Zajrzyj !

  Jaki telefon dla dziecka – smartfon czy tradycyjny telefon – co wybrać dla dziecka?

  Autor dnia 27 marca 2015

  W dzisiejszych czasach wielu rodziców chce pozostawać w stałym kontakcie ze swoimi dziećmi, gdy te wychodzą na podwórko, do kolegów czy nawet jadą na kolonie. W tym celu rodzice kupują swoim pociechom telefony komórkowe bądź smartfony. Jednak często mają problem z decyzją czy kupić dziecku tradycyjny telefon komórkowy, czy jednak zdecydować się na smartfon.

  142591756426978700

  Smartfony powoli wypierają z rynku tradycyjne telefony komórkowe, dzięki mnogości funkcji i relatywnie niskiej cenie są bardziej atrakcyjne niż standardowe urządzenia. W ofertach operatorów telekomunikacyjnych już prawie nie ma zwykłych komórek, natomiast w ofercie abonamentowej można dostać dobry smartfon już za złotówkę. Ale co będzie lepsze dla dziecka?

  Smartfony dają niemal nieograniczony dostęp do internetu. W przypadku starszych dzieci, nawet jeżeli wyłączymy dostęp do sieci, to i tak potrafią go ponownie włączyć. To samo dotyczy kontroli rodzicielskiej. Rozgryzienie czy podpatrzenie hasła rodziców nie jest tak trudne jak nam, dorosłym się wydaje. Z kolei dostęp do sieci ma także swoje plusy ? umożliwia lokalizację telefonu, śledzenie jego pozycji na mapie (po zainstalowaniu specjalnych aplikacji).

  Niestety największą wadą smartfonów jest ich bateria, która rzadko kiedy trzyma dłużej niż dwa dni. Biorąc pod uwagę, że niemalże każde dziecko oprócz dzwonienia i smsowania będzie również grać czy korzystać z różnych aplikacji na swoim urządzeniu to bateria stosunkowo szybko się rozładuje uniemożliwiając nam nawiązanie kontaktu telefonicznego z dzieckiem. Pod tym względem lepsze są tradycyjne telefony, gdyż w nich bateria wytrzymuje znacznie dłużej. Również na korzyść zwykłych telefonów przemawia fakt, że dziecko posiadające zwykłą komórkę jest mniej narażone na kradzież urządzenia niż dziecko z markowym smartfonem.

  Wybierając odpowiednie urządzenie należy również wziąć pod uwagę wiek dziecka. Jeżeli sprezentujemy nastolatkowi zwykły telefon, narazimy go na wyśmiewanie w szkole. Presja rówieśnicza w wieku nastoletnim jest ogromna, a niestety w dzisiejszych czasach markowy smartfon to niemalże część wyprawki szkolnej pierwszaka. Istnieje także możliwość, że nastolatek nie będzie z niego korzystał, a wiadomo, że naszym celem jest przebywanie w stałym kontakcie telefonicznym z dzieckiem

  Kupując dziecku jakiekolwiek urządzenie mobilne czy to będzie tablet, smartfon, czy też zwykły telefon należy się kierować przede wszystkim wiekiem dziecka. Nie warto kupować kilkulatkowi smarfona za kilka tysięcy, gdyż jest duża szansa, że dziecko szybko zepsuje bądź zgubi urządzenie. Małe dzieci nie potrafią odpowiednio dbać o delikatny sprzęt. Posiadając drogie urządzenie kilkulatek staje się również łatwym celem dla potencjalnych złodziei. Natomiast kupno nastolatkowi starej Nokii również jest nieco chybionym pomysłem. Funkcjonalność powinna być odpowiednio dopasowana do wieku dziecka. A kiedy kupić dziecku telefon? Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Jest to indywidualna decyzja rodziców.

  2 Comments

   Napisz komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *