Zajrzyj !

    Jak samodzielnie zbudować plac zabaw w ogrodzie?

    Autor dnia 8 listopada 2017

    Dom z ogrodem to idealne miejsce dla dzieci – przestrzeń wokół budynku można zaaranżować z myślą o ich potrzebach, zapewniając im rozrywkę w czasie pogodnych dni. Jak wykonać plac zabaw, który będzie i bezpieczny, i atrakcyjny dla maluchów?

    Dlaczego warto urządzić plac zabaw w ogrodzie?

    Duży ogród to jedna z największych zalet domku jednorodzinnego. Własny kawałek ziemi to możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu w czasie ciepłych, wiosennych czy letnich dni. Urządzając ogród, warto zadbać nie tylko o jego estetykę, ale także w funkcjonalność. Jeśli w rodzinie są dzieci, oprócz tarasu czy altany, warto uwzględnić w projekcie podwórka także plac zabaw dla maluchów.
    Zagospodarowany specjalnie z myślą o najmłodszych teren podwórka zapewni im rozrywkę, a rodzicom – chwilę wytchnienia. Bawiąc się w dostosowanym do swojego wieku i potrzeb miejscu, dzieci będą bezpieczne, a jednocześnie będą czerpały z tego dużą frajdę.
    Place zabaw w ogrodzie mają wiele zalet. Przede wszystkim maluchy mają własną przestrzeń do zabawy, nie muszą oczekiwać w kolejce na huśtawce, jak to się często dzieje w miejskich parkach. Oprócz tego rodzice zyskują więcej czasu, ponieważ ich pociechy mogą bawić się na drabinkach i zjeżdżalniach, kiedy ci wykonują prace domowe, plewią ogródek albo relaksują się na tarasie. To spore ułatwienie zwłaszcza w przypadku większych dzieci, których nie trzeba kontrolować przez cały czas, a wystarczy od czasu do czasu zerknąć, co robią na podwórku.

    Jakie zalety ma samodzielnie wykonany plac zabaw?

    Jedną z pierwszych decyzji, które trzeba podjąć, planując urządzenie placu zabaw w ogrodzie, jest wybór między zakupem gotowych sprzętów a ich samodzielnym wykonaniem. Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników, a także wiążą się z pewnymi wygodami i niedogodnościami.
    Oferowane przez sklepy sprzęty dostępne są zarówno jako pojedyncze elementy, jak i jako gotowe zestawy. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność czasu – montaż zajmuje kilka minut i nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych. Minus to nie tylko wysoka cena, ale przede wszystkim brak możliwości dopasowania placu zabaw i do potrzeb dziecka, i do wymagań terenu. Często żaden ze sprzedawanych w sklepie zestawów nie przypomina tego wymarzonego przez malucha.
    Samodzielne wykonanie placu zabaw wymaga zaangażowania. Żeby poradzić sobie z jego przygotowaniem, trzeba posiadać podstawowe umiejętności techniczne oraz mieć trochę wolnego czasu. Zalety to natomiast i niska cena, i oryginalność. Wykonany na własną rękę plac zabaw będzie oryginalny i idealnie dopasowany do potrzeb rodziny. Co więcej, wykonanie wielu sprzętów samodzielnie wcale nie jest skomplikowane i z powodzeniem z tym zadaniem poradzą sobie także początkujący majsterkowicze.

    Od czego zacząć przygotowania do budowy placu zabaw?

    Przed przystąpieniem do budowy placu zabaw, należy odpowiednio przygotować teren w ogrodzie. Przede wszystkim należy starannie wybrać lokalizację, w której mają stanąć sprzęty do zabawy dla dzieci. Plac zabaw powinien znajdować się w zacienionym miejscu, z dala od roślin, które mogą mieć działanie trujące. Lepiej unikać sytuowania placu zabaw w bezpośredniej odległości od jezdni, a jeśli już jest to konieczne – trzeba zadbać o prawidłowe zabezpieczenie terenu. Jeśli podwórko nie jest ogrodzone, można otoczyć płotem chociaż plac zabaw, żeby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. To ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które niedopilnowane mogą wybiec na ulicę i narazić się na duże niebezpieczeństwo.

    Jaka powierzchnia pod przydomowy plac zabaw?

    Teren, który ma służyć dzieciom do zabawy, powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Oprócz ogrodzenia istotną rolę odgrywa także powierzchnia, na której staną sprzęty do zabawy. Jeśli nie chcemy narazić maluchów na poważne okaleczenia w razie upadku, lepiej uniknąć twardych i ostrych nawierzchni, takich jak kamienie, żwir czy piasek. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest trawa, która stwarza znacznie mniejsze zagrożenie, jednak też nie jest idealna. Jeśli maluchy mają być w pełni bezpieczne, lepiej postawić na specjalne amortyzujące pianki, które są miękkie w dotyku, a w razie upadku zmniejszają do minimum ryzyko zranienia. Dodatkowo są też odporne na działanie wilgoci i mróz, więc z powodzeniem służą przez lata, ładnie się prezentując. Nawet jeśli ze względu na ich wysoką cenę, nie możemy sobie pozwolić na pokrycie nimi całego terenu placu zabaw, warto zastosować je chociaż w okolicy huśtawek czy zjeżdżalni.

    Jakie sprzęty umieścić na placu zabaw dla dzieci?

    Przygotowanie sprzętów na plac zabaw na własną rękę nie musi być skomplikowane. Wystarczą podstawowe umiejętności techniczne oraz odrobina kreatywności. Wiele inspiracji na proste, ale efektowne place zabaw można znaleźć w sieci.
    Najważniejsze, żeby elementy konstrukcyjne były dopasowane do wieku i zainteresowań dziecka. Jeśli plac zabaw ma służyć przedszkolakom, wszystkie konstrukcje powinny być niskie, żeby nie stwarzały ryzyka upadku. Maluchy najbardziej ucieszą się ze zjeżdżalni, niskich drabinek czy mostków. Do gustu przypadnie im także duża piaskownica oraz drewniany domek do zabawy. Kilkulatki chętnie korzystają również z huśtawek, a także bujaczków. Zawsze przyda się również piaskownica. Inspiracji do budowy własnej można poszukać np. tu: https://ogrodolandia.pl/piaskownice.
    Większe dzieci są sprawniejsze i z powodzeniem poradzą sobie ze znacznie wyższymi konstrukcjami. Maluchy w wieku szkolnym mają mnóstwo energii i plac zabaw powinien pozwalać im się wyszaleć. Doskonałym pomysłem będą wysokie zjeżdżalnie, ścianki do wspinaczki, tory przeszkód albo mini siłownia. Konstruując plac zabaw, warto też skonsultować się z pociechą i zapytać, jak lubi spędzać ona wolny czas i o jakich sprzętach marzy. Być może dziecko jest fanem piłki nożnej i marzy o boisku, a może nie przepada za sportem i wolałoby dużą piaskownicę albo domek na drzewie – upodobania dziecka to ważne kryterium przy tworzeniu przydomowego placu zabaw.

    Materiały, które można wykorzystać do budowy placu zabaw

    Z czego wykonać przydomowy plac zabaw? Idealnym materiałem bazowym będzie drewno, z którego można zbudować drabinki, domek i mostek. Drewniana deska w połączeniu z mocnym sznurem stworzy także huśtawkę. Inne materiały, które świetnie sprawdzą się w przydomowym placu zabaw, to stare palety drewniane, z których można skonstruować kryjówkę albo ścianę wspinaczkową. Tanie, a dające wiele możliwości są też stare opony samochodowe. Wystarczy opona i łańcuch, aby sprawić dziecku huśtawkę. Opony mogą posłużyć też do budowy oryginalnego toru przeszkód – wystarczy częściowo zakopać je w ziemi w pozycji pionowej, żeby stworzyć równoważnię dla maluchów, albo ułożyć w pozycji pionowej, aby dzieci mogły przez nie skakać. Duża opona (na przykład z traktora) nada się także na piaskownicę na podwórko – wystarczy jej wnętrze wypełnić piaskiem, żeby dziecko miało mnóstwo frajdy z grzebania się w piasku. Kilka deseczek i materiał pozwolą z kolei na budowę popularnego i lubianego przez dzieci indiańskiego namiotu tipi.

    3 Comments

      Napisz komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *