Zajrzyj !

  Dziecko w piaskownicy, czyli twórcze zabawy w piasku

  Autor dnia 8 marca 2013

  Plac zabaw jest dla dzieci tym, czym dla rodziców centrum handlowe lub kawiarnia. Jest miejscem spotkań z rówieśnikami. Pociecha ma bowiem możliwość poznawania swoich rówieśników i ciekawej zabawy w ich gronie. Nie wiedzieć czemu maluchy szczególnie upodobało sobie piaskownicę. I słusznie, ponieważ zabawa w takiej formie ma wiele zalet. Pamiętaj jednak, że korzyści są jeszcze większe, jeśli pociecha posiada odpowiednie zabawki.

  Piaskownica jest istnym rajem dla maluchów. Dzieciaki spędzają tam wiele godzin na budowaniu zamków z piasku, przekopywaniu tunelu czy stawianiu babek piaskowych. I warto im na to pozwalać, ponieważ?

  ? zabawa w piasku to wiele korzyści

  Miej świadomość, że zabawy w piaskownicy stwarzają możliwość nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi, pozwalają na wchodzenie w różne interakcje społeczne. A to dlatego, że w jednej piaskownicy bawią się pociechy w różnym wieku. Taka zabawa jest zatem świetną lekcją życia, gdzie na porządku dziennym są konflikty o grabki czy wiaderko.

  Piaskownica to również rozwijanie kreatywności. Piasek jest takim ?tworzywem?, które daje wiele możliwości. Na suchym piasku można rysować wzory, można go grabić, przesypywać do pojemnika. Piasek mokry można uklepywać, budować z niego babki, zamki. Zabawa z piaskiem pozwala na kreatywność oraz rozwija wyobraźnię przestrzenną.

  Piasek pozwala na kształtowanie czynności manualnych. Pozwala na wypracowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, zręczności oraz precyzji.

  Zabawa w piaskownicy wpływa korzystnie na rozwój inteligencji. Już dawno dowiedziono bowiem, że czynności manualne rozwijają mózg, stymulując powstawanie nowych połączeń między neuronami. Oznacza to więc, że stawianie babek z piasku nie tylko usprawnia rączki, ale również czyni główkę dziecka mądrą.

  Jak urozmaicić zabawę w piaskownicy?

  Piasek, z uwagi na swoją plastyczność, daje wiele możliwości nawet bez posiadania jakichkolwiek zabawek. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie, dzięki któremu zabawa w piaskownicy będzie bardziej urozmaicona.

  Podstawą są oczywiście: wiaderko, łopatka i grabki. W piaskownicy nie powinno zabraknąć również ciekawych foremek umożliwiających stawianie babek z piasku.

  komplet do piasku

  Dobrym pomysłem mogą okazać się gotowe zestawy (wiaderko, łopatka, grabki, foremki, sitko, konewka), dające szeroki pole do popisu. Taki komplet znajdziesz na stronie http://szkolnis.pl/pl/p/Komplety-z-konewka/464.

  Do piaskownicy warto zabrać także inne zabawki. W zasadzie nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Ciekawym rozwiązaniem mogą być młynki do piasku, które pozwalają na obserwacje przesypywania się piasku przez kolorową zabawkę.

  młynek do piasku

  Taki młynek, stanowiący doskonałe uzupełnienie zabaw w piaskownicy znajdziesz w sklepie szkolnis.pl.

  Do piaskownicy zabierzcie z dzieckiem również specjalne pojazdy. Posiadają one najczęściej ruchomą wywrotkę, która pozwala na wygodne wysypywanie piasku. Ponadto dzięki nim maluch będzie mógł swobodnie przewozić ?surowiec? z jednego miejsca na drugie.

  samochód do piasku

  Do piaskownicy warto zabierać samochody odpowiedniego do tego przystosowane – bez mechanizmów. Dzięki temu nawet wtedy, gdy piasek dostanie się do środka, nie spowoduje uszkodzenia pojazdu. Specjalne auto do piaskownicy, wyposażone dodatkowo w komplet z grabkami i foremkami znajdziesz tutaj: http://szkolnis.pl/pl/p/Pojazdy-do-piaskownicy/461.

  Wybierając zabawki do piaskownicy pamiętaj, by umożliwiały łatwe ich wyczyszczenie.

  Zadbaj o bezpieczeństwo

  Teoretycznie zabawa w piasku nie stwarza większego zagrożenia. Musisz jednak liczyć się z tym, że piasek może stanowić siedlisko drobnoustrojów, przenoszonych choćby wraz ze zwierzęcymi odchodami (nawet jeśli place zabaw są zamknięte dla psów, każdy kot a tym bardziej ptak może pozostawić po sobie ?pamiątkę?).

  Chcąc zatem uchronić malucha pilnuj, by nie wkładał brudnych rąk do buzi. Ponadto – zawsze po powrocie do domu – swoje pierwsze kroki niech dziecko skieruje do łazienki i dokładnie umyje rączki. Koniecznie ciepłą wodą z mydłem!

  Napisz komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *