Zajrzyj !

  Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz dziecko na sesję zdjęciową

  Autor dnia 16 stycznia 2015

  Kiedy umówić się na sesję dziecięcą? Termin zależy od kilku czynników. Jeśli chcesz sfotografować noworodka, sesja nie może odbyć się później niż dwa tygodnie po porodzie. Do tego czasu maluszki większość czasu przesypiają, są plastyczne i można je łatwo ułożyć. W tym wieku nie będą nam przecież pozować jak modelki 🙂 Zdjęcia niemowlaczków są bardzo słodkie, niewinne i unikalne, bo to przecież kwestia kilku tygodni i mały człowieczek zmienia sie niewiarygodnie!

  fotografia_dzieci

  Jeśli Twoje dziecko jest starsze, również śmiało możesz przyjść z nim na sesję zdjęciową! Pamiętaj jednak, że małe dzieci nie zawsze mają cierpliwość i nie warto męczyć ich przedłużającymi się ujęciami. Dobry fotograf szybciej uchwyci odpowiednie kadry. U dzieci ważna jest spontaniczność, nie pozowanie, więc nie można doprowadzić do momentu, kiedy maluch się znudzi. Jako rodzic możesz pomagać podczas sesji. Twoja pociecha będzie zwracać uwagę na Twój głos, do którego jest przyzwyczajona, będzie czuć sie bezpiecznie w Twojej obecności. Na początku potrzeba chwili, aby dziecko mogło przyzwyczaić się do obcego człowieka z dziwnym narzędziem zwanym aparatem 🙂

  Kilkuletnie dziecko rozumie już wiele więcej i może skupić swoją uwagę na pozowaniu. Oczywiście, ważne są również te spontaniczne ujęcia, ale może się okazać, że w Twoim dziecku drzemie potencjał modela! I jeśli pozowanie przychodzi naturalnie – korzystajmy z tego!

  Jak wygląda sesja dziecięca?

  Lepiej zapytać – jak może wyglądać taka sesja. Każde takie spotkanie jest inne. Inne dziecko, inne oczekiwania rodzica, itd. Warto przedstawić fotografowi swoje pomysły, klimat, jaki chciałoby się uzyskać. Jeśli myślisz o sesji już od jakiegoś czasu, zbieraj inspiracje dotyczące fotografii dziecięcej. Nic, tak jak obrazki, nie ułatwi komunikacji między Tobą a profesjonalistą. Przykładowe zdjęcia znajdziesz tutaj http://www.goodchoice.com.pl/sesja-ciazowa/.

  Jeśli Twoja pociecha ma już jakieś zainteresowania, lubi malować, grać w piłkę, czytać książki – wspomnij o tym! Akcesoria czy inscenizowana scenka ułatwi pozowanie i pozwoli dziecku oswoić się z aparatem. „Przyłapane” przy pracy będzie wyglądać naturalnie, a przy okazji będzie mieć mnóstwo zabawy! Dzieci szybko zaczynają się nudzić, więc dobrze zafundować kilka scenek rodzajowych, ale nie za wiele, aby nie zmęczyć.

  Jak przygotować się na sesję dziecięcą?

  Wiele znaczy także stylizacja. Nie wszystko, co wygląda dobrze w rzeczywistości, będzie korzystnie prezentować się na zdjęciach. Wybieraj ubrania o ciekawej fakturze, wzorach, mocnych kolorach. A jeśli są stonowane, niech nie będą „czarno-czarne”, bo cała sylwetka „zleje się” w niekształtną całość. Zabierz ze sobą akcesoria – krawaty, muszki, opaski, kokardy, różdżki, itd. Przydadzą się nawet ulubione zabawki! Unikaj jedynie tych zdekompletowanych. Na co dzień takie szczegóły nie rzucają się w oczy, ale na zdjęciach akcesoria są szczególnie wyłapywane. Jeśli przygotowanie do sesji to dla Ciebie zbyt wiele, zaangażuj stylistkę, która zajmie się wszystkim! Większość fotografów współpracuje ze specjalistkami, które mogą zorganizować odpowiednie ubrania, dodatki, podsunąć pomysły, o których nie myślałaś. Nie wszystkie stylizacje będą dobre na co dzień, dlatego być może nie będziesz mieć stroju kotka dla swojej córeczki, ale stylistka może „wyczarować” taki nawet na jeden raz! W końcu sesja zdjęciowa jest oderwaniem od rzeczywistości, ciekawym doświadczeniem i nie musi być do końca standardowa i codzienna.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *