Zajrzyj !

Emolienty dla niemowląt i dzieci- kiedy warto po nie sięgać?

Autor dnia 27 maja 2014

Skóra noworodków i niemowląt znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Jest dużo cieńsza, a przez to bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, przesuszenie i infekcje. Właściwa pielęgnacja tak wrażliwej skóry wymaga stosowania kosmetyków o działaniu emoliencyjnym. Dzięki nim na powierzchni naskórka wytwarza się warstwa lipidowa, chroniąca przed utratą wilgoci, a do głębszych warstw skóry napływa woda, zapewniająca właściwe nawilżenie. Szeroki wybór produktów o takich właściwościach sprawia, że można ich używać w różnych sytuacjach.

dziecko

1. Do kąpieli

Najbezpieczniejszymi środkami, w których można kąpać noworodki i niemowlęta są właśnie emolienty. Kąpiel z ich dodatkiem chroni skórę przed nadmierną suchością, podczas gdy zwykłe mydła nie mają takiej własności. Warto pamiętać, aby woda w wanience miała temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała. Zbyt ciepła może uszkadzać ochronny płaszcz lipidowy na skórze. Kąpiel z dodatkiem emolientu powinna trwać dłużej, niż zwykła kąpiel. Właściwy czas to ok. 10 minut. Po kąpieli powinno się osuszyć ciało dziecka przez przykładanie miękkiego ręcznika. Intensywne wycieranie może zetrzeć ze skóry ochronną warstwę emolientu. Następnie można posmarować skórę kremem lub balsamem o działaniu natłuszczającym, aby wzmocnić korzystne działanie emolientu dodanego do kąpieli.

2. W profilaktyce i leczeniu atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przypadłością, która częściej dotyczy dzieci, niż dorosłych. Podłożem tej dolegliwości jest alergia na jeden lub kilka alergenów. Najbardziej charakterystycznym objawem AZS jest suchość skóry, prowadząca do podrażnienia, zaczerwienienia, a w skrajnych przypadkach nawet do infekcji. Skłonność do atopii częściej występuje u dzieci, których rodzice są alergikami oraz u dzieci z astmą. W codziennej pielęgnacji skóry zmienionej przez AZS najlepiej sprawdzają się emolienty. Ich używanie redukuje suchość skóry, łagodzi zaczerwienienie i świąd oraz chroni przed zakażeniami florą bakteryjną, bytująca na skórze. Bardzo istotne jest regularne stosowanie, nie tylko podczas zaostrzenia objawów, ale też po ich ustaniu. Pozwoli to na uniknięcie nawrotów choroby.

3. W każdym przypadku suchej skóry

Suchość skóry u niemowląt i dzieci nie zawsze musi być związana z atopowym zapaleniem skóry. Często stan ten pojawia się bez wyraźnej przyczyny i znika po krótkim czasie bez żadnych konsekwencji dla zdrowia. Wprawne oko lekarza pediatry lub alergologa jest w stanie odróżnić pospolite wysuszenie skóry od atopii. Rozwiązaniem tego problemu także może być regularne stosowanie emolientów. Dzięki nim skóra jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona, a przez to chroniona przed utratą wody. Stosowanie emolientów już po ustąpieniu suchości regeneruje skórę i zapobiega ponownemu jej powstawaniu.

4. Na problemy z suchą skórą głowy.

Specjalistyczne linie emolientów zawierają preparaty do stosowania także w innych dolegliwościach skórnych. W serii Emolium (http://www.nowafarmacja.pl/dermokosmetyki/emolium) można znaleźć środki do stosowania na suchą skórę głowy: szampon nawilżający oraz emulsję na suchą skórę głowy. Nadają się one zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Problemy tego rodzaju zdarzają się u niemowląt stosunkowo rzadko i mogą być konsekwencją atopowego zapalenia skóry. Szampon Emolium może być stosowany także do zwykłej pielęgnacji włosów i głowy dzieci powyżej 3 miesiąca życia.

fot. by Nathan Jones via flickr.com, creative common licence

2 Comments

  1. Anna

    7 kwietnia 2015 at 10:30

    Przydatny artykuł, warto też pamiętać aby zadbać o odpowiednią dietę dziecka, ostatnie badania międzynarodowe wykazują, że różne alergie powodują też spalimy silników diesel.

  2. Dambo

    28 listopada 2017 at 16:03

    Mój maluch ma skórę bardzo suchą i wrażliwą dlatego stosuję do kąpieli emulsje Eloderm świetnie nawilża i łagodzi.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy skakanie na trampolinie to bezpieczny sport?

Trampolina to coraz bardziej popularny sport w polskich domach. Coraz częściej można go spotkać zarówno w pomieszczeniach, jak i prywatnych...

Szukasz filmu w kinie? Zamiast niego zabierz dziecko do teatru !

Od czasu, w którym w każdej większej miejscowości znajduje się multipleks, chodzenie do kina stało się jedną z najbardziej popularnych...

Z dzieckiem też możesz!

Żyjesz pełnią życia, jesteś aktywna, masz pasję, lubisz podróżować. Potem nadchodzi ten moment, zakładasz rodzinę, rodzisz dziecko i… Koniec z...

Zamknij