Zajrzyj !

    Jak zaplanować płeć dziecka?

    Autor dnia 20 sierpnia 2017

    Niektórym rodzicom obojętnie, jakiej płci dziecko się urodzi – ważne, żeby było zdrowe. Są jednak i tacy, którzy skrycie marzą o chłopczyku lub dziewczynce. Czy możemy wobec tego zaplanować płeć dziecka?

     Płeć dziecka decyduje się już w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową. Potem jedynie płód kształtuje się zgodnie z wcześniejszą „zaprogramowaną” płcią. W związku z tym może wydawać się, że zaplanowanie płci dziecka nie jest możliwe – to, czy na świecie pojawi się chłopiec, czy dziewczynka, tak naprawdę może być dziełem przypadku.

    Niemniej jednak są metody na to, aby z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem zaplanować płeć malucha. Niektóre z nich są wysoce skuteczne, ale za to dość drogie. Inne z kolei mniej kosztowne, naturalne, ale też mniej pewne.

    Nowoczesne planowanie płci dziecka – selekcja plemników i zarodków podczas in vitro

    Zasadniczo nauka jest w stanie zaproponować nam tylko dwie skuteczne metody pozwalające na zaplanowanie płci dziecka – to selekcja plemników oraz metoda in vitro.

    Selekcja plemników jest metodą polegającą na ich sortowaniu zgodnie z techniką Microsort. Dzielenie odbywa się z użyciem cytometrów przepływowych, które przy selekcji biorą pod uwagę różnice masy DNA. Plemniki „męskie” z chromosomami Y są lżejsze, z kolei te z chromosomami X, czyli „damskimi” są cięższe. Skuteczność takiej właśnie metody wynosi około 80% w przypadku chłopców, z kolei dla dziewczynek około 85-90%. Niestety, technika selekcji plemników jest bardzo droga i jeszcze nie jest szeroko dostępna.

    Bardziej powszechne jest za to zapłodnienie in vitro. Wówczas szansa na urodzenie dziecka określonej płci jest jeszcze większa – wynosi 100%, ponieważ dochodzi do selekcji odpowiednich zarodków tworzących się z połączenia komórki jajowej i plemnika. Trzeciego dnia od momentu dokonania zapłodnienia pozaustrojowego, gdy zarodek ma 8 komórek, dokonuje się analizy pod kątem profilu chromosomalnego, co pozwala na określenie płci. wówczas selekcjonuje się odpowiednie zarodki, w tym także można dobrać je pod kątem płci.

    Selekcja zarodków określonej płci może budzić moralny sprzeciw, ale warto pamiętać też o tym, że istnieją ku temu wskazania medyczne. Przykładowo mogą być to choroby takie jak hemofilia czy dystrofia mięśniowa Duchenne dotykające jedynie chłopców.

    Naturalne planowanie płci dziecka – odpowiednia dieta, metoda Selnas i metoda owulacyjna

    Alternatywą dla powyższych są naturalne metody zaplanowania płci dziecka – jak już wspomnieliśmy, są one mniej pewne, ale nie wiążą się z dylematami moralnymi czy wysokimi kosztami.

    Przede wszystkim można postawić na specjalną dietę, ale musimy pamiętać o tym, że nie ma dowodów naukowych łączących płeć dziecka z dietą matki. Metoda ta wskazuje, że dieta bogata w wapń i magnez, czyli w nabiał, potrawy mączne, czekoladę, rośliny strączkowe pomaga w urodzeniu dziewczynki. Powinniśmy jednak unikać soli. Gdy chcemy mieć synka, wówczas powinniśmy jeść potrawy słone, dużo ryb, mięsa, pomidory, ziemniaki. Powinniśmy zrezygnować z kolei z czekolady, nabiału, orzechów czy pieczywa pełnoziarnistego.

    Metoda Selnas opiera się z kolei na potencjale elektrycznym plemników X i Y. Plemniki X są naładowane dodatnio, natomiast plemniki Y są naładowane ujemnie. Z kolei potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się – w niektóre dni przyciąga plemniki Y, w inne plemniki X. Wówczas kobieta musi stworzyć specjalny kalendarz cykli polaryzacji. Metodę tę stworzył Patrick Schoun, który wskazuje, że jego ma ona 98% skuteczności. Więcej informacji o tej metodzie można znaleźć on-line. Nie sprawdza się ona jednak u kobiet z nieregularnymi cyklami.

    W końcu metoda owulacyjna, inaczej metoda Shettlesa, opiera się na założeniu, że plemniki „damskie” są większe i poruczają się wolniej, ale mogą przetrwać dłużej w drogach rodnych kobiety. Z kolei te „męskie” są szybsze i mniejsze, ale mało odporne. Metoda ta wskazuje, że zapłodnienie powinno odbyć się w konkretnym momencie cyklu. Gdy para chce mieć chłopca, wtedy zapłodnienie powinno mieć miejsce jak najbliżej owulacji.

    Bibliografia:

     

     

    Napisz komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *