną rolę ? budują więź między członkami rodziny czy przyjaciółmi. Nic nie cieszy tak bardzo i jednocześnie nie zbliża jak  spędzenie ze sobą czasu poprzez wspólną zabawę.

  4 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *