Zajrzyj !

  Jak prać pościel dla dzieci?

  Autor dnia 3 grudnia 2015

  Skóra niemowlaka jest niezwykle delikatna i narażona na różnego rodzaju podrażnienia. Nieodpowiedni materiał, drażniący proszek do prania – mogą spowodować uczulenia. Zobacz jak uniknąć takich problemów i jak odpowiednio prać pościel dziecięcą.

  Mimo że noworodki nie wymagają sterylnej czystości wokół siebie, istnieje kilka zasad, o których świeżo upieczeni rodzice nie mogą zapomnieć. Wiele z nich dotyczy sposobu prania pościeli dziecięcej. Kwestia ta jest bardzo ważna, gdyż maluszek spędza wiele godzin w łóżeczku i jego skóra jest wtedy narażona na kontakt z wieloma szkodliwymi czynnikami.

  Pierwsze pranie po zakupie

  Nawet jeżeli wydaje nam się, że pościel dla niemowląt tuż po zakupieniu nie wymaga prania, jesteśmy w błędzie. Wyprać należy zarówno poszewki, jak i wypełnienie pościeli. Najlepszym wyborem jest więc pościel dla dzieci wykonana z naturalnych materiałów, które nie niszczą się w pralce i są odporne na wysokie temperatury. Zwykle poleca się więc wybór bawełny organicznej w stonowanych kolorach.

  przybornik do łóżeczka Szwalnia Snówfot. szwalniasnow.pl/produkt/przybornik-do-lozeczka

  Uwaga na barwniki

  Wbrew pozorom wybór koloru pościeli jest ważny nie tylko ze względu na płeć dziecka czy upodobania rodziców, ale i z powodu barwników, jakie są wykorzystywane podczas produkcji. Ostre i ciemne barwy są z reguły bardziej szkodliwe od jasnych, dlatego też pościel w kolorze karmazynowym lub z granatową aplikacją powinna być wyprana przed pierwszym założeniem co najmniej dwa razy. W ten sposób można zyskać pewność, że z tkaniny został usunięty nadmiar farby oraz środków zabezpieczających ją przed ścieraniem się tuż po zakończeniu produkcji. Dlatego też tak ważne jest, aby kupowane produkty wykonane były z atestowanych tkanin, m.in. z certyfikatem ?Tekstylia godne zaufania? OEKO?TEX? Standard 100. Jest on dowodem na to, że nie zawierają one toksycznych składników.

  Temperatura

  Z reguły zaleca się, by pościel dziecięca była prana w 90 stopniach. Nie jest to jednak konieczność. Do usunięcia wielu bakterii, pleśni oraz wirusów wystarczająca jest bowiem temperatura 60 stopni, którą rekomenduje większość producentów pościeli dziecięcej. Warto jednak zaznaczyć, że po wypraniu pościel powinna być bezwzględnie prasowana, by zabić znajdujące się na niej roztocza oraz jaja pasożytów, którymi bardzo często zarażają się dzieci.

  kocyk minky Szwalnia Snówfot. szwalniasnow.pl/minky

  Proszek tylko hipoalergiczny

  Pediatrzy i położne zalecają też, by do prania poszewek i wypełnień używać jedynie hipoalergicznych proszków do prania. Powinny być one przystosowane dla dzieci od 1. dnia życia. Należy zwrócić uwagę, by w ich składzie nie było fosforanów, dodatkowych środków zmiękczających oraz substancji zapachowych. Wszystkie te czynniki są bowiem silnie uczulające i mogą powodować pojawianie się u dzieci alergii oraz atopowego zapalenia skóry. Piorąc pościel, należy też pamiętać o tym, by wypłukać ją podwójnie w celu usunięcia ewentualnych pozostałości detergentu.

  3 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *