Zajrzyj !

  Plusy zabawek edukacyjnych

  Autor dnia 20 października 2012

  Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko przeżyło swoje dzieciństwo beztrosko, a jednocześnie rozwijało się i poszerzało wiedzę oraz różnorodne umiejętności. Jak się okazuje nasi podopieczni najwięcej i najchętniej uczą się poprzez zabawę. Wtedy bardzo łatwo zapamiętują, wyrabiają w sobie pewne pozytywne odruchy bezwarunkowe, a jednocześnie mają mnóstwo radości. Warto więc zabiegać o to, aby zabawki wpływały w jak największy sposób nie tylko na rozwój mentalny naszego dziecka, ale również emocjonalny, fizyczny czy manualny. W tym celu niezwykle przydatne mogą okazać się zabawki edukacyjne.

  Zabawki edukacyjne funkcjonują w różnorodnych formach: puzzli, mat, gier itp. Ich priorytetowym celem jest łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli zabawy i nauki. Tego typu akcesoria wpływają w bardzo dużym stopniu na rozwój dziecka, szczególnie pod względem intelektualnym. Sprawdzają się tu różnorodne rodzaje zabawek, zarówno gry planszowe, jak i komputerowe. Wszystkie jednak powinny być dostosowane do wieku dziecka oraz jego umiejętności. Nieodpowiednio dobrane zabawki pod tym względem mogą być zupełnie nieprzydatne edukacyjnie – będą za trudne budząc w dzieciach frustrację i zniechęcenie, albo zbyt łatwe i nie będą wpływać na ich rozwój. W tym przypadku liczy się więc czujność rodziców, ich umiejętność oceny zdolności podopiecznego oraz zdrowy rozsądek. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo ciekawe edukacyjne gry planszowe dla całych rodzin, w które mogą grać zarówno dzieci, jak i dorośli. To sposób na doskonałą zabawę i również na lepszą rodzinną integrację! Dzięki integracji z rodzicami dziecko na pewno będzie bardziej z nimi zżyte i ufne wobec nich. Ma to nie mniej pozytywny wpływ na relacje z innymi dorosłymi, np. nauczycielami czy wychowawcami.

  Ogromną zaletą zabawek edukacyjnych jest fakt, że w dużym stopniu przybliżają one dziecku rzeczywistość oraz kształtują w nim umiejętności społeczne. Dzięki różnego rodzaju grom edukacyjnym znacznie szybciej będzie asymilowało się z różnymi grupami społecznymi w swoim życiu i jednocześnie dowie się, jakie zachowania są wśród ludzi pochwalane, a jakie niezbyt mile widziane. Może tego uczyć np. niezwykle pomysłowa gra pod tytułem „Dobre wychowanie”, która pozwala wypracować u młodych uczestników zdolności do oceny swojego postępowania oraz zachowań innych osób z ich otoczenia. W ten sposób łatwiej będzie im też nauczyć się empatii i zrozumieć wymagania, jakie na co dzień stawiają przed nimi rodzice w domu oraz pedagodzy w szkole czy przedszkolu.

  Każdy rodzic, który świadomie pragnie wpływać na rozwój swojego dziecka, powinien wybierać zabawki, które będą uniwersalne, a jednocześnie wszechstronne i kreatywne. Obecnie tego typu akcesoria są dostępne w większości tradycyjnych sklepów. Warto również zapoznawać się z asortymentem sklepów internetowych. Ale podczas dokonywania wyboru pamiętać należy, że nie wszystkie zabawki są równie wartościowe dla malucha. Warto jednak zwrócić uwagę np. na puzzle edukacyjne. Wybór puzzli edukacyjnych jest różnorodny, dostosowany do wieku, a także upodobań maluchów. Producenci oferują nam np. duże, piankowe puzzle przeznaczone przede wszystkim dla najmłodszych, jak również modele w odpowiednio mniejszych rozmiarach dla nieco starszych dzieci. To wielka radość dla każdego dziecka, a jednocześnie świetny sposób na jego rozwój mentalny.

  Obecnie na rynku takie puzzle występują w różnych wersjach tematycznych. Wielu producentów tworzy puzzle edukacyjne, inspirując się najbardziej popularnymi kreskówkami, dlatego też niejednokrotnie możemy znaleźć układankę z wizerunkiem ulubionych animowanych bohaterów naszego dziecka. Z takiego prezentu będzie ono z pewnością niezwykle zadowolone. Wśród różnorodnych zabawek, jakie oferujemy naszym dzieciom, warto posiadać również takie, którymi będziemy mogli bawić się wraz z nimi. W tym przypadku doskonale sprawdzają się właśnie puzzle, a także różnego rodzaju gry edukacyjne np. planszowe. To świetna okazja na doskonałą zabawę w gronie rodzinnym. To również sposób na to, aby nasi podopieczni wspólnie bawili się ze swoimi rówieśnikami, ucząc się tym samym działania w grupie, a także zdrowej rywalizacji.

  Na rynku istnieje obecnie bardzo szeroki wybór różnego rodzaju atrakcyjnych zabawek. Nie wszystkie są jednak pożyteczne i bezpieczne, nie każda z zabawek ma też dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Warto więc zwracać uwagę przede wszystkim na niezawodne zabawki edukacyjne, które sprzyjają zabawie i rozwojowi dziecka na różnych płaszczyznach.

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *